e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Najväčší spotrebiteľ plynu ide do zelenej energie. Investícia známej chemičky viazne
24. 4. 2023
Keď sa na Slovensku pozrieme do tabuliek spotreby plynu, prvé miesto patrí už tradične chemičke Duslo Šaľa. Tá ročne na výrobu hnojív využije vyše 10 percent suroviny v krajine. Energetická kríza a s ňou spojený drahý plyn mali prirodzene dosah na hospodárenie podniku.
Ten počas vlaňajška musel utlmovať výrobu a zároveň hľadať riešenia, ako znížiť svoju závislosť od fosílnych palív. Do úvahy preto pripadajú zelené elektrárne – veterné a slnečné. Veterné parky sú v zahraničí už bežnou praxou, len v susednom Rakúsku ich majú vyše 1 300. No na Slovensku je to inak. Ekologické plány narážajú na komplikácie a investície do vrtúľ sú zatiaľ vo „vetre“.
Práve Duslo vlani zverejnilo projekty v hodnote sto miliónov eur, investície chcú použiť na stavbu veternej a solárnej elektrárne.
Zámery však už mesiace ležia na stole rezortu životného prostredia na čele s Jánom Budajom. Chemička hovorí o zdĺhavom posudzovaní...
J
Belgičan si pomôže dvojgeneračnou hypotékou, Švajčiar balónmi. Slovák veľa možností nemá
20. 4. 2023
V Európe sa núka viacero možností na alternatívne financovanie kúpy nehnuteľnosti
Bežný klient sa k úveru na bývanie dostane čoraz ťažšie. Vhod by mu prišli alternatívne možnosti financovania kúpy nehnuteľností, no tých je na Slovensku pomenej. Európa ponúka okrem klasických hypotekárnych úverov rôzne produkty, ktorými by sa mohli inšpirovať aj banky na Slovensku. V niektorých prípadoch by však bolo treba zmenu legislatívy.
Aj člen predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska a CEO realitnej skupiny MGM Mário Glos si myslí, že súčasná situácia na realitnom trhu núti klientov, developerov aj banky k zamysleniu sa nad hľadaním nových alternatív financovania.
Po zdražení hypotekárnych úverov a sprísnením úverových podmienok veľká časť klientov na štandardnú hypotéku už nedosiahne. Zvyšovanie základnej sadzby Európskou centrálnou bankou bude pod tlakom inflácie pokračovať, čo má vplyv aj na zdražovanie pôžičiek na Slovensku.
Belgičania zareagovali. Napríklad v Belgicku bankový sektor zareagoval tým, že zaradil do ponuky dvojgeneračné hypotéky. Ich podstata je v tom, že splatnosť úveru rozložia do dlhšieho časového obdobia ako 30 rokov, napr. na 45 rokov. Tým činom ide dole mesačná splátka a kupujúci si môže dovoliť nákup nehnuteľnosti aj za vyššiu kúpnu cenu.
B
(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy)
Štát vydal desaťtisíce chybných pasov
19. 4. 2023
V priebehu takmer troch mesiacov – medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023 – štát vydával cestovné pasy s malou odchýlkou zápisu údajov v čipe. Môže sa tak stať, že pri kontrole ich nedokážu načítať niektoré automatizované hraničné prechodové terminály. Neznamená to, že pasy sú úplne neplatné, ale cestujúcich potom musela preverovať priamo pracovník pasového oddelenia krajiny, do ktorej vstupovali.
Prezídium policajného zboru zatiaľ vyčíslilo, že chyba sa týka približne 30-tisíc pasov, pričom presné počty sa ešte zisťujú. Problém zapríčinil chybný softvér na strane dodávateľa, vysvetľuje príčinu.
Štát aktuálne pripravuje elektronickú službu, ktorá umožní občanom overiť si, či ich cestovný pas patrí do skupiny dokladov, ktoré boli vyrobené so spomínanou chybou. Na kontrolu bude stačiť zadanie čísla pasu.
Zároveň po prešetrení prípadu dotknutí občania dostanú aj SMS správu alebo e-mail s informáciou o možnosti bezplatnej výmeny cestovného pasu.
Štát ubezpečuje občanov, že cestovné doklady sú napriek nezrovnalosti platné a umožňujú prekračovanie hraníc. Nemá vedomosť, že by niekoho pri kontrole nevpustili do inej krajiny.
B
Nový mimoriadny opravný prostriedok v Trestnom poriadku
13. 4. 2023
Zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní ako mimoriadny opravný prostriedok bol do právneho poriadku Slovenskej republiky implementovaný zákonom č. 301/2005 Z. z. za účelom zníženia počtu trestných vecí na najvyššom súde, pretože podľa predchádzajúcej právnej úpravy Najvyšší súd Slovenskej republiky v rámci konania o sťažnosti pre porušenie zákona preskúmaval aj zákonnosť rozhodnutí policajtov a prokurátorov vydaných v prípravnom konaní.
Zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní je podľa aktuálne platného a účinného Trestného poriadku jedným z troch mimoriadnych opravných prostriedkov. Podľa § 363 Trestného poriadku môže generálny prokurátor zrušiť uznesenia policajta alebo prokurátora, ak boli porušené práva obvineného. Jeho aplikácia je možná za splnenia nasledovných podmienok:
- rozhodnutie prokurátora alebo policajta je právoplatné,
- neuplynula lehota 6 mesiacov od právoplatnosti tohto rozhodnutia,
- takýmto rozhodnutím alebo konaním, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon,
- nápravu takéhoto rozhodnutia nemožno zabezpečiť inými prostriedkami.
Základná idea mimoriadnych opravných prostriedkov vychádza z predpokladu, že právna istota a stabilita nastolené právoplatným rozhodnutím sú v právnom štáte narušiteľné len mimoriadne a výnimočne. Pri zachovaní tohto predpokladu sa po novom od augusta 2023 navrhuje, aby generálny prokurátor mohol zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, okrem uznesenia o vznesení obvinenia, ak už bolo rozhodnuté o vzatí obvineného do väzby alebo o nahradení väzby a uznesenia o začatí trestného stíhania, a to za splnenia podmienky, že takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.
K