Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

Keď už horšie správy nemôžu prísť, tak určite prídu.

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy a byrokrati

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je žart...

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

(Myšlienky bez cla)
Murphy v parlamente

Zákon úspornosti: Niektorí poslanci myslia iba na seba. Iní nemyslia vôbec.

Zákon delenia zodpovednosti: Nikdy sa nevie s určitosťou, ktorý politik hovorí pravdu, ale vždy sa vie, kto ponesie zodpovednosť.

Zákon nevyhnutnosti: Na hlasovaní o zvyšovaní platov poslancov sa vždy nájde dostatok hlasov „za“.

(Murphyho zákonník)
Všeobecné ustanovenia

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

(Murphyho zákonník)

Ak hacker napadne firmu, nevypínajte počítač, zmažú sa totiž stopy

12. 6. 2023 Evidujeme nárast kvality ransomware útokov, ktoré môžu viesť k strate peňazí, duševného vlastníctva alebo môžu spôsobiť sabotáž, hovorí etický hacker Tomáš Zaťko Etické hackovanie, známe tiež ako „white hat“ hackovanie, je proces skúšania a testovania bezpečnosti počítačových systémov a sietí s cieľom identifikovať a opraviť bezpečnostné chyby a zraniteľnosti. V čoraz väčšej miere služby etických hackerov využívajú firmy z rôznych odvetví. O aktuálnych trendoch, vývoji útokov či chybách zo strany firiem hovorí pre TREND Tomáš Zaťko, CEO spoločnosti Citadelo.
Počet kyberútokov rastie aj pre vojnu na Ukrajine či rýchly rozvoj AI. S ktorými formami hackingu sa slovenské firmy stretávajú najčastejšie?
V rámci Slovenska sú najčastejším problémom útoky, ktorým by bolo možné ľahko predísť, keby firmy viac prioritizovali svoju kybernetickú bezpečnosť. Stačí jeden úspešný útok a firma môže utrpieť nevyčísliteľné škody. Týmto škodám je možné predchádzať, ak by firmy pravidelne realizovali penetračné testy alebo aplikovali programy, ktoré by im umožnili identifikovať slabiny v bezpečnosti vopred. Ak sa tak nestane, stačí jeden úspešný hacker, ktorý dokáže ukradnúť osobné údaje alebo čísla kreditných kariet.
Ak sa firma stane cieľom kyberútoku, aký by mal byť jej postup?
Veľká chyba, ktorú robia firmy je, že ihneď vypnú počítače a týmto sa zmaže veľa stôp. Ak chce firma situáciu aj následne vyšetriť, je potrebné urobiť si snapshoty virtuálnych prístrojov. Ide o veľmi dôležité veci, ktoré inak zo systému zmiznú. Potom je možné zistiť potrebné informácie o útoku a útočníkovi – samozrejme, ak je to niečo, čo spoločnosť považuje za prioritu. Pokiaľ chcú útok len okamžite zastaviť, treba postupovať odpojením všetkých systémov.
Existuje aj možnosť, keď stačí odpojenie od internetu, ale to zastaví iba online prítomnosť útočníka. Často, pokiaľ je útok prepracovaný, môže dostať hacker upozornenie, že už nemá kontakt, a tak sa jeho stopy automaticky začnú mazať. Avšak v závislosti od toho, kto je útočníkom, môže byť rozdiel v tom, aké sú prvé kroky. Preto odporúčam poradiť sa s odborníkom.
B
(Zdroj: https://www.trend.sk/)

Hrozby aj nádej pre ľudstvo

20. 7. 2009 Odpoveď na otázku: Čo najviac ohrozuje obyvateľov planéty? hľadá už trinásť rokov medzinárodný tím vedcov z mimovládnej skupiny Millennium Project.
Hoci  najčastejšie sa hovorí o zmenách klímy a o všetkom, čo s tým súvisí, zoznam hrozieb, s ktorými sa ľudia budú musieť v nasledujúcich desaťročiach vyrovnať,  je ale podstatne obsiahlejší.
Podľa novej štúdie State of the Future 2009 treba počítať minimálne s pätnástimi vážnymi hrozbami. Patria medzi ne napríklad populačná explózia v chudobných krajinách, problémy so zásobovaním čistou vodou, hladomor alebo šírenie nebezpečných chorôb.
Na zozname najväčších rizík sa však objavujú  aj položky súvisiace s politikou.  Môže to byť  správanie sa autoritatívnych vládcov, potlačovanie práv žien alebo - a to sa týka aj Západu - príliš krátkozraké politické rozhodovanie, ktoré sa odvíja len od termínov volieb.
Rozsahom ojedinelá štúdia, ktorá berie do úvahy aktuálne dáta zverejnené organizáciami, ako sú Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) alebo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vyjde oficiálne v nasledujúcich dňoch. Už teraz je ale na internete k dispozícii jej zhrnutie.
Autori správy upozorňujú, že napriek tomu, že sa vlády aj lídri svetového biznisu začínajú ku globálnemu životnému prostrediu správať zodpovednejšie, neustále sa zhoršuje.
Celkovo z povrchu zemského zmizne každý rok viac ako 36 miliónov hektárov lesa.  Millennium Project pripomína , že nejde iba o lesy a ľadovce. Ľudstvo spotrebuje každoročne o 30 %  viac surovín, ako je planéta Zem schopná zniesť.
Surovinami plytvajú predovšetkým  vyspelé priemyselné štáty.  Tie chudobné  zasa planétu zaťažujú príliš veľkým počtom obyvateľov.  Podľa odhadov bude do roku 2050 žiť na Zemi 9,2 miliardy ľudí.  Dôsledkom preľudnenia vznikne napríklad problém so zásobovaním pitnou vodou.

