Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Prvé kolo volieb prezidenta SR je už za nami
18. 3. 2014
V sobotu 15. 3. 2014 sa uskutočnilo prvé kolo volieb prezidenta SR
Je rozhodnuté, kto sa proti sebe postaví v druhom kole prezidentských volieb. Bude to Robert Fico a Andrej Kiska. Už podľa prieskumov verejnej mienky sme tento výsledok očakávali. No v druhom rozhodujúcom kole pôjde o všetko. Víťaz berie všetko.Víťazstvo premiéra a najväčšieho favorita Roberta Fica nie je nijakým prekvapením, skôr naopak. Druhé miesto Andreja Kisku zaujalo svetovú verejnosť a duel bude nesmierne zaujímavý.
Voľba prezidenta SR
26. 2. 2014
Prvé kolo volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo.
Voliť môžu plnoletí občania SR s trvalým pobytom na Slovensku aj bez neho, ktorí sa v deň hlasovania zdržiavajú na Slovensku. Musia preukázať svoju totožnosť. Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, ale voliť príde, musí sa preukázať platným slovenským cestovným pasom. Voľba poštou na zastupiteľských úradoch v zahraničí alebo cez internet nie je možná. Hlasujeme za plentou. Svoju voľbu vyznačujeme na hlasovacom lístku, a to tak, že do rámčeka pri mene nami preferovaného kandidáta vpíšeme krížik.
Už chodia pokuty vodičom poštou
18. 2. 2014
Prvých 528 šoférov alebo majiteľov áut si v týchto dňoch nájde v schránkach rozkaz o zaplatení pokuty aj s fotografiou o porušení dopravných pravidiel.
To, čo sa považovalo len za strašenie vodičov, sa už stáva realitou. Najviac porušení pravidiel cestnej premávky za prvé tri týždne policajnej akcie zistili v Trnavskom kraji a najčastejším porušením bolo prekročenie maximálnej stanovenej rýchlosti a nesprávny spôsob jazdy. Rozkazy o uložení pokuty za dopravný delikt, ktoré polícia už rozposiela po celom Slovensku, obsahujú údaje o vodičovi, majiteľovi vozidla, výšku pokuty spolu s popisom, o aké porušenie predpisov išlo a prečo bola pokuta udelená. V obálke si majitelia áut nájdu aj informácie o tom, ako je potrebné ďalej postupovať a o spôsobe úhrady. Nebude chýbať ani fotografia auta počas priestupku. Ak jeho majiteľ uhradí pokutu včas, môže ušetriť. V prípade, že do 15 dní od doručenia rozkazu zaplatí dve tretiny z celkovej výšky pokuty, polícia ju považuje za uhradenú. Ak pokutu nechce platiť, môže proti rozkazu o pokute podať odpor. Jeho podaním sa rozkaz ruší a vec sa ďalej rieši v správnom konaní.
Ošetrenie úrazu z vlastného vrecka
18. 2. 2014
Zdravotná poisťovňa má právo v určitých prípadoch žiadať od poistenca preplatenie zdravotnej starostlivosti, ktorú mu uhradila.
Ak si človek zaviní úraz pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky, môže za ošetrenie v konečnom dôsledku zaplatiť z vlastného. Hovoríme o regresnej náhrade. Poisťovne si ju môžu vymáhať aj od vinníka dopravnej nehody či inej osoby, ktorá protiprávnym konaním spôsobí zranenie jej klientovi. Účet môže očakávať aj poistenec, ktorý nedodržiava stanovený liečebný režim. Údaje zdravotných poisťovní potvrdzujú, že takéto prípady nie sú ojedinelé. V minulosti išlo najčastejšie o uplatnenie náhrady liečebných nákladov z dôvodu ublíženia na zdraví poistenca spôsobené inou osobou, medzi ktoré patria fyzické napadnutia a dopravné nehody.