Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Ak hacker napadne firmu, nevypínajte počítač, zmažú sa totiž stopy

12. 6. 2023 Evidujeme nárast kvality ransomware útokov, ktoré môžu viesť k strate peňazí, duševného vlastníctva alebo môžu spôsobiť sabotáž, hovorí etický hacker Tomáš Zaťko Etické hackovanie, známe tiež ako „white hat“ hackovanie, je proces skúšania a testovania bezpečnosti počítačových systémov a sietí s cieľom identifikovať a opraviť bezpečnostné chyby a zraniteľnosti. V čoraz väčšej miere služby etických hackerov využívajú firmy z rôznych odvetví. O aktuálnych trendoch, vývoji útokov či chybách zo strany firiem hovorí pre TREND Tomáš Zaťko, CEO spoločnosti Citadelo.
Počet kyberútokov rastie aj pre vojnu na Ukrajine či rýchly rozvoj AI. S ktorými formami hackingu sa slovenské firmy stretávajú najčastejšie?
V rámci Slovenska sú najčastejším problémom útoky, ktorým by bolo možné ľahko predísť, keby firmy viac prioritizovali svoju kybernetickú bezpečnosť. Stačí jeden úspešný útok a firma môže utrpieť nevyčísliteľné škody. Týmto škodám je možné predchádzať, ak by firmy pravidelne realizovali penetračné testy alebo aplikovali programy, ktoré by im umožnili identifikovať slabiny v bezpečnosti vopred. Ak sa tak nestane, stačí jeden úspešný hacker, ktorý dokáže ukradnúť osobné údaje alebo čísla kreditných kariet.
Ak sa firma stane cieľom kyberútoku, aký by mal byť jej postup?
Veľká chyba, ktorú robia firmy je, že ihneď vypnú počítače a týmto sa zmaže veľa stôp. Ak chce firma situáciu aj následne vyšetriť, je potrebné urobiť si snapshoty virtuálnych prístrojov. Ide o veľmi dôležité veci, ktoré inak zo systému zmiznú. Potom je možné zistiť potrebné informácie o útoku a útočníkovi – samozrejme, ak je to niečo, čo spoločnosť považuje za prioritu. Pokiaľ chcú útok len okamžite zastaviť, treba postupovať odpojením všetkých systémov.
Existuje aj možnosť, keď stačí odpojenie od internetu, ale to zastaví iba online prítomnosť útočníka. Často, pokiaľ je útok prepracovaný, môže dostať hacker upozornenie, že už nemá kontakt, a tak sa jeho stopy automaticky začnú mazať. Avšak v závislosti od toho, kto je útočníkom, môže byť rozdiel v tom, aké sú prvé kroky. Preto odporúčam poradiť sa s odborníkom.
B
(Zdroj: https://www.trend.sk/)

Mínusy externého štúdia

29. 12. 2009 Podľa riaditeľa Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) jedným z mínusov externého štúdia na Slovensku je nadmerný počet študentov na jedného pedagóga.
Riaditeľ ARRA si myslí, že externé vzdelávanie na Slovensku stále nedosahuje úroveň denného štúdia. Rozdiel sa viditeľne prejavuje najmä na počte študentov. Programy externého štúdia zvyčajne majú viac poslucháčov. Z tohto pohľadu je aj vzdelávanie, ktoré poskytujú, menej efektívne. Výnimkou sú tie vysoké školy, ktoré síce ponúkajú externé vzdelávanie, ale zvýšili počet pedagógov, vyčlenili potrebné prostriedky alebo vyvinuli osobitý spôsob poskytovania externého štúdia. Vysokoškolské vzdelávanie bez kontaktu so skúseným a úspešným učiteľom je len samoštúdiom. Riaditeľ ARRA vidí úroveň vzdelávania na slovenských vysokých školách ako dlhodobý problém. Za titulom idú často mladí študenti, pre ktorých kvalita samotného vzdelávania pre nich nie je dôležitá. Niektoré vysoké školy využili túto situáciu, začali poskytovať externé štúdium a z externistov si urobili zárobkovú činnosť. Absolventi teda majú diplom, ale chýbajú im reálne poznatky, ktoré mali nadobudnúť na vysokej škole. Preto sú ťažšie uplatniteľní na trhu práce.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovensku hrozí poľadovica a snehové jazyky

