e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Zlacnie mobilné telefonovanie?
30. 9. 2009
Na Slovensku by mobilné volanie mohlo zlacnieť. Telekomunikačný úrad by mal totiž regulovať prepojovacie poplatky, ktoré si medzi sebou účtujú operátori. Tí budú povinní stanoviť cenu za ukončenie volaní v mobilnej sieti tak, aby obsahovala len náklady spojené s poskytovaním tejto služby.
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné a operátori sa proti nemu môžu odvolať.
Hoci Orange a Telefonica O2 reguláciu privítali, ich očakávania sú rozdielne. Orange predpokladá zrušenie asymetrických poplatkov do siete tretieho operátora, Telefonica O2 čaká, že sa potvrdí súčasná výška sadzieb, prípadne bude výraznejšie zvýhodnená. Závery rozhodnutia zatiaľ nevyhodnocuje T-Mobile.
Mobilná sieť štvrtej generácie
30. 9. 2009
Na vývoji novej mobilnej siete štvrtej generácie sa podieľali aj Slováci. Na vývoji siete pracoval tím, ktorý viedol Igor Stano, pôvodom z liptovského Važca. Novú mobilnú sieť v najbližších týždňoch spustí ako prvý na svete jeden z najväčších amerických operátorov Verizon.
Nová sieť štvrtej generácie by mala byť niekoľkonásobne rýchlejšia ako jej predchodca. Očakáva sa od nej, že umožní ďalšie služby a navyše s obrovskou rýchlosťou. Popri telefonovaní budú môcť ľudia vo veľkom surfovať po internete, sledovať televíziu naživo, alebo aj cez videopožičovňu.
Operátori pomocou jedného zariadenia na sieti dokážu obslúžiť výrazne väčší počet zákazníkov, čo im umožní ísť dole s cenou. Do popredia sa dostanú služby ako rýchly internet či mobilná televízia.
Dnes dôležité služby, napr. SMS, budú ponúkané ako doplnkové k iným službám a nebude dôvod, aby sa za ne platilo.
Špeciálne mobily pre sieť štvrtej generácie zatiaľ nie sú. Výskumný pracuje len s testovacím telefónom štvrtej generácie.
Ufóni sa zatiaľ nenašli
30. 9. 2009
Odkedy funguje centrum na hľadanie mimozemskej inteligencie hľadáme našich vesmírnych susedov. Zatiaľ márne. O prítomnosti mimozemskej rasy zatiaľ dôkazov niet. Vedci sa preto tešia aj z nálezu vody na Mesiaci či Marse alebo aspoň z nového typu rádiového signálu, ktorý na začiatku skúmania ani nedokážu identifikovať.
Článok s názvom Hľadanie medzihviezdnej komunikácie vyšiel práve pred päťdesiatimi rokmi v prestížnom magazíne Science. Vznik inštitútu SETI – centra, ktoré sa už polstoročie zaoberá hľadaním rádiových dôkazov o existencii cudzej vesmírnej inteligencie, bol odpoveďou na tento článok.
NASA v roku 1967 vypustila do vesmíru sondy Voyager, ktoré nesú na palube zlaté disky s informáciami o Zemi, Mozartovu hudbu i pozdravy v 54 jazykoch sveta.
Voyager 1 je dnes asi najvzdialenejší ľudský objekt a NASA predpokladá, že v roku 2015 opustí našu slnečnú sústavu a dostane sa do medzihviezdneho priestoru. A je možné, že ju tam nejakí inteligentní tvorovia nájdu.
Dovtedy sa dá zapojiť do programu SETI home.
Dobrovoľníci čistili Tatry
28. 9. 2009
Do čistenia Tatranského národného parku sa v sobotu zapojilo viac ako 1600 dobrovoľníkov a vyše 50 zamestnancov Štátnych lesov a Správy TANAPu.Zvláštnosťou tohto ročníka bola skutočnosť, že sa do čistenia Tatier zapojilo veľa českých turistov.
Účastníci v rámci 31. ročníka akcie Čisté hory vyzbierali približne 650 kilogramov odpadkov. Najviac ich bolo na Orave, v Habovke a na Zverovke, kde sa po odpadky zohýnalo asi 600 dobrovoľníkov.
Najmenej odpadkov bolo v dolinách na Oraviciach. Tradične najviac odpadkov bolo vyzbieraných na Hrebienku, okolo Rainerovej a Zamkovského chaty a v blízkosti nástupnej stanice kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnici.
Súčasťou tohtoročnej akcie Čisté hory bolo aj čistenie potoka pretekajúceho obcou Ždiar. Potok čistili členovia vrcholového manažmentu spoločnosti Enel – Slovenské elektrárne. Z vodného toku vyniesli na breh neuveriteľných 700 kilogramov najrozmanitejšieho odpadu. Od plastových fliaš, cez plechy, kovové drôty, stavebný materiál až po dvere, okná, fúriky a kočíky. Toľkoto odpadu sa našlo na úseku dlhom necelé dva kilometre.