Komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím
28. 8. 2020
Návrh zákona vetovaný prezidentkou SR bol predložený aj s pripomienkami na prerokovanie na najbližšej schôdzi parlamentu.
Podľa čl. I prvého bodu § 19 ods. 4 schváleného zákona národná rada môže na základe odôvodneného návrhu príslušného výboru národnej rady komisára odvolať, ak komisár nevykonáva funkciu komisára viac ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov, porušuje tento zákon, iný zákon alebo medzinárodnú zmluvu, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, alebo koná spôsobom, ktorý vzbudzuje dôvodné pochybnosti o jeho nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie komisára.
Podľa čl. I druhého bodu § 19 vloženého nového odseku 5 schváleného zákona pred rozhodnutím národnej rady o návrhu príslušného výboru národnej rady na odvolanie komisára, sa komisár môže k tomuto návrhu vyjadriť.
Z dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákona a z prerokúvania tohto vládneho návrhu zákona v národnej rade vyplýva, že schválený zákon má za cieľ doplnenie dôvodov možného odvolania komisára tak, aby bolo možné reagovať na prípadné porušovanie zákona alebo medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, a na nespôsobilosť komisára vykonávať funkciu nezávisle a nestranne.
Schválený zákon bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Skrátené legislatívne konanie bolo v rozprave v národnej rade odôvodňované negatívnymi výsledkami ešte len prebiehajúceho poslaneckého prieskumu na Úrade komisára pre deti, pričom sa poukázalo najmä na účelovosť vstupov komisárky pre deti do konaní týkajúcich sa dodržiavania práv detí, čo vyvoláva pochybnosti o nestrannosti a nezávislosti komisárky, ako aj na nejasné postupy v hospodárení a obsadení úradu. Podnetom na vykonanie tohto prieskumu mali byť listy od občanov, ktorí v nich poukazovali na rôzne pochybenia pri vykonávaní funkcie komisárky, čo malo byť na ujmu práv detí.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) vo svojom návrhu na skrátené legislatívne konanie uviedla, že „dôvodom skráteného legislatívneho konania je ohrozenie základných ľudských práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím ako skupín osôb, pri ktorých sa komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím podieľajú na ochrane ich práv a to prostredníctvom podpory a presadzovania práv, ktoré sú deťom a osobám so zdravotným postihnutím priznané medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná (Dohovor o právach dieťaťa a Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím). Právny stav, keď nie je možné komisára pre deti alebo komisára pre osoby so zdravotným postihnutím odvolať z dôvodu, že nevykonáva svoju funkciu v súlade a spôsobom, ako mu ustanovuje zákon, je nevyhnutné v čo možno najkratšom čase napraviť, keďže kvalita výkonu funkcie tak komisára pre deti, ako aj komisára pre osoby so zdravotným postihnutím má priamy dopad na dodržiavanie základných práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím.
Podľa čl. 1 ods. 1 prvej vety Ústavy Slovenskej republiky je Slovenská republika právny štát, v ktorom sa chráni princíp právnej istoty. Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojej doterajšej judikatúre viackrát uviedol, že „príkazy ústavných noriem v jednotlivých článkoch ústavy (t. j. všeobecný princíp právneho štátu) je potrebné rešpektovať pri prijímaní každého zákona Národnej rady Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o zákon, ktorým sa určité spoločenské vzťahy upravujú po prvýkrát, alebo o zákon, ktorým sa mení, prípadne dopĺňa už predtým existujúca zákonná úprava určitých spoločenských vzťahov“.
Nemci by mali ísť do penzie až ako 70 -roční
12. 8. 2010
Nemeckí ekonómovia sú presvedčení, že vláda bude prinútená zvýšiť vek na odchod do dôchodku až na 70 rokov.
Ekonomický inštitút IW dnes informoval, že nízka pôrodnosť a rastúca
stredná dĺžka života neumožnia vláde vyhnúť sa v budúcnosti ďalšiemu zvýšeniu veku na odchod do dôchodku.
Doživotná záruka na Opel a Vauxhall.
11. 8. 2010
Zaujať v dnešnej dobe na nadmerne zásobenom európskom trhu s autami nie je jednoduché.
Automobilka Opel, preto vyhlásením, že bude poskytovať na nové autá doživotnú záruku, vyvolala rozruch. Záruka je síce obmedzená hranicou 160 000 najazdených kilometrov, ale nie vekom vozidla a netýka sa ani súčiastok, ktoré sa musia bežne vymieňať, napríklad olejových filtrov.
Najdrahšie hotely na svete sú v Moskve
9. 8. 2010
Hotely v Moskve sú najdrahšie na svete, jedna noc v nich vyjde priemerne na 309,40 eura.
Ruská metropola si tak opäť udržala prvú priečku v rebríčku miest s najvyššou priemernou cenou hotelovej izby. Druhé miesto v rebríčku patrí Abu Dhabi, a Bronz získali hotely v New Yorku, ktoré však oproti minulému roku výrazne zlacneli. Vyplýva to z prieskumu britskej agentúry Hogg Robinson Group.
Záujem o e-knihy v USA rastie
3. 8. 2010
O elektronickú distribúciu kníh v Spojených štátoch je stále väčší záujem.
Kníhkupectvo Amazon.com , ktoré je jedno z najväčších v USA, informovalo o tom, že v priebehu troch mesiacoch na 100 predaných kníh v pevnej väzbe pripadlo 143 elektronických kníh. Za posledné štyri týždne sa tento trend ešte zrýchlil, keď na 100 predaných kníh v pevnej väzbe pripadalo 180 digitálnych kníh. Šef Amazonu Jeff Bezos uviedol, že je to pre nich veľkým prekvapením, zvlášť keď si uvedomili, že knihy v pevnej väzbe predávajú 15 rokov a elektronické knihy len 33 mesiacov.