Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Granvia nebude penalizovaná
29. 9. 2011
Odovzdanie rýchlostnej cesty PR1BINA je oneskorené pre neodovzdanie potrebnej dokumentácie od spoločnosti Granvia, a.s.
Ako uviedol generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií a investičných projektov ministerstva dopravy, oneskorenie odovzdania R1 zapríčinila spoločnosť Granvia, a.s. Koncesionár neodovzdal dokumentáciu skutočného vyhotovenia a technického odovzdávania jednotlivých objektov načas, nakoľko niektoré úseky projektu ako aj stavebné povolenie menili. Spoločnosť to nebude nič stáť, pretože koncesná zmluva nedáva možnosť sankcie. Rýchlostná cesta by mala byť otvorená koncom októbra.
Erste Group bude mať logo včelu
12. 9. 2011
Už v 19. storočí bola včela symbol sporiteľní v Európe.
Spoločnosť, ktorá pôsobí v ôsmych krajinách v Európe sa vráti k svojmu pôvodnému logu. Dôvod pre tento výber je, že včela vždy symbolizovala sporenie, delenie sa o hodnoty, ale aj ťažkú prácu. Sporiteľne boli založené s cieľom umožniť postaviť sa ľuďom na vlastné nohy.
Miera nezamestnanosti stúpa
21. 7. 2011
Miera evidovanej nezamestnanosti sa v júni zvýšila na 12,98 percent
Medzi uchádzačmi o zamestnanie je stále najväčší počet dlhodobo nezamestnaných občanov. Podľa ďalších informácií Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny štatistiku, každoročne v júni, ovplyvňujú absolventi stredných a vysokých škôl, i keď ich počet sa vďaka príspevkom na absolventskú prax znižuje.
Záujem o Porsche Cayenne sa zvyšuje
12. 7. 2011
Porsche nestíha výrobu, čakacia doba až jeden rok
Objednávky na model Cayenne sa neustále zvyšujú. Zákazníci v Číne a v Nemecku čakajú aj rok. Na Slovensku v bratislavskom Volswagene sa vyrábqa karoséria s vnútorným obložením či sedadlami, čo by mohla byť šanca pre nás na vytvorenie nových pracovných miest či investícií. Doba dodanie by sa mala znížiť na šesť mesiacov.