Podľa vedcov sa   však problémom dá čeliť. Svetové firmy aj výskumné inštitúcie by sa mali začať predháňať v tom, kto príde s lepším, inovatívnym plánom, ako čeliť napríklad
globálnemu otepľovaniu. Hovoria o niečom podobnom ako „druhý projekt Apollo“. Pri prvom v šesťdesiatych rokoch sa rozpútali závody o dobytie Mesiaca, druhý by mohol zabrániť globálnemu otepľovaniu.
 
Úlohu od vedcov dostali aj vlády. Podľa vedcov  je bezpodmienečne nutné, aby sa dohodli na záväznom desaťročnom pláne, ako zamedziť blížiacej sa katastrofe. Dôležité je zapojiť do projektu  hlavne USA a Čínu.  Len tak môže snaha  zvyšku sveta byť úspešná.
(Zdroj: AKTUÁLNE)

Vyšší ľudia zarábajú viac

15. 7. 2009 Podľa výsledkov výskumu nedávno uverejnených v Economic Record sa o vysokých ľuďoch všeobecne predpokladá, že sú vplyvnejší a inteligentnejší.
Podľa austrálskej štúdie muž, ktorý je vysoký 183 cm v priemere ročne zarobí o 950 dolárov viac ako 178-centimetrový chlap.
Vysokí pritom nie sú  ani milší, ani krajší, ani lepší ako ostatní.  Akurát spoločnosť im navlieka gloriolu.
Zo štúdie ďalej vyplýva, že výška dodáva sebavedomie a môže človeka doviesť k úspechu. Druhí ho jednoducho  viac rešpektujú, aj keď, prirodzene, existujú výnimky. Za svojho vodcu vysokých ľudí často volí aj  kolektív.  Vysokí ľudia sa k vedúcemu postu môžu dostať už v detstve,  pretože ostatné deti ich vnímajú, akoby boli od nich starší.
(Zdroj: PLUSKA)

Štyridsiate výročie prvých ľudí na Mesiaci

15. 7. 2009 Svet si ho pripomenie už zajtra - 16. júla. Kozmická loď Apollo 11 bezpečne dopravila v tento deň v roku 1969 prvých ľudí na mesiac.
Do histórie vstúpili slávni účastníci tohto vesmírneho letu Neil Armstrong a Edwin Aldrin. Ich let raketou Saturn V, ktorá Apollo 11 k mesiacu vyniesla  si možno  zopakovať minútu po minúte na internete. Internetovú stránku wechoosethemoon.org zostavila americká Prezidentská knižnica Johna F. Kennedyho.
(Zdroj: PLUSKA)

Kríza dopadá na cestovný ruch v ČR

13. 7. 2009 Prehlbujúca sa hospodárska kríza má ničivý dosah aj na cestovný ruch u našich západných susedov. V priebehu jedného mesiaca došlo ku krachu už druhej českej cestovnej kancelárie. Problémy hlásia aj ďalšie.
Cez víkend  potvrdila svoj koniec  CK Retur, ktorej však krach hrozil už dlhší čas.
Klienti slovenských cestoviek sa o svoje dovolenky nemusia obávať.  Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Stanislav Macko povedal, že už pred sezónou boli urobené dôležité opatrenia, aby sa podobnej situácii predišlo. Upravený bol objem zájazdov aj cenová politika.
Hoci sa klienti skrachovaných českých cestovných kancelárií na dovolenku už nedostanú, o peniaze, ktoré už za ňu zaplatili, by nemali  prísť.  To sa týka  i Slovákov, ktorí práve služby českých cestoviek využívajú.
Odškodňovanie klientov má na starosti poisťovňa, s ktorou mala pre prípad úpadku kancelária uzavretú zmluvu o poistení.
Začiatkom júna v Česku skrachovala aj cestovná kancelária Balkan Travel.  Pokles záujmu hlási väčšina českých cestovných kancelárií.  V Česku sa tento rok predáva asi o15 percent menej zájazdov ako vlani.
Včera mali problémy aj klienti ďalšej českej cestovky Tomi Tour, ktorých odmietli ubyovať v egyptskom hoteli, údajne pre dlhy spoločnosti.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Lesana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner