Všeobecná bezpečnosť výrobkov
14. 7. 2023
Vzhľadom na osobitosti témy bezpečnosti spotrebiteľských výrobkov sa po novom táto problematika vyňala z nového zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorý bol v júni 2023 schválený. V dôsledku toho bol pripravený samostatný nový zákon o všeobecnej bezpečnosti výrobkov definujúci právny rámec bezpečnosti spotrebiteľských výrobkov.
Legislatívne osamostatnenie tejto témy vytvára flexibilnejší priestor na vysporiadanie sa s budúcou potrebou zabezpečenia implementácie nového nariadenia o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, a preto má svoje opodstatnenie aj napriek vízii novej regulácie EÚ.
Nový zákon predstavuje základný právny rámec bezpečnosti spotrebiteľských výrobkov. Upravuje požiadavky na bezpečnosť výrobkov, povinnosti hospodárskych subjektov pri výrobe, dovoze, distribúcii a predaji výrobkov. Ďalej upravuje postavenie orgánov verejnej správy, právomoci orgánov dohľadu pri výkone kontrol na trhu s výrobkami, ako aj sankcie za porušenie povinností vyplývajúcich zo zákona.
Novým zákon sa zrušia okrem nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 404/2007 Z. z. o všeobecnej bezpečnosti výrobkov tiež štyri ďalšie predpisy - vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 635/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na bezpečnosť textilných vlákien a priadzí, textilných usňových a odevných výrobkov z textilu a usne určených na priamy styk s pokožkou v znení vyhlášky č. 466/2006 Z. z., vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 109/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na bezpečnosť zapaľovačov, vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 253/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na bezpečnosť magnetických hračiek, a vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 194/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na bezpečnosť výrobkov obsahujúcich biocídny dimetylfumarát. Pri preskúmavaní účelnosti platnej úpravy všeobecnej bezpečnosti výrobkov boli identifikované tieto štyri vykonávacie predpisy, ktoré sú buď vydané na základe už zrušeného zákona č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov, a sú teda obsolétne, pričom predmet ich úpravy je už v súčasnosti náležite regulovaný na úrovni EÚ, alebo právny predpis EÚ, na základe ktorého boli prijaté, už medzičasom stratil účinnosť, a sú preto neaktuálne, nadbytočné.
Ďalej dochádza aj k úprave zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ku korekcii zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
K
Zúčastnená osoba v správnom konaní
22. 8. 2022
Podľa správneho poriadku osobitný zákon môže ustanoviť, za akých podmienok sa na konaní alebo na jeho časti má právo zúčastniť aj iná osoba než účastník konania, čiže zúčastnená osoba.
Zúčastnená osoba má právo byť upovedomená o začatí konania a o iných podaniach účastníkov konania, zúčastniť sa na ústnom pojednávaní a na miestnej obhliadke, navrhovať dôkazy a doplnenie podkladu rozhodnutia. Osobitný zákon môže ustanoviť zúčastnenej osobe viac práv.
Podľa § 35 ods. 2 správneho poriadku svedok nesmie poskytnúť svedeckú výpoveď v správnom konaní, pokiaľ by tým sprístupnil utajovanú skutočnosť, bankové tajomstvo, daňové tajomstvo, obchodné tajomstvo alebo porušil zákonom výslovne uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti, okrem prípadu, že by ho tejto povinnosti zbavil príslušný orgán alebo ten, v prospech koho takúto povinnosť svedok má uloženú. Napríklad v prípade príslušníkov ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky ich môže zbaviť mlčanlivosti minister obrany Slovenskej republiky.
Jednotlivé právne skutočnosti, ktoré tvoria podstatu tajomstiev, ktoré ustanovuje správny poriadok ustanovuje osobitná právna úprava. Osobitná právna úprava síce neustanovuje konkrétne skutkové prípady, prípadne informácie, ktoré tvoria dané tajomstvo, ale existujú všeobecné ustanovenia, ktoré určujú, čo je potrebné za skutočnosti, ktoré spadajú pod dané tajomstvo považovať.
Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností utajovanou skutočnosťou je informácia alebo vec určená pôvodcom utajovanej skutočnosti, ktorú vzhľadom na záujem Slovenskej republiky treba chrániť pred vyzradením, zneužitím, poškodením, neoprávneným rozmnožením, zničením, stratou alebo odcudzením (neoprávnená manipulácia) a ktorá môže vznikať len v oblastiach, ktoré ustanoví vláda Slovenskej republiky svojím nariadením.
K
McDonald‘s začne opäť otvárať svoje reštaurácie na Ukrajine
12. 8. 2022
Americká sieť rýchleho občerstvenia McDonald‘s v najbližších mesiacoch začne opätovne otvárať svoje reštaurácie na Ukrajine. Má to byť prejav podpory tejto krajine. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AP.
Tento reťazec zatvoril svoje prevádzky na Ukrajine po začiatku ruskej invázie 24. februára. Svojim viac než 10.000 zamestnancom na Ukrajine však aj naďalej vypláca mzdy, pripomína AP.
Spoločnosť McDonald‘s vo štvrtok oznámila, že postupne začne otvárať niektoré reštaurácie v hlavnom meste Kyjev a v západnej časti Ukrajiny. V Kyjeve majú svoje predajne otvorené aj španielske módne značky Zara a Mango.
