e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Syndikát novinárov oslávi 20. výročie vzniku
5. 1. 2010
Dnes si Slovenský syndikát novinárov (SSN) pripomína 20. výročie vzniku. Jeho cieľom bolo obhajovať slobodu slova, presadzovať uplatňovanie novinárskej etiky a prístup novinárov k informáciám. Konštituovanie SSN bolo vyústením udalostí z novembra 1989.
Výročie SSN oslávi v polovici januára. Pripravuje k nemu konferenciu Žurnalistika, syndikát a budúcnosť. Na podujatí bude ocenený novinársky čin roka a celoživotné dielo. Za okrúhlym stolom budú o budúcnosti žurnalistiky diskutovať členovia predstavenstva so šéfmi denníkov a elektronických médií. Diskusia o otázkach žurnalistika bude aj na medzinárodnej konferencii.
Čo písali noviny pred sto rokmi
4. 1. 2010
Novinári mali celkom jasno v tom, čo nového prinesie rok 2010. Z povrchu zemského by mala v priebehu nasledujúcich mesiacov zmiznúť kriminalita, muchy, komáre a písmená C, Q a X. Slnečnú sústavu opustia veľké kozmické lode s ľudskou posádkou poháňané termojadrovou energiou. A do roka všetci ľudia na zemi zmrznú a zomrú.
Nejde o udalosti nového filmového trháku, ale o krátky výňatok toho, ako si 21. storočie predstavovali v novinách a magazínoch pred sto rokmi. Zaujímavú zbierku článkov o budúcnosti vytvoril na internete Američan Matt Novak, ktorý v roku 2007 založil stránku Paleo-future. Vďaka nej si dnes ľudia môžu poľahky prelistovať sto rokov staré noviny a začítať sa, čo všetko všetko dnes ľudstvo mohlo mať, ak by nestrácalo čas hlúpymi spormi a šarvátkami, ktoré brzdia vývin.
Medzi najlákavejšie patrili predstavy, že nebude existovať kriminalita, nové detektívne metódy takmer vylúčia možnosť, že by páchateľ ušiel spravodlivosti, vedecké metódy umožnia u človeka rozoznať predispozície pre kriminálne správanie.
Predpovede sa netýkali len technologického pokroku. Niektoré materiály sa zaoberali aj vlastnosťami ľudí. Napríklad v článku z Ladies Home Journalu sa písalo, že telesná výchova na školách bude na takej vysokej úrovni, a že hračky budú rozvíjať fyzickú silu detí natoľko, že každý človek, ktorý sa zadychčí po tom, čo rýchlym tempom prejde 16 kilometrov, bude v spoločnosti považovaný za padavku.
Bezpečnostné pomôcky môžu lyžiarom zachrániť život
4. 1. 2010
Záujem lyžiarov o bezpečnostné pomôcky, ktoré ich môžu ochrániť pred úrazmi, aj na Slovensku rastie. Podľa odhadov záchranárov prilby na svahoch nosia až dve tretiny dospelých lyžiarov, zriedkavosťou už nie sú ani chrániče chrbta, rúk či nôh. Vo viacerých prípadoch môžu tieto pomôcky lyžiarom zachrániť život. Prilbu nosí až 90 % detských lyžiarov.
Okrem prilby k lyžiarskym ochranným prvkom patria špeciálne chrániče chrbta, predkolenia či ramien. Chrániče chrbta sú funkčné najmä pri pádoch dozadu a pri zrážkach s iným lyžiarom alebo prekážkou, umožňujú prehnutie chrbta dopredu, nedovolia prehnutie opačným smerom.
Pre pretekárskych lyžiarov sú dôležité chrániče predkolenia, pre bežných fanúšikov lyžovania sú určené skôr chrániče ramenných kĺbov, ktoré zabraňujú vykĺbeným ramenám alebo zraneniam kľúčnych kostí.
K vyššej bezpečnosti lyžiarov prispievajú aj špeciálne lyžiarske okuliare, ktoré vďaka farebným sklíčkam umožňujú ostrejšie rozoznávania terénnych nerovností napríklad v hmlistom počasí.
Záchranári sa domnievajú, že sa vyplatí investovať do bezpečnostných pomôcok sa v porovnaní s finančnými následkami, ktoré môžu po vážnejšom zranení vzniknúť.
Zákaz fajčenia na Cypre
31. 12. 2009
Jednou z posledných bášt fajčiarov v Európe bol Cyprus. Od 1. januára aj tam však platí zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestranstvách. Plošný zákaz sa týka nielen reštaurácií, nočných barov a kaviarní, ale napríklad aj výťahov a stávkových kancelárií. Previnilcom hrozí okamžitá pokuta vo výške 37 €, ktorá v prípade súdneho pokračovania môže dosiahnuť až do 2000 €.
Polícia upozorňuje na nulovú toleranciu priestupkov. Majitelia reštaurácií a barov vnímajú sprísnenie zákazu s nevôľou. Podľa oficiálnych štatistík fajčí skoro tretina obyvateľov Cypru. Omnoho väčší počet je však vystavený pasívnemu fajčeniu, ktoré dosahuje jednu najvyšších úrovní v Európe. Vysoký obsah nikotínu v krvi majú kvôli prakticky všadeprítomnému cigaretovému dymu dokonca aj deti.
Každoročne zomiera na následky fajčenia až 600 obyvateľov z celkového počtu 800 tisíc.