Slováci podpoisteniu nerozumejú, môže ich to stáť tisícky eur
16. 5. 2023
Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý spoločnosť zrealizovala medzi svojimi finančnými maklérmi z celého Slovenska vyplýva, že nejde o ojedinelý problém.
Nízke poistné sumy sú najčastejším problémom starších poistiek bývania. Podľa aktuálneho prieskumu finančnej spoločnosti FinGO.sk sa veľká väčšina maklérov stretáva s podpoistením nehnuteľností, ktoré si ľudia bežne neuvedomujú. Často to zistia až po poistnej udalosti, keď im poisťovňa nepokryje škody v plnej výške.
„Ak si niekto pred desiatimi rokmi kúpil byt za 100 000 eur, mal by vedieť, že dnes má jeho nehnuteľnosť približne dvojnásobnú hodnotu. Pokiaľ si za ten čas v poistnej zmluve na nehnuteľnosť ani raz neupravil výšku poistnej sumy a nezvýšilo sa mu poistné, znamená to, že v prípade poistnej udalosti mu poisťovňa vyplatí omnoho nižšiu sumu, akú možno očakáva,“ upozornil riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk Jaroslav Krajňák.
Z najnovšieho prieskumu, ktorý spoločnosť zrealizovala medzi svojimi finančnými maklérmi z celého Slovenska vyplýva, že nejde o ojedinelý problém. S podpoistením nehnuteľností sa stretáva väčšina sprostredkovateľov.
„Až 82 % finančných maklérov za najčastejší problém starších poistných zmlúv označilo práve nízke poistné sumy. Ďalším problémom je, že klienti nemajú uzavreté komplexné poistenie, teda majú poistenú len nehnuteľnosť, ale nie domácnosť a zodpovednosť za škodu. Šesť z desiatich maklérov sa zároveň stretáva aj s tým, že klienti si byty či domy poistili len na výšku hypotéky, ale nie na hodnotu nehnuteľnosti,“ priblížil Krajňák.
15 percentná hranica
V prípade vyššieho podpoistenia môžu ľudia od poisťovne dostať oveľa menej peňazí, ako budú reálne potrebovať. Najmä v prípadoch, ak je ich nehnuteľnosť podpoistená o viac ako 15 %. To je podľa odborníka obvyklá hranica, od ktorej poisťovne začínajú uplatňovať podpoistenie a krátiť poistné plnenie.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Tri ruské satelity sa zrútili
7. 12. 2010
Rusko sa v nedeľu neúspešne pokúsilo dopraviť na obežnú dráhu okolo Zeme tri satelity, ktoré mali doplniť sieť ruského navigačného systému GLONASS a umožniť jeho globálne fungovanie.
Zo zatiaľ neznámych príčin sa všetky tri družice zrútili do Tichého oceánu. Nosná raketa Proton-M odštartovala z kozmodrómu Bajkonur. Po 10 minútach sa od nej oddelil blok, ktorý mal satelity dopraviť na určenú obežnú dráhu. Dráha letu sa však proti plánom zmenila a skončila na hladine oceánu približne 1500 kilometrov severozápadne od Havajských ostrovov.
Odborníci zatiaľ nevedia, či problém nastal u nosnej rakety alebo u pohonnej jednotky bloku, ktorý mal zabezpečiť finálne umiestnenie družíc vo vesmíre.
Český aeroholding má mať sedem podnikov
26. 11. 2010
Český aeroholding, ktorý vznikne prepojením pražského letiska a skupiny Českých aerolínií, bude mať v konečnej podobe sedem dcérskych spoločností a vlastné imanie takmer 30 miliárd korún.
Podrobnosti projektu, zverejnil včera na tlačovej konferencii generálny riaditeľ letiska a prezident ČSA Miroslav Dvořák. V sesterských firmách bude pod Českým aeroholdingem fungovať pravidelná letecká preprava, prevádzkovanie letiska, pozemná obsluha, výcvik pilotov, správa majetku a údržba lietadiel.
Facebook chystá vlastný e-mail
24. 11. 2010
Populárna internetová sociálna sieť Facebook údajne plánuje rozšíriť svoju ponuku o vlastnú e-mailovú službu. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa zdrojov internetového serveru TechCrunch by mala doteraz utajovaná služba, označovaná ako Project Titan, poskytnúť všetkým užívateľom Facebooku vlastnú e-mailovú adresu s koncovkou@facebook.com. Facebook bol založený v roku 2004 a stal sa štvrtým najväčším serverom na svete, mesačne sa na neho pozrie 340 miliónov ľudí. Facebook umožňuje osobnú prezentáciu na internete a komunikáciu s ďalšími užívateľmi siete
Zdravá strava verzus ekonomika
22. 11. 2010
Jesť zdravú stravu pre vás môže byť dobré, ale v niektorých rozvojových krajinách tým môže neúmyselne schudnúť aj ekonomika. Zistili to britskí vedci.
Vedci vytvorili model toho, čo by sa stalo, keby ľudia vo Veľkej Británii a Brazílii začali jesť zdravšie tak, ako to odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), teda zaradili by do jedálnička viac ovocia a zeleniny a obmedzili by mäso a mliečne výrobky. V Británii by podľa odhadov odborníkov, napravenie zlých stravovacích návykov mohlo zabrániť takmer 70.000 predčasným úmrtiam na ochorenia, ako sú srdcové choroby a rakovina.