Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Internet už aj na Mount Evereste
9. 11. 2010
Nepálska súkromná telekomunikačná spoločnosť Ncell spustila vysokorýchlostné internetové služby v základnom tábore pod najvyššou horou sveta Mount Everest.
Služby by mohli využiť desattitisíce horolezcov a cestovateľov, ktoré túto oblasť každoročne navštevujú, napísala agentúra Reuters. Podľa TeliaSonera bude do konca roka 2011 poskytnutý prístup k internetu 90 % Nepálcom, horolezcom a turistom. Telekomunikačná spoločnosť uviedla, že ceny za internet budú nižšie ako hovor zo satelitného telefónu.
Nekalé praktiky na internete
8. 11. 2010
Množstvo internetových stránok, ktoré využívajú spoločnosti na nekalé obchodné praktiky vzrastá.
Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie ich použili pri prezentácii na svojich internetových stránkach viaceré spoločnosti. Podmienkou účasti v súťaži na internete bola registrácia, avšak spotrebiteľov na úvodnej stránke neupozornili, že tá zároveň slúži aj ako objednávka platenej služby na jeden alebo dva roky. Spotrebitelia by mali byť opatrní pri registráciách do rôznych súťaží a odklikávaní všeobecno-obchodných podmienok. Hoci ide často o naoko triviálne informácie, môžu sa tu skrývať formulácie, na základe ktorých môžu spotrebiteľom chodiť nepríjemné faktúry.
Google porušil zákon
4. 11. 2010
Americký internetový podnik Google podľa britských úradov porušil pri získavaní dát pre službu Street View britský zákon o ochrane dát, keď zhromažďoval údaje z privátnych bezdrôtových sietí.
Kancelária komisára pre informácie (ICO) preto oznámila, že uskutoční v Googlu audit jeho praktík ohľadom ochrany dát. Spoločnosť tiež bude musieť zaistiť, že sa vec nebude opakovať a že sa bude riadiť zákonom. Google nedostane pokutu, ale hrozia mu tresty, ak sa odmietne podrobiť nariadeniam.
Posledný štart discovery 1. novembra
3. 11. 2010
Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) potvrdil, že raketoplán Discovery k svojmu poslednému letu odštartuje 1. novembra.
Pôjde už o 39. let tohto raketoplánu. Budúci rok by vesmírna agentúra mala ukončiť lety raketoplánov do vesmíru úplne. Oznámenie prišlo, keď sa tímu odborníkov podarilo vyriešiť problém s únikom paliva. Technici vymenili chybné tesnenie v nádrži, ktoré zásobuje manévrovacie motory raketoplánu. Tie sa používajú na úpravu kurzu plavidla na obežnej dráhe, predovšetkým pri jeho pristátí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).