Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Niektoré druhy hadov dokážu vnímať infračervené žiarenie
15. 3. 2010
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistili, na akom princípe fungujú termoreceptory niektorých druhov hadov ako sú napríklad štrkáče, veľhady alebo pytóny. Z výskumu vyplýva, že hady infračervené žiarenie skôr cítia než vidia.
Termoreceptory, ktorými hady cítia sú dve malé jamky nachádzajúce sa medzi okom a nozdrami. Hady pomocou nich dokážu zaznamenávať infračervené žiarenie a zamerať a uloviť korisť, ktorá ho vyžaruje, aj v úplnej tme.
Týmto spôsobom presne lokalizovať svoju korisť do vzdialenosti jedného metra dokáže väčšina štrkáčov, veľhadov a pytónov. Pri štrkáčovi druhu Crotalus atrox je to dokonca až desať metrov. Až doteraz však vedci nevedeli, aký mechanizmus umožňuje hadom premeniť infračervené žiarenie na nervové impulzy. Podľa niektorých predpokladov za to môže fotochemický proces, vďaka ktorému hady dokážu vidieť v infračervenom spektre.
Molekulárny biológ z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistil, že termoreceptory na hlave hadov registrujú infračervené žiarenie ako teplo. Keď sa toto žiarenie dostane do kontaktu s pokožkou termoreceptorov, zahreje sa vnútri tenká membrána, ktorá dokáže zaregistrovať aj nepatrné rozdiely v teplote.
Tento signál sa po zahriatí membrány prenesie na nervové vlákna, ktoré následne aktivujú proteín TRPA1. Tento proteín je u cicavcov vrátane človeka receptorom bolesti. Na základe týchto poznatkov odborníci preto predpokladajú, že hady infračervené žiarenie nevidia, ale cítia.
Ceny vody sa zvyšujú
12. 3. 2010
S príchodom jari si domácnosti nečakane priplatia za pitnú vodu. Vo viacerých regiónoch vodárenské spoločnosti zdvíhajú ceny o päť až desať percent. Schválil im to regulačný úrad. V Bratislave a okolí voda zdražie o 8,4 %, na Orave o 10 %, na Považí o 5 % a v Žiline a okolí o 7 %. O vyššie ceny už požiadala aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá mieru možného zdraženia zatiaľ nezverejnila.
Domácnostiam vodárne zvyšovali zálohové platby len pred pár mesiacmi z dôvodu januárového nárastu stočného o štyri percentá. Teraz sa ľuďom platby zdvihnú opäť, a to za dodávku vody.
Po novom si 4-členná rodina za vodu priplatí navyše o viac ako jedno euro. Nemusí to však byť pravidlom. Platby závisia aj od toho, koľko vody rodina míňa, ako často sa umýva a podobne.
Zem bola kedysi biela
11. 3. 2010
Pripomínala snehovú guľu. Argumentami teraz túto diskutovanú hypotézu podporil tím vedcov z Harvardskej univerzity. Hypotézy vyplynuli z analýzy kanadských hornín, starých vyše 700 miliónov rokov.
Geológovia na ceste do vzdialenej minulosti čoraz viac používajú počítačové modely. Podľa jedného z týchto modelov, ak sa ľad preukázateľne priblíži k tridsiatemu stupňu zemepisnej šírky možno rátať s tým, že zamrzne aj rovník.
Pre geologickú epochu, v ktorej na celej Zemi vládne chlad, asi nevymyslíte lepší názov než kryogén. Túto epochu Zem v minulosti naozaj prežila.
Geológovia z tímu vedeného Francisom Macdonaldom z Harvardskej univerzity zistili, že v kryogéne, pred 716,5 milióna rokov, ľad prenikol minimálne na desiaty stupeň zemepisnej šírky.
Ukázala to analýza skál z oblasti kanadského Yukonu na severozápade krajiny. Geológovia na nich našli výrazné známky niekdajšej prítomnosti ľadu. Tieto skaly vtedy ležali na úrovni tropického mora.
Je to prvý rukolapný dôkaz o tropickom zaľadnení v období, keď Zem pripomínala snehovú guľu. Zaľadnenie trvalo minimálne päť miliónov rokov.
Slovensko bude čestným hosťom knižného veľtrhu Bologna 2010
10. 3. 2010
Literárne informačné centrum (LIC) dnes pripravilo tlačovú besedu pri príležitosti Medzinárodného veľtrhu kníh pre deti a mládež v Bologni, kde tohtoročným čestným hosťom bude Slovensko. Podľa slov riaditeľa LIC patrí čestné hosťovanie Slovenska v Bologni medzi prioritné podujatia kultúrnej a štátnej politiky, preto bola jeho príprave venovaná náležitá pozornosť. Medzinárodný knižný veľtrh pre deti a mládež Bologna 2010 sa uskutoční v dňoch 23. až 26. marca.
Slovenský národný stánok sa predstaví v novom vizuálnom riešení na ploche 64 m2 a ilustrátorská expozícia bude prezentovať skvosty slovenskej ilustrátorskej tvorby na rozlohe 200m2.
Kompletnú prípravu a realizáciu slovenskej expozície s celou sériou významných kultúrnych podujatí v Bologni a v iných častiach Talianska na tomto prestížnom podujatí z poverenia Ministerstva kultúry SR zabezpečuje Literárne informačné centrum a Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti v súčinnosti s ďalšími organizáciami v rezorte kultúry, vydavateľstvami a občianskymi združeniami.