Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Človek a spoločnosť

Človek má tendenciu preceňovať realitu.

Kvôli zachovaniu telesného a duševného zdravia treba správne návyky vyvažovať nesprávnymi zlozvykmi.

Človek sa narodí nahý, mokrý a hladný. A potom sa veci začnú zhoršovať.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Zákony odkladania

Čím drahšia je realizácia projektu, tým menšia je šanca ho zastaviť – a to hlavne potom, ako vyjde najavo, že je nepotrebný.

Nič nie je natoľko jednoduché, aby sa to nedalo sfušovať.

Najbližšie k náboženstvu má zdravotníctvo. V dnešnej dobe najúčinnejším liekom je viera. Všetko ostatné je buď finančne nedostupné, alebo to distribučné firmy nedodali.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život s Murphyho zákonmi

Život je jeden veľký vtip, ibaže málo kto mu rozumie.

Čokoľvek sa udeje, stane sa to naraz a bez predchádzajúcej výstrahy.

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, zistite si cenu, ktorú za to zaplatíte.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

(Zrnká úsmevu)

Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí

27. 9. 2023 Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.

B
(Zdroj: aktuality.sk)

Zmena zákona o strelných zbraniach

13. 1. 2010 Paintbalová a narkotizačná zbraň sa z dôvodu technického vývoja majú od 28. júla zaradiť medzi ostatné zbrane, čo je kategória D. Návrh novely zákona o strelných zbraniach a strelive dnes schválila vláda SR. O konečnej podobe právnej normy rozhodnú však až poslanci Národnej rady SR. Z návrhu vyplýva, že držiteľ týchto zbraní bude povinný pri manipulácii s týmito zbraňami, ako aj s ostatnými zbraňami z kategórie D, mať pri sebe doklad totožnosti a nesmie ju viditeľne nosiť alebo prepravovať.
Zároveň bude držiteľ povinný dbať na zvýšenú opatrnosť a na výzvu príslušníka Policajného zboru podrobiť sa orientačnej dychovej skúške. V prípade, že zbraň použije v nutnej obrane, v krajnej núdzi či mimo na to určených priestorov, bude to musieť oznámiť polícii. Signálna zbraň sa má zaradiť do kategórie B, kde patrí napr. aj krátka opakovacia alebo krátka samonabíjacia palná zbraň. Z hľadiska nebezpečnosti sa zbrane a strelivo rozdeľujú do štyroch skupín. V kategórii A sú zaradené zakázané zbrane, v kategórii B sú zbrane podliehajúce povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti, v kategórii C zbrane podliehajúce ohláseniu a v spomínanej kategórii D sú zaradené ostatné zbrane. Podľa návrhu novinkou majú byť aj niektoré povinnosti držiteľov zbrojného preukazu a zbrojnej licencie. Rezort vnútra presadzuje kategorický zákaz pre držiteľa zbrojného preukazu nadobudnúť zbrane alebo strelivo prostredníctvom zmluvy na diaľku a pre držiteľa zbrojnej licencie takýmto spôsobom previesť vlastníctvo zbrane alebo streliva. Podľa rezortu je dôvodom na vypracovanie tohto návrhu zákona zabezpečenie transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady z 21. mája 2008 upravujúcej kontrolu získavania a vlastnenia zbraní do slovenského právneho poriadku. Ministerstvo chce odstrániť tiež niektoré nedostatky doterajšej právnej úpravy, ktoré boli identifikované pri aplikácii v praxi.
(Zdroj: SME)

