Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Voda nemusí všade chutiť rovnako
22. 9. 2009
Na celom Slovensku musí kvalita vody z vodovodu spĺňať rovnaké kritériá, nie všade však chutí rovnako. Chuť vody závisí aj od zdroja, z ktorého ju výrobca odoberá; najkvalitnejšia je vraj voda z podzemných zdrojov. Východné Slovensko má týchto zdrojov menej ako zvyšok krajiny. Chuť vody na juhu údajne ovplyvňuje v minulosti veľké hnojenie poľnohospodárskej pôdy.
Na stretnutí s novinármi to dnes konštatovali zástupcovia Asociácie vodárenských spoločností.
Asociácia združuje sedemnásť vodárenských spoločností, z ktorých väčšina vyrába, distribuuje a predáva pitnú vodu. Vodárne pred pár dňami odštartovali spoločnú kampaň s cieľom spropagovať pitie vody z vodovodu. Predseda miestnej správnej rady Asociácie vodárenských spoločností ubezpečil, že hygienická správa i vodárenská spoločnosť kontrolujú fyzikálne, chemické a mikrobiologické vlastnosti vody každý týždeň na rôznych miestach. Rovnaké kvalitatívne kritériá pre vodu platia na celom Slovensku.
Zákaz fajčenia na verejnosti môže výrazne zredukovať infarkty
22. 9. 2009
Zákaz fajčenia na verejných miestach môže počet infarktov myokardu zredukovať až o 36 %, čo je nový dôkaz toho, že obmedzenia majú význam. Informovali o tom americkí výskumníci.
Zároveň vyzvali na rozšírenie zákazov fajčenia v uzavretých verejných priestoroch s cieľom zabrániť srdcovým záchvatom a zlepšiť zdravie verejnosti.
Ich štúdia je ďalším dôkazom, že pasívne fajčenie vyvoláva srdcové záchvaty a schválením stopercentných antifajčiarskych zákonov pre všetky pracoviská a verejné miesta je možné chrániť verejnosť.
Vedecký tím zozbieral údaje z 13 štúdií o zákaze fajčenia v spoločenstvách v USA, Kanade a Európe. Uvádzali, že ihneď po uplatnení zákazov fajčenia výskyt srdcových záchvatov klesol v prvom roku o 17 % a o tri roky až o 36 %. Dobre navrhnutý zákon obmedzujúci fajčenie môže významne znížiť srdcové záchvaty v populácii a má prospešný dopad na verejné zdravie.
Svetový deň bez áut
21. 9. 2009
Cieľom Svetového dňa bez áut, ktorý pripadne na zajtra, je podnietiť vodičov motorových vozidiel, aby jeden deň v roku využili na pohyb iné formy dopravy namiesto koní pod kapotou. V mnohých mestách napríklad súkromným autám neumožňujú vjazd do centra, ale podporujú mestskú hromadnú dopravu, kolieskové korčule, bicykle či jednoducho chôdzu.
Idea dňa bez áut si získala postupom rokov stúpencov, takže počet miest i ľudí, čo sa k podujatiu pripájali, rástol. Doteraz najviac miest, v ktorých na jeden deň vyradili autá z premávky, zaznamenali štatistici v roku 2005. Vtedy sa na Svetovom dni bez áut zúčastnilo takmer 1500 obcí na svete.
Organizátori Európskeho týždňa mobility, ktorý prebieha v termíne od 16. do 22. septembra, očakávajú, že sa doň v roku 2009 zapojí približne 200 miliónov ľudí zo 40 európskych krajín. Cieľom aktivity je zlepšenie ovzdušia v mestách. Tohtoročná téma Európskeho týždňa mobility je venovaná vplyvu mestskej dopravy na klimatické zmeny.
Do podujatia sa možnosťou bezplatného cestovania v mestskej hromadnej doprave a ďalšími aktivitami zapojili aj niektoré mestá na Slovensku.
Najlepšou obranou proti chrípke je dobrá imunita a prevencia
15. 9. 2009
Chrípka je veľmi nákazlivé ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy. Ako vieme, na jej liečbu v zásade nejestvujú nijaké špecifické lieky. V čase šírenia nákazy je mimoriadne dôležitá prevencia.
Tá spočíva v častom umývaní rúk mydlom a teplou vodou, používaní jednorazových papierových vreckoviek a vyhýbaní sa priestorom, kde je veľa ľudí.
Najdôležitejšie však je, mať dobrú imunitu. Pre posilňovanie imunity je však nevyhnutné mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, vyváženú stravu, v ktorej je dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a blahodarný spánok.