V
Údaje v ePN
8. 8. 2022
Sociálna poisťovňa prostredníctvom ePN zamestnávateľovi oznámi vznik, trvanie a ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dôvod vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, miesto pobytu zamestnanca počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Ak dôjde k porušeniu liečebného režimu, poskytne zamestnávateľovi aj túto informáciu. Súčasne bude Sociálna poisťovňa oznamovať zamestnávateľovi aj každú zmenu v poskytovaných údajoch.
Zamestnávateľovi sa v záložke ePN zobrazia nasledovné údaje:
– identifikátor ePN v Sociálnej poisťovni – každá doručená ePN bude mať v SP pridelený vlastný identifikátor pre každý poistný vzťah,
– dôvod vzniku ePN a jeho zmena
– tu sa budú zobrazovať údaje: choroba, úraz, karanténne opatrenie/izolácia, pracovný úraz, choroba z povolania,
– rodné číslo zamestnanca, jeho meno a priezvisko,
– poistný vzťah + identifikačné číslo právneho vzťahu (IČPV),
– stav danej ePN – tu sa budú zobrazovať hodnoty trvá / stornovaná / ukončená,
– dátum predpokladaného trvania ePN a jeho zmena,
– dátum začiatku ePN a jeho zmena,
– dátum práceschopnosti a jeho zmena,
– informácie o porušení liečebného režimu,
– pobyt počas DPN a jeho zmena:
Lekár vyznačí adresu, kde sa bude poistenec zdržiavať počas PN pri prvom zápise ePN do elektronického systému. Tento údaj je dôležitý pre Sociálnu poisťovňu na účely kontroly dodržiavania liečebného režimu a súčasne je potrebný pre zamestnávateľa s prihliadnutím na kontrolu povinnosti zamestnanca zdržiavať sa počas obdobia poberania náhrady príjmu na adrese určenej lekárom. Zmenu adresy pobytu pacienta počas PN je pacient povinný oznámiť priamo Sociálnej poisťovni. Lekár už neeviduje ani nedáva súhlas so zmenou pobytu pri PN. Ak to povaha choroby umožňuje, príslušný ošetrujúci lekár môže dočasne práceneschopnej osobe povoliť vychádzky, ktoré súčasne časovo vymedzí s prihliadnutím na charakter choroby. Príslušný ošetrujúci lekár môže zmeniť čas vychádzok, alebo zo závažných dôvodov vychádzky zrušiť. Systém ich neumožní povoliť spätne, t. j. lekár môže povoliť vychádzky iba na vyšetrení. Zmeniť čas vychádzok alebo zrušiť vychádzky môže tiež iba pri kontrolnom vyšetrení. V prípade, ak lekár povolí pacientovi vychádzky, uvedie zoznam časových intervalov a prípadne aj dátumové ohraničenie. Časových intervalov je možné uviesť viacero. Lekár môže v priebehu PN údaje o vychádzkach meniť.
– dátum stornovania ePN: Ak lekár po vystavení ePN zistí, že došlo k chybe pri identifikácií pacienta, vylúčení poistných vzťahov, omyl pri vystavení ePN pre liečbu v cudzine, prípadne bola chybne zadaná adresa, stornuje ePN ako celok a vystaví novú so správnymi údajmi.
Zamestnávateľ nebude mať prístup k informácii o diagnóze zamestnanca.
K
Elektronická PN (ePN)
8. 8. 2022
Od 1. júna 2022 sa začala poistencom a ich zamestnávateľom na Portáli elektronických služieb Sociálnej poisťovne poskytovať nová služba – elektronická PN (ePN). Tento nový typ PN postupne nahradí päťdielne papierové tlačivo podľa ustanovení zákona č. 125/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Elektronickú PN vystaví lekár tak, že vytvorí elektronický záznam v Elektronickej zdravotnej knižke v Národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS). Vystavenie ePN lekárom bude považované za žiadosť o nemocenskú dávku prípadne úrazovú dávku a Sociálna poisťovňa bez ďalšieho doručovania papierových formulárov nárok na dávku posúdi a vybaví. Poistenec Sociálnej poisťovne (zamestnanec, SZČO) po návšteve lekára už nebude mať žiadne povinnosti ani voči zamestnávateľovi a ani voči Sociálnej poisťovni. Inštitúcie a zamestnávateľ si medzi sebou vymenia všetky informácie o jeho práceneschopnosti.
Lekári sa do systému ePN budú pripájať postupne. Od 1. júna 2022 do 31. mája 2023 sa budú k ePN lekári pripájať len dobrovoľne. To znamená, že v prechodnom období lekári, ktorí ešte nebudú zapojení do nového systému, budú vystavovať tlačivo o práceneschopnosti len v papierovej podobe. Až od 1. júna 2023 budú musieť byť povinne pripojení k ePN všetci všeobecní lekári, lekári zdravotníckych zariadení a gynekológovia. Od 1. januára 2024 budú uznávať PN len elektronicky aj lekári-špecialisti, vrátane lekárov poskytujúcich zubno-lekársku starostlivosť. Celá komunikácia medzi lekárom, Sociálnou poisťovňou a zamestnávateľom v systéme ePN bude výlučne elektronická.
K