Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Mesiac sa postupne zmenšuje
30. 8. 2010
Priemer Mesiaca, jedinej obežnice planéty Zem , sa postupne zmenšuje. Za posledných 1000 rokov sa zmenšil o 100 metrov.
Pomalé zmenšovanie Mesiaca pravdepodobne súvisí s jeho ochladzovaním, domnievajú sa vedci. K svojmu záveru dospeli po vyhodnotení stoviek fotografií mesačného povrchu. V jednej vrstve odhalili stopy po zmršťovaní. Rozhodujúca pre zistenie tohto procesu bola skutočnosť, že Mesiac má len jednu tektonickú dosku, vysvetlila Carolyn van der Bogertová z univerzity v nemeckom Münsteri. Fotografie, ktoré mali vedci k dispozícii, pochádzajú z projektu, ktorý má umožniť podrobne zmapovať povrch celého Mesiaca a tiež zisťovať prítomnosť ľadu. Mesiac má rovníkový priemer cez 3476 kilometrov, čo je približne štvrtina priemeru Zeme.
Pražská zoo predbehla Pražský hrad
24. 8. 2010
Absolútnou jednotkou v návštevnosti turistických cieľov v ČR bola minulý rok pražská zoo s 1,29 milióna návštevníkov, ktorá tak z prvého miesta zosadila dlhé roky vedúci Pražský hrad.
Tretiu pozíciu v absolútnom hodnotení získal za celú Českú republiku Aquapalace Praha a súčasne sa stal aj víťazom v kategórii zábavy. V návštevnosti hradov a zámkov kraľoval vlani zámok Lednice, ktorý na druhé miesto odsunul zámok Český Krumlov. Medzi prírodnými atraktivitami sú opäť prvé jaskyne Moravského krasu. Najvyhľadávanejšie technickou pamiatkou
bola tradične Petřínska rozhľadňa. V kategórii múzeá a galérie sa najväčšej obľube tešilo Národné múzeum.
Nemci by mali ísť do penzie až ako 70 -roční
12. 8. 2010
Nemeckí ekonómovia sú presvedčení, že vláda bude prinútená zvýšiť vek na odchod do dôchodku až na 70 rokov.
Ekonomický inštitút IW dnes informoval, že nízka pôrodnosť a rastúca
stredná dĺžka života neumožnia vláde vyhnúť sa v budúcnosti ďalšiemu zvýšeniu veku na odchod do dôchodku.
Doživotná záruka na Opel a Vauxhall.
11. 8. 2010
Zaujať v dnešnej dobe na nadmerne zásobenom európskom trhu s autami nie je jednoduché.
Automobilka Opel, preto vyhlásením, že bude poskytovať na nové autá doživotnú záruku, vyvolala rozruch. Záruka je síce obmedzená hranicou 160 000 najazdených kilometrov, ale nie vekom vozidla a netýka sa ani súčiastok, ktoré sa musia bežne vymieňať, napríklad olejových filtrov.