Zmeny v Civilnom sporovom poriadku
5. 6. 2023
Podľa súčasnej právnej úpravy o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. Pokiaľ bol v takomto rozhodnutí nárok priznaný, o výške náhrady trov konania rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník.
V súčasnej právnej úprave tak absentovala lehota, do ktorej má byť uznesenie obsahujúce výšku náhrady trov konania vydané, po tom, ako bol už nárok súdnym rozhodnutím priznaný.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy obsiahnutej v Občianskom súdnom poriadku, o povinnosti nahradiť trovy konania rozhodol súd spravidla na návrh v rozhodnutí, ktorým sa konanie končilo, pričom účastník, ktorému bol nárok na náhradu trov priznaný bol povinný trovy konania vyčísliť najneskôr do troch pracovných dní odo dňa vyhlásenia takéhoto rozhodnutia. Ak bolo vyhlásené rozhodnutie, ktorým súd priznal nárok na náhradu trov konania, účastník konania následne v lehote zaslal vyčíslenie trov konania. Do vyhotovenia písomného znenia rozhodnutia súd mohol ustáliť presnú výšku náhrady, ktorá bola priznaná a účastníkovi bolo doručené rozhodnutie už s vymedzením výšky priznanej náhrady trov konania, pričom uplynutím lehoty na prípadne podanie opravného prostriedku účastník konania disponoval exekučným titulom nielen k nároku, ktorý bol predmetom súdneho konania, ale aj k nároku na náhradu trov konania, čo umožňovalo začať s vymáhaním oboch nárokov súčasne v rámci jedného vykonávacieho konania.
Nezakotvenie žiadnej lehoty pre vydanie uznesenia k náhrade trov konania viedlo k tomu, že v praxi dochádzalo k situáciám, kedy bol síce účastníkovi súdneho konania nárok na náhradu trov konania priznaný súdnym rozhodnutím, ale ani po niekoľkých mesiacoch od vydania takéhoto rozhodnutia nie je výška nároku ustálená a nie je ju možné vymáhať. V praxi tak nastávali situácie, kedy si účastník konania, ktorému bol priznaný nárok na náhradu trov konania, musel v samostatnom vykonávacom konaní uplatňovať nárok, ktorý bol predmetom súdneho konania a až následne, s časovým odstupom, nárok na náhradu trov konania. To viedlo jednak k zvýšenej administratívnej, časovej, ale aj finančnej záťaži účastníka konania, ale aj k zhoršeniu jeho situácie v prípadnom exekučnom konaní, keďže medzi časom si môžu nároky voči tomu istému dlžníkovi začať vymáhať aj ďalší veritelia a plynutím času sa tiež zvyšujú možnosti dlžníka účelovo sa zbavovať majetku.
Zakotvením lehoty na vydanie uznesenia k náhrade trov konania dochádza k posilneniu právnej istoty účastníkov konania a zvýšeniu kvality fungovania súdneho systému. Predpokladá sa, že ubudnú prípady, kedy vydanie uznesenia o náhrade trov konania trvá neprimerane dlho a zároveň bude určená objektívna hranica, od ktorej sa bude možné odraziť pri posúdení, či nedochádza k prieťahom v konaní. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že lehota je pomerne dlhá a aj vzhľadom na minulú prax by jej dodržiavanie nemalo súdy neprimerane zaťažovať ani im spôsobovať problém.
K
Francúzsko zakázalo burky aj na ulici
13. 4. 2011
Vo Francúzsku vstúpil do platnosti zákon zakazujúci nosenie závojov a šatiek zahaľujúcich tváre žien na verejnosti.
Francúzsko sa tak stalo prvou európskou krajinou, kde je zakázané nosiť napríklad islamskú burku a nikáb (závoj, ktorý na rozdiel od burky nezahaľuje oči) aj na ulici.
Kto si teraz zahalí v tejto krajine tvár nejakým závojom či kuklou, riskuje pokutu až 150 eur a príkaz absolvovať kurz občianskej náuky. Opatrenie je namierené hlavne na moslimky. Svedčí o tom aj fakt, že mužom, ktorí s odvolaním sa na islam nútia ženy si zahaľovať tvár, hrozí ročné väzenie a pokuta 30-tisíc eur. Trest aj pokuta sa zdvojnásobia, ak pôjde o neplnoleté dievča.
Allianz je najlepším zamestnávateľom Slovenska 2010
13. 4. 2011
Najlepším zamestnávateľom Slovenska 2010/2011 sa stal Allianz - Slovenská poisťovňa.
Vyplýva to zo štúdie Best Employers Slovensko, ktorú každoročne organizuje poradenská a outsourcingová firma v oblasti riadenia ľudských zdrojov Aon Hewitt. Na druhej
priečke sa umiestnila spoločnosť Heineken Slovensko. Tretie miesto získala spoločnosť ViOn.
Elektronické služby v zdravotníctve by mali začať v roku 2013
8. 4. 2011
Slováci budú môcť začať využívať prvé elektronické služby v rámci zdravotníctva pravdepodobne už počas roku 2013. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR K.Zollerová.
Využívanie elektronických služieb by malo v budúcnosti pre zdravotníctvo priniesť veľa výhod, akými sú napríklad elektronická zdravotná knižka, či elektronické objednávanie alebo predpisovanie liekov. Koľko zdrojov sa do informatizácie zdravotníctva naleje v tomto roku, zatiaľ známe nie je.
Slováci o kvalite života v meste
7. 4. 2011
Podľa medzinárodného prieskumu je iba 23 % Slovákov spokojných s kvalitou života vo svojich mestách, 63 % ju vníma ako priemernú a zvyšok považuje za slabú.
Dve oblasti, s ktorými sú mestskí ľudia najspokojnejší a nepovažujú ich za potrebné zlepšiť, sú nakupovanie a kultúra s nočným životom. Prieskum zistil, že 60 % obyvateľov sa narodilo v meste, v ktorom bývajú. Vyše polovica respondentov považuje za akútne zlepšenie v prístupe k zdravotnej starostlivosti, vo verejnej doprave, v parkovaní, v nákladoch na život, bezpečnosti či cenovej prístupnosti bývania.