e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Voda nemusí všade chutiť rovnako
22. 9. 2009
Na celom Slovensku musí kvalita vody z vodovodu spĺňať rovnaké kritériá, nie všade však chutí rovnako. Chuť vody závisí aj od zdroja, z ktorého ju výrobca odoberá; najkvalitnejšia je vraj voda z podzemných zdrojov. Východné Slovensko má týchto zdrojov menej ako zvyšok krajiny. Chuť vody na juhu údajne ovplyvňuje v minulosti veľké hnojenie poľnohospodárskej pôdy.
Na stretnutí s novinármi to dnes konštatovali zástupcovia Asociácie vodárenských spoločností.
Asociácia združuje sedemnásť vodárenských spoločností, z ktorých väčšina vyrába, distribuuje a predáva pitnú vodu. Vodárne pred pár dňami odštartovali spoločnú kampaň s cieľom spropagovať pitie vody z vodovodu. Predseda miestnej správnej rady Asociácie vodárenských spoločností ubezpečil, že hygienická správa i vodárenská spoločnosť kontrolujú fyzikálne, chemické a mikrobiologické vlastnosti vody každý týždeň na rôznych miestach. Rovnaké kvalitatívne kritériá pre vodu platia na celom Slovensku.
Zákaz fajčenia na verejnosti môže výrazne zredukovať infarkty
22. 9. 2009
Zákaz fajčenia na verejných miestach môže počet infarktov myokardu zredukovať až o 36 %, čo je nový dôkaz toho, že obmedzenia majú význam. Informovali o tom americkí výskumníci.
Zároveň vyzvali na rozšírenie zákazov fajčenia v uzavretých verejných priestoroch s cieľom zabrániť srdcovým záchvatom a zlepšiť zdravie verejnosti.
Ich štúdia je ďalším dôkazom, že pasívne fajčenie vyvoláva srdcové záchvaty a schválením stopercentných antifajčiarskych zákonov pre všetky pracoviská a verejné miesta je možné chrániť verejnosť.
Vedecký tím zozbieral údaje z 13 štúdií o zákaze fajčenia v spoločenstvách v USA, Kanade a Európe. Uvádzali, že ihneď po uplatnení zákazov fajčenia výskyt srdcových záchvatov klesol v prvom roku o 17 % a o tri roky až o 36 %. Dobre navrhnutý zákon obmedzujúci fajčenie môže významne znížiť srdcové záchvaty v populácii a má prospešný dopad na verejné zdravie.
Svetový deň bez áut
21. 9. 2009
Cieľom Svetového dňa bez áut, ktorý pripadne na zajtra, je podnietiť vodičov motorových vozidiel, aby jeden deň v roku využili na pohyb iné formy dopravy namiesto koní pod kapotou. V mnohých mestách napríklad súkromným autám neumožňujú vjazd do centra, ale podporujú mestskú hromadnú dopravu, kolieskové korčule, bicykle či jednoducho chôdzu.
Idea dňa bez áut si získala postupom rokov stúpencov, takže počet miest i ľudí, čo sa k podujatiu pripájali, rástol. Doteraz najviac miest, v ktorých na jeden deň vyradili autá z premávky, zaznamenali štatistici v roku 2005. Vtedy sa na Svetovom dni bez áut zúčastnilo takmer 1500 obcí na svete.
Organizátori Európskeho týždňa mobility, ktorý prebieha v termíne od 16. do 22. septembra, očakávajú, že sa doň v roku 2009 zapojí približne 200 miliónov ľudí zo 40 európskych krajín. Cieľom aktivity je zlepšenie ovzdušia v mestách. Tohtoročná téma Európskeho týždňa mobility je venovaná vplyvu mestskej dopravy na klimatické zmeny.
Do podujatia sa možnosťou bezplatného cestovania v mestskej hromadnej doprave a ďalšími aktivitami zapojili aj niektoré mestá na Slovensku.
Najlepšou obranou proti chrípke je dobrá imunita a prevencia
15. 9. 2009
Chrípka je veľmi nákazlivé ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy. Ako vieme, na jej liečbu v zásade nejestvujú nijaké špecifické lieky. V čase šírenia nákazy je mimoriadne dôležitá prevencia.
Tá spočíva v častom umývaní rúk mydlom a teplou vodou, používaní jednorazových papierových vreckoviek a vyhýbaní sa priestorom, kde je veľa ľudí.
Najdôležitejšie však je, mať dobrú imunitu. Pre posilňovanie imunity je však nevyhnutné mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, vyváženú stravu, v ktorej je dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a blahodarný spánok.