Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko má 80 ložísk energetických surovín, väčšia časť sa zatiaľ nedá využiť.
6. 4. 2011
Na Slovensku sa vyskytuje celkovo 80 ložísk energetických surovín, v ktorých zásoby sa pohybujú v objeme 1,121 mld.ton.
Podľa Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) sa v ložiskách nachádzajú väčšinou nebilančné zásoby (v súčastnosti nevyužiteľné), a to v objeme viac ako 700 mil.ton. V súčasnosti sa eviduje ťažba na 24 ložiskách. Z toho na 12 ložiskách sa ťaží zemný plyn, na 4 hnedé uhlie, na 3 gazolín, taktiež na 3 ropa poloparafinická a na 1 ložisku bitumózne horniny a lignit. Slovensko má však obmedzené zásoby energetických surovín a naďalej zostavá odkázané na dovoz.
Štát zruší regulované nájomné
30. 3. 2011
Od 1. septembra si majitelia reštituovaných bytov budú môcť slobodne narábať so svojím majetkom.
To znamená, že budú môcť nájomcom zvýšiť nájomné alebo vypovedať zmluvu a okrem iného im môžu byt predať za trhovú hodnotu. Ak však majitelia nenájdu s nájomcami spoločné riešenie, môžu im do konca roka vypovedať nájomnú zmluvu. Nájomcovia môžu potom štát požiadať o pridelenie náhradného bytu. Na výstavbu bytov pre vysťahovaných nájomcov by malo ísť do roku 2017 72 miliónov eur.
AT & T kúpi T-Mobile USA
22. 3. 2011
Americký telekomunikačný operátor AT&T kupuje od nemeckej spoločnosti Deutsche Telekom jej americkú mobilnú divíziu T-Mobile USA za 39 miliárd dolárov. Informovala o tom firma.
Vznikne tak najväčší prevádzkovateľ služieb pre mobilné telefóny v Spojených štátoch. Transakcia sa ale zrejme stane terčom intenzívneho skúmania zo strany regulačných orgánov kvôli obavám, že by mohla viesť k nárastu cien. AT & T preto predpokladá, že jej dokončenie zaberie zhruba rok. AT & T je teraz druhým najväčším mobilným operátorom v USA, zatiaľ čo firme T-Mobile USA patrí štvrtá priečka.
Mochovce majú byť odolnejšie
18. 3. 2011
Slovenské elektrárne chcú zvýšiť odolnosť prvých dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach proti zemetraseniu.
Firma už vypísala tender na prvú etapu projektu, v rámci ktorého sa má vypracovať koncept a príslušná dokumentácia. Záujemcovia môžu ponuky predkladať do začiatku júna. Modernizáciu jadrových elektrární oznámila tento týždeň šéfka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková, podľa ktorej majú úpravy zabrániť možnej explózii vodíka v prípade poruchy zariadenia.