-
Vplyvom aktívnejších vzťahov so zahraničím má veľa daňových rezidentov SR príjmy zo zahraničných zdrojov, u ktorých potrebuje vyriešiť ich zdanenie. Ak osobám plynú príjmy nielen zo štátu, kde trvalo bývajú alebo majú svoje firemné sídlo, ale aj z iných štátov, kde pracujú, vykonávajú podnikateľskú činnosť alebo získavajú iné príjmy (z investovaného kapitálu, prenájmu), môžu tieto príjmy podliehať daňovej povinnosti podľa daňových predpisov oboch štátov. Na vylúčenie medzinárodného dvojitého zdanenia štáty uzatvárajú medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
Uplatnenie paušálnych výdavkov pri výpočte základu dane z vymedzených príjmov je jedným z možných spôsobov uplatňovania výdavkov. Uplatňovanie výdavkov týmto spôsobom nie je administratívne náročné. Podnikatelia príjmy popri výdavkoch vypočítaných percentom z príjmov znižujú aj o zaplatené poistné a vedú len predpísanú evidenciu.
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
Osobitný postup u vozidiel používaných v rámci kombinovanej dopravy. Vychádzajúc z ust. § 7 ods. 5 zákona o dani z motorových vozidiel platí, že za vozidlo, ktoré sa použilo v zdaňovacom období v rámci kombinovanej dopravy najmenej 60-krát, daňovník ročnú sadzbu dane podľa § 7 odsekov 1 až 4 spomnaného právneho predpisu zníži o 50 %. Použitie vozidla kategórie N a O v rámci kombinovanej dopravy musí daňovník preukázať potvrdením intermodálneho terminálu na prepravnom doklade. Napokon v uvedenej súvislosti platí, že ak je prekonaná vzdialenosť po železnici na území Slovenskej republiky dlhšia ako 250 km, takáto kombinovaná preprava sa na účely zníženia sadzby dane započíta dvakrát.
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
Každý zamestnávateľ bez ohľadu na to, koľko zamestnancov zamestnáva musí uchovávať doklady (personálnu a mzdovú agendu). Čo tvorí základ personálnej dokumentácie zamestnávateľa? Aké údaje majú byť súčasťou osobného spisu zamestnanca? Kto môže do spisu nahliadnuť?
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
Pri zdaňovaní príjmov sa v prípade niektorých nákladových položiek uplatňuje odlišný postup ako v účtovníctve v tom, že tieto položky sú uznaným daňovým výdavkom až po zaplatení. Zoznam takýchto položiek sa už niekoľkokrát menil, k niektorým zmenám dochádza aj od roku 2020.
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
Medzi daňové výdavky, ktoré je možné uplatniť len v rozsahu a za podmienok stanovených zákonom o dani z príjmov, patria aj odpisy hmotného a nehmotného majetku [§ 19 ods. 3 písm. a) ZDP]. Obstarávaciu cenu hmotného a nehmotného majetku zákon o dani z príjmov totiž neumožňuje zahrnúť do daňových výdavkov v čase nákupu (obstarania) celú, ale len postupne prostredníctvom odpisov a to v zmysle § 22 až § 29 ZDP.
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
Príjmy fyzických osôb presahujúce zákonom stanovenú výšku podliehajú po skončení roka vysporiadaniu. Povinnosť vysporiadania sa vzťahuje aj na zamestnancov, ktorí majú len príjmy z pracovnoprávneho vzťahu. Zamestnanci majú možnosť požiadať za stanovených podmienok svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Ak nebudú mať príjmy vysporiadané týmto spôsobom, musia podať v zákonnej lehote daňové priznanie.
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
K 1. 1. 2020 nadobudli účinnosť viaceré novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. O aké najvýznamnejšie legislatívne zmeny sa jedná? Aký dopad majú na výpočet daňovej povinnosti zamestnanca?
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
Zmeny zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty účinné od 1. 1. 2020 reagujú predovšetkým na novú smernicu Rady (EÚ) 2018/1910, ktorá mení smernicu 2006/112/E o spoločnom systéme DPH. Cieľom je zjednodušiť a uľahčiť dodávky tovaru v rámci EÚ. Čoho sa novela zákona týka?
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)
-
V roku 2019 bolo schválených viacero noviel dotýkajúcich sa aj zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p., pričom najrozsiahlejšie zmeny sú uvedené vo vládnom návrhu ZDP, ktorého gestorom je Ministerstvo financií SR. Týmto zákonom je zákon č. 301/2019 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p., ktorý obsahuje úpravy s účinnosťami od 1. 12. 2019, 1. 1. 2020, 1. 1. 2021 aj 1. 1. 2022. Čoho sa vládne úpravy zákona týkajú?
(na prezeranie dokumentu sa musíte prihlásiť)