Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Zlacnie mobilné telefonovanie?
30. 9. 2009
Na Slovensku by mobilné volanie mohlo zlacnieť. Telekomunikačný úrad by mal totiž regulovať prepojovacie poplatky, ktoré si medzi sebou účtujú operátori. Tí budú povinní stanoviť cenu za ukončenie volaní v mobilnej sieti tak, aby obsahovala len náklady spojené s poskytovaním tejto služby.
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné a operátori sa proti nemu môžu odvolať.
Hoci Orange a Telefonica O2 reguláciu privítali, ich očakávania sú rozdielne. Orange predpokladá zrušenie asymetrických poplatkov do siete tretieho operátora, Telefonica O2 čaká, že sa potvrdí súčasná výška sadzieb, prípadne bude výraznejšie zvýhodnená. Závery rozhodnutia zatiaľ nevyhodnocuje T-Mobile.
Mobilná sieť štvrtej generácie
30. 9. 2009
Na vývoji novej mobilnej siete štvrtej generácie sa podieľali aj Slováci. Na vývoji siete pracoval tím, ktorý viedol Igor Stano, pôvodom z liptovského Važca. Novú mobilnú sieť v najbližších týždňoch spustí ako prvý na svete jeden z najväčších amerických operátorov Verizon.
Nová sieť štvrtej generácie by mala byť niekoľkonásobne rýchlejšia ako jej predchodca. Očakáva sa od nej, že umožní ďalšie služby a navyše s obrovskou rýchlosťou. Popri telefonovaní budú môcť ľudia vo veľkom surfovať po internete, sledovať televíziu naživo, alebo aj cez videopožičovňu.
Operátori pomocou jedného zariadenia na sieti dokážu obslúžiť výrazne väčší počet zákazníkov, čo im umožní ísť dole s cenou. Do popredia sa dostanú služby ako rýchly internet či mobilná televízia.
Dnes dôležité služby, napr. SMS, budú ponúkané ako doplnkové k iným službám a nebude dôvod, aby sa za ne platilo.
Špeciálne mobily pre sieť štvrtej generácie zatiaľ nie sú. Výskumný pracuje len s testovacím telefónom štvrtej generácie.
Ufóni sa zatiaľ nenašli
30. 9. 2009
Odkedy funguje centrum na hľadanie mimozemskej inteligencie hľadáme našich vesmírnych susedov. Zatiaľ márne. O prítomnosti mimozemskej rasy zatiaľ dôkazov niet. Vedci sa preto tešia aj z nálezu vody na Mesiaci či Marse alebo aspoň z nového typu rádiového signálu, ktorý na začiatku skúmania ani nedokážu identifikovať.
Článok s názvom Hľadanie medzihviezdnej komunikácie vyšiel práve pred päťdesiatimi rokmi v prestížnom magazíne Science. Vznik inštitútu SETI – centra, ktoré sa už polstoročie zaoberá hľadaním rádiových dôkazov o existencii cudzej vesmírnej inteligencie, bol odpoveďou na tento článok.
NASA v roku 1967 vypustila do vesmíru sondy Voyager, ktoré nesú na palube zlaté disky s informáciami o Zemi, Mozartovu hudbu i pozdravy v 54 jazykoch sveta.
Voyager 1 je dnes asi najvzdialenejší ľudský objekt a NASA predpokladá, že v roku 2015 opustí našu slnečnú sústavu a dostane sa do medzihviezdneho priestoru. A je možné, že ju tam nejakí inteligentní tvorovia nájdu.
Dovtedy sa dá zapojiť do programu SETI home.
Dobrovoľníci čistili Tatry
28. 9. 2009
Do čistenia Tatranského národného parku sa v sobotu zapojilo viac ako 1600 dobrovoľníkov a vyše 50 zamestnancov Štátnych lesov a Správy TANAPu.Zvláštnosťou tohto ročníka bola skutočnosť, že sa do čistenia Tatier zapojilo veľa českých turistov.
Účastníci v rámci 31. ročníka akcie Čisté hory vyzbierali približne 650 kilogramov odpadkov. Najviac ich bolo na Orave, v Habovke a na Zverovke, kde sa po odpadky zohýnalo asi 600 dobrovoľníkov.
Najmenej odpadkov bolo v dolinách na Oraviciach. Tradične najviac odpadkov bolo vyzbieraných na Hrebienku, okolo Rainerovej a Zamkovského chaty a v blízkosti nástupnej stanice kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnici.
Súčasťou tohtoročnej akcie Čisté hory bolo aj čistenie potoka pretekajúceho obcou Ždiar. Potok čistili členovia vrcholového manažmentu spoločnosti Enel – Slovenské elektrárne. Z vodného toku vyniesli na breh neuveriteľných 700 kilogramov najrozmanitejšieho odpadu. Od plastových fliaš, cez plechy, kovové drôty, stavebný materiál až po dvere, okná, fúriky a kočíky. Toľkoto odpadu sa našlo na úseku dlhom necelé dva kilometre.