Komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím
28. 8. 2020
Návrh zákona vetovaný prezidentkou SR bol predložený aj s pripomienkami na prerokovanie na najbližšej schôdzi parlamentu.
Podľa čl. I prvého bodu § 19 ods. 4 schváleného zákona národná rada môže na základe odôvodneného návrhu príslušného výboru národnej rady komisára odvolať, ak komisár nevykonáva funkciu komisára viac ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov, porušuje tento zákon, iný zákon alebo medzinárodnú zmluvu, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, alebo koná spôsobom, ktorý vzbudzuje dôvodné pochybnosti o jeho nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie komisára.
Podľa čl. I druhého bodu § 19 vloženého nového odseku 5 schváleného zákona pred rozhodnutím národnej rady o návrhu príslušného výboru národnej rady na odvolanie komisára, sa komisár môže k tomuto návrhu vyjadriť.
Z dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákona a z prerokúvania tohto vládneho návrhu zákona v národnej rade vyplýva, že schválený zákon má za cieľ doplnenie dôvodov možného odvolania komisára tak, aby bolo možné reagovať na prípadné porušovanie zákona alebo medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, a na nespôsobilosť komisára vykonávať funkciu nezávisle a nestranne.
Schválený zákon bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Skrátené legislatívne konanie bolo v rozprave v národnej rade odôvodňované negatívnymi výsledkami ešte len prebiehajúceho poslaneckého prieskumu na Úrade komisára pre deti, pričom sa poukázalo najmä na účelovosť vstupov komisárky pre deti do konaní týkajúcich sa dodržiavania práv detí, čo vyvoláva pochybnosti o nestrannosti a nezávislosti komisárky, ako aj na nejasné postupy v hospodárení a obsadení úradu. Podnetom na vykonanie tohto prieskumu mali byť listy od občanov, ktorí v nich poukazovali na rôzne pochybenia pri vykonávaní funkcie komisárky, čo malo byť na ujmu práv detí.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) vo svojom návrhu na skrátené legislatívne konanie uviedla, že „dôvodom skráteného legislatívneho konania je ohrozenie základných ľudských práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím ako skupín osôb, pri ktorých sa komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím podieľajú na ochrane ich práv a to prostredníctvom podpory a presadzovania práv, ktoré sú deťom a osobám so zdravotným postihnutím priznané medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná (Dohovor o právach dieťaťa a Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím). Právny stav, keď nie je možné komisára pre deti alebo komisára pre osoby so zdravotným postihnutím odvolať z dôvodu, že nevykonáva svoju funkciu v súlade a spôsobom, ako mu ustanovuje zákon, je nevyhnutné v čo možno najkratšom čase napraviť, keďže kvalita výkonu funkcie tak komisára pre deti, ako aj komisára pre osoby so zdravotným postihnutím má priamy dopad na dodržiavanie základných práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím.
Podľa čl. 1 ods. 1 prvej vety Ústavy Slovenskej republiky je Slovenská republika právny štát, v ktorom sa chráni princíp právnej istoty. Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojej doterajšej judikatúre viackrát uviedol, že „príkazy ústavných noriem v jednotlivých článkoch ústavy (t. j. všeobecný princíp právneho štátu) je potrebné rešpektovať pri prijímaní každého zákona Národnej rady Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o zákon, ktorým sa určité spoločenské vzťahy upravujú po prvýkrát, alebo o zákon, ktorým sa mení, prípadne dopĺňa už predtým existujúca zákonná úprava určitých spoločenských vzťahov“.
Objav neviditeľnosti
20. 1. 2009
Českí a škótski vedci objavili princíp neviditeľnosti. Po niekoľkých mesiacoch dokončili výpočty, podľa ktorých bude možné s pomocou špeciálnej pokrývky zneviditeľniť statické predmety.
Pokrývka s veľmi zložitými
optickými vlastnosťami vytvorí pre ľudské oko ilúziu, ktorá spôsobí, že
predmet, ktorý bude vo vnútri, sa stane neviditeľným. Vzhľadom na názory, že
tento objav by mohol byť využívaný najmä pre armádu, vedci sa rozhodli, že vo výskume nebudú ďalej pokračovať. S
armádou nechce spolupracovať ani jeden z dvoch vedcov, ktorým sa objav podaril.
Japonci študujú angličtinu z prejavov Baracka Obamu
20. 1. 2009
Prejavy nového amerického prezidenta sa v Japonsku dostali do učebnice angličtiny. Za posledné dva mesiace sa jej predalo viac ako 400 000 kusov, čo je považované za veľký úspech.
Učebnice obsahuje aj japonské preklady
textov a CD so zvukovými nahrávkami prejavov.
Popularita učebnice sa dá vysvetliť oduševnením, s akým sa mnohí Japonci
venujú štúdiu angličtiny.
Vedci považujú prejavy politikov za dobré pomôcky pri
vyučovaní jazykov, pretože obsahujú slová, ktorým ľudia rozumejú. Obamove vystúpenia
okrem toho obsahujú aj silný emocionálny
náboj. Druhý diel učebnice by mal obsahovať aj dnešný Obamov inauguračný
prejav.
Pastieri z Mongolska sa na Slovensku učia vyrábať trvanlivý syr
20. 1. 2009
Na Slovensko prišli zástupcovia pastierskych rodín z Mongolska, aby sa tu naučili vyrábať trvanlivý zrejúci syr. Učia sa pod dohľadom slovenských školiteľov na Liptove.
Súčasťou ich pobytu na Slovensku je
aj získanie skúseností z tvorby značky nového produktu, marketing a hľadanie
možností odbytu pre nové výrobky. Na
Univerzite vererinárskeho lekárstva v Košiciach sa zasa naučia zásady nutných hygienických štandardov,
zdravotné riziká a ich znižovanie pri výrobe syrov.
Mongolskí pastieri doteraz spracúvajú jačie mlieko svojimi
tradičnými technológiami na výrobky na báze sušeného tvarohu. Spracovanie
mlieka na trvanlivé syry zatiaľ v Mongolsku nemalo tradíciu.
Na trhu chýbajú programátori
19. 1. 2009
Na zamestnávateľských portáloch v súčasnosti ponúkajú najviac voľných pozícií programátora, IT konzultanta či analytika.