29. 12. 2009 Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre celé Slovensko výstrahu prvého stupňa. Problém môže nastať s poľadovicou či snehovými jazykmi a závejmi. Výstraha prvého stupňa hovorí, že predpokladaná intenzita a výskyt nebezpečného javu sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu a jav predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Výstraha na krajnom západe a západe Podunajskej nížiny platí dnes od desiatej v noci (môže sa tvoriť poľadovica), na celom zvyšku západného Slovenska a v strede krajiny okrem poľadovice hrozia aj snehové jazyky a záveje. Na východnom Slovensku varujú hydrometeorológovia pred snehom.
(Zdroj: PRAVDA)

Revolúcia vo využívaní slnečnej energie

24. 12. 2009 Revolúciu v zachytávaní a využívaní slnečnej energie sľubujú miniatúrne fotovoltické články vo forme flitrových korálikov. Vyplýva to z oznámenia výskumného tímu zo Sandia National Laboratories pri ministerstve energetiky USA v Albuquerge v štáte Nové Mexiko. Nové miničlánky sú vyrobené z kryštalického kremíka, sú lacnejšie a po ďalšom vývoji majú mať vyššiu účinnosť ako terajšie veľké fotovoltické zberače.
Dokonca sa dá očakávať, že ľudia oblečení do technologických verzií flitrových cirkusových kostýmov alebo plesových šiat sa premenia na akúsi kráčajúcu nabíjačku. Možné využitie miniatúrnych fotovoltických článkov je skutočne rozsiahle. Od ich zabudovávania do domov a iných stavieb sa dá použiť aj na „poťahy“ do dočasných terénnych príbytkov ako sú stany. Tie využívajú nielen turisti ale aj horolezci, vedci i vojaci, ktorí si takto pri táborení respektíve cez spomenuté špeciálne odevy pri chôdzi budú môcť nabíjať mobilné telefóny, kamery a ďalšiu elektroniku. Moduly miničlánkov môžu mať už zabudované obvody funkcií, pre ktoré treba mať pri inštalácii panelov bežných fotovoltických článkov špeciálne plány a povolenia. Fotovoltické moduly miničlánkov na strechách domov, skladov a výrobných hál môžu na čipe zahŕňať inteligentné ovládače, prevodníky a dokonca ukladače energie. Takýto integrovaný modul značne zjednoduší ťažkopádne plánovanie, podávanie návrhov, povoľovanie a začleňovanie do rozvodnej siete, na čo v praxi stále naráža technická podpora využívania slnečnej energie. Jedným z najväčších prínosov tejto technológie pri výrobe energie vo veľkom je skutočne významný pokles výrobných a inštalačných nákladov. Náklady sú podstatne nižšie ako pri bežných slnečných článkoch a ak sa osvedčí laboratórne overované "samoskladanie" súčiastok ešte klesnú. Nad každý "korálik" je možné umiestniť lacnú krátkoohniskovú mikrošošovku, ktorá naň sústredí viac slnečného svetla.
(Zdroj: AKTUALNE)

Extrémne dlhé prázdniny

23. 12. 2009 Vianočné a novoročné prázdniny, ktoré budú v tomto školskom roku až 19-dňové, sa v stredu 23. decembra začínajú približne 448.000 deťom v základných školách, vyše 28.000 žiakom v špeciálnych ZŠ a viac ako 291.000 stredoškolákom. Vyučovanie sa žiakom op
äť začne až v novom roku v pondelok 11. januára. Krátko nato sa brány škôl opäť zatvoria 1. februára, kedy sú polročné prázdniny. V tomto školskom roku strávia žiaci základných a stredných škôl v škole 190 dní.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Lesana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner