Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Holding TMR chce Špindlerov mlyn
5. 5. 2011
Holding Tatry Mountain Resorts (TMR) z finančnej skupiny J & T má záujem o kúpu lyžiarskeho areálu v Špindlerovom Mlyne. Informovali o tom Hospodárske noviny.
Majoritný akcionár tamojšieho skiareálu, Český zväz telesnej výchovy (ČSTV), reagoval, že predaj podielu v súčasnosti nezvažuje. Firma TMR, ktorá kontroluje najväčšie slovenské lyžiarske areály vo Vysokých a Nízkych Tatrách, by chcela v českom stredisku získať manažérsku kontrolu.
Podľa partnera skupiny J & T Patrika Tkáča, má TMR záujem o kúpu lanoviek, zjazdoviek, hotelov a reštaurácií nielen v Špindlerovom Mlyne, ale ovládnuť by chcel tiež strediska Pec pod Snežkou a Harrachov.
Otvoria Tatranskú botanickú záhradu
2. 5. 2011
V mesiacoch máj a jún kvitne v Expozícii tatranskej prírody v TatranskejLomnici najviac z asi 300 druhov rastlín.
Počas turistickej sezóny v júli a auguste je už väčšina rastlín odkvitnutá. Tatranskú botanickú záhradu otvoria Štátne lesy TANAP pre verejnosť v nedeľu 8.mája. Návštevníci majú možnosť v období, keď je vysokohorské prostredie ešte uzavreté a vegetácia miestami pod snehom, obdivovať tatranské kvety. Na ploche takmer tri hektáre si môžu prezrieť osem vápencových a žulových alpín a mokradí. V záujme ochrany prírody si milovníci skalničiek môžu sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín kúpiť priamo v botanickej záhrade. V tomto roku ponúkajú vyše 60 druhov.
Zentiva chce investovať so výroby morfínu
29. 4. 2011
Spoločnosť Zentiva, a.s. plánuje investíciu za takmer 2,5 mil. eur.
Farmaceutický podnik chce prostriedky investovať do rekonštrukcie výroby morfínu vo svojom hlohoveckom závode. Rekonštrukcia jestvujúcej výroby je potrebná pre vytvorenie podmienok vyhovujúcich platnej legislatívy, zdôvodnila svoje plány spoločnosť v oznámení o zmene činnosti.
V nedeľu budú obchody zatvorené
20. 4. 2011
Počas nadchádzajúcich sviatkov sa treba pripraviť aj na zatvorené obchody. Tie musia ostať po celý deň zatvorené počas Veľkonočnej nedele. Vyplýva to z pravidiel Zákonníka práce, ktoré platia od roku 2008.
Majitelia obchodov sa podľa zákona v určených dňoch nemôžu so zamestnancami dohodnúť na práci, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi či dohodnúť inú súvisiacu prácu. Zákonník práce umožňuje aj výnimky, ktoré niektorým typom prevádzok maloobchodný predaj počas vybraných sviatkov dovoľujú. Ide napríklad o benzínové pumpy, lekárne či predaj cestovných lístkov a suvenírov.