Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Švajčiari zostávajú európskymi majstrami v jazde vlakmi
14. 7. 2010
Švajčiari sú doslova majstri Európy v jazde vlakmi. V Európe totiž necestuje vlakom nikto častejšie ako obyvatelia alpskej konfederácie.
Vlani každý z nich precestoval priemerne 2 291 km. K rekordnej obľube vlakov medzi „laickou“ verejnosťou zodpovedá aj pomer železničných nadšencov v krajine. Takmer pri akejkoľvek ceste (a za akéhokoľvek počasia) uvidíte pozdĺž tratí vo Švajčiarsku pobehovať nadšencov s fotoaparátmi "na love vlakov" v Alpách. Pritom vystaviť úlovky na internete týmto fanúšikom nestačí.
Slováci by najradšej dovolenku doma prežili v prírode
12. 7. 2010
Slováci by si najradšej predstavovali prežiť tuzemskú dovolenku na turistike alebo cykloturistike v prírode.
Vyplýva to z ankety, ktorú realizovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch, podľa ktorej si táto aktivita získala 24,4-% podporu, hlavne u mladých ľudí. Pobyt v kúpeľoch a aktivity wellness získali podporu 13 % a pamiatky i agroturistika zhodne po 12,7 %.Najmenší záujem Slovákov počas letných prázdnin je o športovanie, hlavne o jeho adrenalínovú podobu s 10,8 % podielom.
Solárne lietadlo úspešne ukončilo test
9. 7. 2010
Payerne - Experimentálne lietadlo poháňané slnečnou energiou Solar Impulse včera ráno vo Švajčiarsku po úspešných 26 hodinách letu pristálo.
Stroj tak zvládol zaťažkávaciu skúšku, keď jeho solárne batérie vydržali po celú dobu nočného letu a ráno sa začali znovu nabíjať. Pilot A.Borschberg vzlietol so strojom do výšky 8500 metrov. Prototyp solárneho lietadla má rozpätie krídel 63,4 m, vďaka konštrukcii z uhlíkových vlákien váži len 1 600 kg. Poháňajú ho štyri elektrické motory. Má 1 000 solárnych článkov a výkonné batérie, ktoré akumulujú nadbytočnú energiu.
Absolventi na trhu práce
28. 6. 2010
Možnosti absolventov nájsť si po skončení školy zamestnanie rozširujú jazykové znalosti, prax získaná počas štúdia a pobyt v zahraničí
Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny tento rok ukončilo štúdium vyše 124 000 mladých ľudí, takmer 50 000 poslucháčov doštudovalo vysokú školu. Vyššie šance uplatniť sa, majú absolventi vysokých škôl z oblasti informatiky, stavebníctva, ekonómie, strojárstva a spoločenských vied.