Komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím
28. 8. 2020
Návrh zákona vetovaný prezidentkou SR bol predložený aj s pripomienkami na prerokovanie na najbližšej schôdzi parlamentu.
Podľa čl. I prvého bodu § 19 ods. 4 schváleného zákona národná rada môže na základe odôvodneného návrhu príslušného výboru národnej rady komisára odvolať, ak komisár nevykonáva funkciu komisára viac ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov, porušuje tento zákon, iný zákon alebo medzinárodnú zmluvu, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, alebo koná spôsobom, ktorý vzbudzuje dôvodné pochybnosti o jeho nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie komisára.
Podľa čl. I druhého bodu § 19 vloženého nového odseku 5 schváleného zákona pred rozhodnutím národnej rady o návrhu príslušného výboru národnej rady na odvolanie komisára, sa komisár môže k tomuto návrhu vyjadriť.
Z dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákona a z prerokúvania tohto vládneho návrhu zákona v národnej rade vyplýva, že schválený zákon má za cieľ doplnenie dôvodov možného odvolania komisára tak, aby bolo možné reagovať na prípadné porušovanie zákona alebo medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, a na nespôsobilosť komisára vykonávať funkciu nezávisle a nestranne.
Schválený zákon bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Skrátené legislatívne konanie bolo v rozprave v národnej rade odôvodňované negatívnymi výsledkami ešte len prebiehajúceho poslaneckého prieskumu na Úrade komisára pre deti, pričom sa poukázalo najmä na účelovosť vstupov komisárky pre deti do konaní týkajúcich sa dodržiavania práv detí, čo vyvoláva pochybnosti o nestrannosti a nezávislosti komisárky, ako aj na nejasné postupy v hospodárení a obsadení úradu. Podnetom na vykonanie tohto prieskumu mali byť listy od občanov, ktorí v nich poukazovali na rôzne pochybenia pri vykonávaní funkcie komisárky, čo malo byť na ujmu práv detí.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) vo svojom návrhu na skrátené legislatívne konanie uviedla, že „dôvodom skráteného legislatívneho konania je ohrozenie základných ľudských práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím ako skupín osôb, pri ktorých sa komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím podieľajú na ochrane ich práv a to prostredníctvom podpory a presadzovania práv, ktoré sú deťom a osobám so zdravotným postihnutím priznané medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná (Dohovor o právach dieťaťa a Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím). Právny stav, keď nie je možné komisára pre deti alebo komisára pre osoby so zdravotným postihnutím odvolať z dôvodu, že nevykonáva svoju funkciu v súlade a spôsobom, ako mu ustanovuje zákon, je nevyhnutné v čo možno najkratšom čase napraviť, keďže kvalita výkonu funkcie tak komisára pre deti, ako aj komisára pre osoby so zdravotným postihnutím má priamy dopad na dodržiavanie základných práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím.
Podľa čl. 1 ods. 1 prvej vety Ústavy Slovenskej republiky je Slovenská republika právny štát, v ktorom sa chráni princíp právnej istoty. Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojej doterajšej judikatúre viackrát uviedol, že „príkazy ústavných noriem v jednotlivých článkoch ústavy (t. j. všeobecný princíp právneho štátu) je potrebné rešpektovať pri prijímaní každého zákona Národnej rady Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o zákon, ktorým sa určité spoločenské vzťahy upravujú po prvýkrát, alebo o zákon, ktorým sa mení, prípadne dopĺňa už predtým existujúca zákonná úprava určitých spoločenských vzťahov“.
Zmení sa filozofia Wikipédie?
27. 1. 2009
Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipédia navrhol zaviesť kontrolu a schvaľovanie textov od nových prispievateľov pred ich publikovaním. Niektorým redaktorom a používateľom portálu sa to však nepáči.
Považovali by to za radikálnu zmenu filozofie Wikipédie, ktorá v zásade
umožňuje editovať takmer akýkoľvek článok v encyklopédii každému používateľovi
internetu. Zakladateľ Jimmy Wales
požaduje systém revízií, ktorý umožní, aby všetky zmeny v encyklopédii Wikipédia
od nových alebo neznámych používateľov schvaľoval pred ich publikovaním niekto
z redakcie serveru. Kritici upozorňujú, že tento proces je pracovne náročný a
niektoré zmeny sa na stránkach prejavujú neskoro.
Ničenie mobilov ako hlavná náplň práce
26. 1. 2009
Súčasťou testovania mobilných telefónov sú aj najrôznejšie možné spôsoby ich ničenia. Jedna zo spoločností vlastní jedenásť globálne rozmiestnených centier, v ktorých sa vykonávajú testy na telefónoch pred ich uvedením na trh.
Telefóny, pre ktoré by fanúšikovia obetovali čokoľvek, sú
tu "crashtestermi" rozbíjané,
ohýbané, ničené a máčané. Odporcov nemenovanej značky by takáto robota asi
potešila. Podstatou profesie však nie je len
rozbíjanie a ničenie. Ide o zdĺhavý a náročný proces, vyžadujúci
si vysokú odbornosť.
Cesta mobilných telefónov, ktorou musia prejsť od svojho
zrodenia v mysliach návrhárov, až po objavenie sa na pultoch predajní, vôbec nie
je ľahká. Preto, aj keď sú na tvrdú realitu pripravené dostatočne, hádžme ich o
zem s citom.
Chrípka vyvrcholí na budúci týždeň
23. 1. 2009
Najviac ľudí vírus môže zasiahnuť už na budúci týždeň, kedy má chrípková krivka dosiahnuť svoj vrchol. Najohrozenejšou skupinou sú deti predškolského veku.
Vyplýva to z hlásení lekárov prvého kontaktu a regionálnych úradov verejného zdravotníctva po
celom Slovensku. Pravidelne v piatok popoludní výsledky zverejňuje centrála Úradu
verejného zdravotníctva na internetovej stránke epidemiologického informačného
systému. V ojedinelých prípadoch sa v
aktuálnej chrípkovej sezóne môžu objaviť problémy s vracaním, najmä u malých
detí, ktoré majú vysokú horúčku.
Apple môže zaútočiť na prvenstvo Nokie
23. 1. 2009
Tvrdo zaútočiť na prvenstvo fínskej Nokie v počte vyrobených modelov by už o päť rokov mohla americká firma Apple. Apple sa stal priekopníkom v zavedení grafického užívateľského prostredia (známych okien ovládaných myšou) a koncepcie zalamovania novín, tzv. desktop publishing (DTP).
Kalifornský pionier sa pritom presne pred 25 rokmi predstavil
konkurenciii s modelom počítača Macintosh, ktorý dostal pomenovanie po odrode
jabĺk McIntosh.
Vlani
sa Apple stal podľa týždenník BusinessWeek najvplyvnejšou firmou sveta. Vplyvy
si získava vďaka schopnosti prinášať inovácie, ktoré neskôr konkurencia
nasleduje, respektíve vďaka vybudovanému imidžu kvality a spoľahlivosti.
Šialenstvo,
ktoré postupne Apple vyvolal, by sa dalo dnes označiť ako "iKult".
Hoci ani v prípade mobilov firma nepatrí medzi priekopníkov, Apple ako prvý
predefinoval ich funkciu. Postaral sa o to bezprecedentný úspech hudobného
prehrávača iPod. Počtom predaných iPhonov sa stal tretím najväčším predajcom
mobilných telefónov