Záujem o novú elektroniku klesá

12. 1. 2010 Výrobcovia elektroniky novinky chrlia rýchlejšie ako kedykoľvek doposiaľ. Záujem o ne však klesá. Na vine je chybná stratégia firiem. Teda nie kríza, ani presýtenie trhu. Firmy Dôvodom nižšieho záujmu je, že výrobcovia nám namiesto užitočných funkcií ponúkajú technológie, ktoré nám nič nehovoria.
Výrobcovia neponúkajú televízory ktoré si rozumejú s internetom, mobily ktoré vydržia dlhšie, ba ani počítače, ktoré by sa chránili pred hrozbami útočníkov. Namiesto toho predstavujú zložité technológie a funkcie skrývajúce sa za názvami, ktoré poznáme iba z reklamy. Kto chce nové technológie použiť, musí prejsť čítaním nezrozumiteľných návodov a zlyhá vždy v momente, ak chce novinky vo svojom príbytku požiadať o spoluprácu. Veď aký je rozdiel medzi tým, čo dokázal váš starý a nový televízor? Pokiaľ naďalej sedíte iba pred obrazovkou, aby ste dvomi gombíkmi na diaľkovom ovládači prepínali kanály, kdesi sa stala chyba. Napriek tomu, že najnovšie modely dokážu mnoho nových vecí, málokto po doplnkových funkciách siahne. Chýba podpora technológií, ktorých obsah by ich dostal do popredia a úplne vypadli stimuly, ktoré by nás účinne presvedčili o tom, že sme si kúpili čosi, čo sme už roky potrebovali. Vytratila sa radosť z novej elektroniky. Aj keď vyzerá lepšie a atraktívnejšie, nové skúsenosti z používania nám nepridáva. V najbližších dvoch rokoch by sa to však malo zmeniť. Firmy, ktoré sa zúčastnili veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas hovorili otvorene o tomto probléme. Rozhodli sa utlmiť vývoj technológií a viac sa sústrediť na ich dostupnosť. Namiesto toho, aby naďalej nezmyselne míňali peniaze na zákazníkmi nepovšimnuté inovácie, sústredia sa na použiteľnosť tých, ktoré na trh uviedli v posledných dvoch rokoch. Televízory sa napríklad budú snažiť využiť bezdrôtové pripojenie na to, aby ponúkli rovnaký multimediálny komfort ako počítače. Digitálnu káblovku bude možné využívať na ľubovoľnom zariadení s displejom a všetky zariadenia budú hľadať svoju podporu vo všetkom, čo k nim pripojíme. Väčšina funkcií by sa mala aktivovať automaticky bez toho, aby sme sa museli zaťažovať nastavovaním. Zostáva iba dúfať, že nezostane pri prázdnych sľuboch. Ak sa veci pohnú vpred, výrobcovia by nemali zabudnúť ani na tie zariadenia, ktoré do obehu uviedli v poslednom čase. Ak je možnosť aktualizovať ich firmware, mali by tak spraviť.
(Zdroj: SME)

Povodne nehrozia

11. 1. 2010 Rieky, ktoré ohrozovali viaceré časti Slovenska, by už stúpať nemali. Ľudia sa teda povodní báť nemusia. Najhoršia situácia bola v nedeľu na hornej Nitre. Mierne by mohli stúpať hladiny v povodí Hornádu, Torysy, Tople a Ondavy. Podľa jedného z meteorológov však nepôjde o niečo prevratné.
Predpovede sú optimistické aj na nasledujúce dni. Vzhľadom na to, že by sa malo ochladiť, a ďalšie zrážky v podobne snehu by mali relatívne slabé, skomplikovanie situácie sa neočakáva. Hladiny by mali klesať. Povodňové nebezpečenstvo teda v najbližších dňoch pravdepodobne nehrozí.
(Zdroj: PRAVDA)

Chráňte sa pred zlodejmi kariet

11. 1. 2010 Platba kartou je čoraz obľúbenejšia. Množia sa však aj jej krádeže. Aby majitelia kariet zabránili jej krádeži mali by dodržiavať tieto zásady. Kartu nikomu nepožičiavať. Nemať na papieriku v peňaženke napísané údaje ako číslo karty, platnosť karty, CVV/CVC kód, (posledné trojčíslie na podpisovom prúžku karty). Karty by sa nemali nosiť priamo v peňaženke spolu s hotovosťou a dokladmi. Pri krádeži v takomto prípade majiteľ prichádza o všetko – peniaze, doklady, ďalšie preukazy, karty a pod. Lepšie je zaobstarať si puzdro na doklady a karty mať oddelené od peňazí.
Kabelky si treba starostlivo zatvárať. Doklady a karty by sa nemali voľne nosiť po vreckách. Pre zlodejov je veľmi jednoduché pri vystupovaní z dopravného prostriedku alebo v dave na stanici veci vytiahnuť. Puzdro s kartou, kabelku či príručnú tašku si nikdy neukladajte voľne do nákupného košíka. Pre zlodejov nie je totiž väčšie lákadlo ako nestrážený nákupný vozík. Ak majiteľ zistí stratu karty, treba ju urýchlene zablokovať. Preventívne tak treba urobiť aj v prípade, že neviete, či ste ju náhodou nenechali doma. Od novembra 2009 je blokácia karty zadarmo. Jednoduchšie je nechať kartu odblokovať, než vybavovať nepríjemné záležitosti okolo zneužitia karty.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner