Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáre

Čo je prospešné zdraviu, ešte nemusí byť prospešné životu.

Ak súhlasíte so všetkým, nikto vás nebude mať rád.

Keď dvaja robia to isté, výsledok je vždy iný.

(Murphyho zrnká II)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho múdre pravdy

Fakty sú názory, ktoré medzičasom skameneli.

Aj najveľavravnejšie fakty zoslabnú pôsobením tlaku zhora.

Múdry páli mosty za sebou, hlupák pred sebou.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Človek očami klasikov

Kto odrazu naháňa dvoch zajacov, nielenže nechytí jedného z nich, ale často nechytí ani jedného.

Dať sa oklamať raz je nepríjemné, dva razy hlúpe a tri razy až hanebné.

Zákon vidí nahnevaného, ale nahnevaný človek nevidí zákon.

(Myšlienky bez cla)
Úvod k Murphyho večerom

Múdreho fajka inšpiruje a hlupákovi nahrádza cumlík.

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí

27. 9. 2023 Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.

B
(Zdroj: aktuality.sk)

Ekonomická univerzita zostala v najvyššej kategórii

18. 2. 2010 Minister školstva odporúčanie Akreditačnej komisie, aby Ekonomická univerzita v Bratislave zostala po komplexnej akreditácii v najvyššej z troch kategórií akceptoval. Rektorovi Rudolfovi Sivákovi slávnostne odovzdal dekrét potvrdzujúci začlenenie medzi univerzitné vysoké školy. Slávnostným aktom sa začali na škole oslavy 70. výročia založenia univerzity, ktoré si škola v tomto roku pripomína.
Na minulotýždňovom zasadnutí vo Vysokých Tatrách navrhla Akreditačná komisia univerzitné postavenie aj Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Na ministrove potvrdenie obidve uvedené školy ešte čakajú. Všetky tri uvedené školy mali problém s počtom študentov. Podľa podkladov z ministerstva školstva už kritérium mať maximálne 20 študentov na jedného pedagóga s vyššou akademickou hodnosťou ako PhD splnili. V komplexnej akreditácii Akreditačná komisia hodnotila 20 verejných, štyri súkromné a tri štátne vysoké školy. Od začiatku roka 2009 odsúhlasil minister školstva zaradenie do elitnej skupiny Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite vo Zvolene, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite a Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Na základe výsledkov akreditácií sa školy rozdelia na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy. Podľa tejto hierarchie budú dostávať aj peniaze – s najväčšou sumou môžu rátať univerzity, odborné vysoké školy s najmenšou. Do kategórie odborných vysokých škôl predbežne zaradila komisia Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Zvyšné školy komisia ohodnotila ako vysoké školy bez začlenenia. Všetky školy dostali šancu odstrániť svoje nedostatky do roka od podania návrhu na ich začlenenie. Po tejto lehote Akreditačná komisia prehodnotí opätovne ich výsledky a odporučí ministrovi ich zaradenie. Akreditácia šiestich nových súkromných škôl je plánovaná na august tohto roku a začiatok roka 2011. Protest voči kritériám komplexnej akreditácie vzniesla Generálna prokuratúra SR, ktorá namietala ich nezákonnosť z dôvodu retroaktivity. Na základe odporúčania ministra školstva vláda napokon protest prokuratúry zamietla.
(Zdroj: SITA, WEBNOVINY)

Štvordňová dopravno-bezpečnostná akcia

12. 2. 2010 Dnes sa začala celoslovenská dopravno-bezpečnostná akcia. Polícia sa zameria na kontrolu dodržiavania predpisov, bezpečnosti a plynulosti premávky, spôsob jazdy, alkohol za volantom a technický stav vozidiel. Akcia potrvá až do pondelka.
Piatok je na slovenských cestách najnehodovejším dňom, avšak z hľadiska následkov je najhoršia sobota. Vyplýva to zo štatistiky dopravnej nehodovosti. Vlani podľa štatistiky klesol medziročne počet obetí na cestách o takmer 38 %. Podľa štatistických údajov najzávažnejšou príčinou dopravných nehôd býva neprimeraná rýchlosť a alkohol za volantom.
(Zdroj: CAS)

Platby kreditnou kartou na internete

11. 2. 2010 Pre svoju jednoduchosť a rýchlosť sú nákupy cez internet stále obľúbenejšie. Hrozia však aj nebezpečenstvá. Preto si treba pri takýchto nákupoch vybrať osvedčené servery a zabehnuté internetové obchody.
Nevyplácajú sa nákupy u nechránených a nedôveryhodných obchodníkov. Je dobré, ak sa klienti pred nákupom presvedčia, aké skúsenosti napríklad majú s podobným obchodom iní zákazníci. Pri akomkoľvek podozrení je lepšie platbu nevykonávať. Držiteľ kreditnej karty by pri platení v e-shopoch napríklad nikdy nemal zadávať PIN.
(Zdroj: HNONLINE)

Testovacia verzia Windows 7 končí

10. 2. 2010 Na konci februára skončí neobmedzené fungovanie testovacej verzie operačného systému Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Microsoft bude od polovice februára užívateľa tzv. release candidate verzií oboch systémov o konci platnosti priebežne informovať.
Výrobky v testovacej verzii sa od 1. marca začnú každé dve hodiny reštartovať. Pri reštartovaní systému dáta nebudú automaticky ukladané. Po 1. júni systémy užívateľovi umožnia iba zálohu dát. Pri prechode na "ostrú" verziu si užívatelia budú musieť kompletne preinštalovať operačný systém. Formu inovácie (upgrade) nie je možné použiť. Pre automatizované prenesenie užívateľských dát a nastavení je k dispozícii bezplatný nástroj od spoločnosti Microsoft – Windows User State Migration Tool. Pre ďalšie používanie Windows 7 si užívatelia testovacích verzií musia kúpiť krabicovú verziu, legalizačnú sadu Get Genuine Kit alebo zvážiť kúpu nového počítača s predinštalovaným operačným systémom. Užívateľom testovacej verzie Microsoft žiadne špeciálne zľavy neposkytne. Zľavy na upgrade na ostrú verziu Windows 7 sa na nich nevzťahujú, preto sa ponuka na zvýhodnené kúpu nového operačného systému týka len štandardnej možnosti krabicovej verzie inovácie. Od 1. júla okrem ukončenia platnosti testovacej verzie systému Windows Server 2008 R2 dôjde aj na ukončenie životného cyklu a pomoci serverového operačného systému Windows Server 2000. Po tomto dátume používatelia tohto systému nebudú mať prístup k bezpečnostným a ďalším aktualizáciám. Prehľad koncových odporúčaných cien pre jednotlivé edície Windows 7: Windows 7 Home Premium / Úplná verzia – 199, 99 EUR Windows 7 Professional / Úplná verzia – 309 EUR Windows 7 Ultimate / Úplná verzia – 319 EUR Windows 7 Home Premium / Inovácia (Upgrade) – 119, 99 EUR Windows 7 Professional / Inovácia (Upgrade) – 285 EUR Windows 7 Ultimate / Inovácia (Upgrade) – 299 EUR
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner