Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Miesto, z ktorého sa najlepšie kibicuje, je vždy hráčovi za chrbtom.

Ak máte nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že pravda je na vašej strane, tak ich vyhlásia za neuveriteľné informácie.

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy o láske

Stredný vek je doba medzi časom, keď nevieš ako, a časom, keď už nemôžeš.

Zbraňou mladíka je jeho mladosť, zbraňou je jeho mladosť, zbraňou starca sú jeho peniaze.

Ženský úsudok o veci nemá nič spoločné s objektívnymi informáciami, ktoré jej poskytnete.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Nebo je v nebi

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

(Zrnká úsmevu)
Zákony života

Pred ohňom sa dá ujsť, ale nie pred problémom.

Obísť problém sa nedá bez toho, aby ste nezakopli. Zakopnete vždy v okamihu, keď to najmenej očakávate.

Človek sa dostane len na chvíľočku na výslnie slávy a do konca života má z toho pripečený mozog.

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

(Murphyho zákony v bájkach)

Ak hacker napadne firmu, nevypínajte počítač, zmažú sa totiž stopy

12. 6. 2023 Evidujeme nárast kvality ransomware útokov, ktoré môžu viesť k strate peňazí, duševného vlastníctva alebo môžu spôsobiť sabotáž, hovorí etický hacker Tomáš Zaťko Etické hackovanie, známe tiež ako „white hat“ hackovanie, je proces skúšania a testovania bezpečnosti počítačových systémov a sietí s cieľom identifikovať a opraviť bezpečnostné chyby a zraniteľnosti. V čoraz väčšej miere služby etických hackerov využívajú firmy z rôznych odvetví. O aktuálnych trendoch, vývoji útokov či chybách zo strany firiem hovorí pre TREND Tomáš Zaťko, CEO spoločnosti Citadelo.
Počet kyberútokov rastie aj pre vojnu na Ukrajine či rýchly rozvoj AI. S ktorými formami hackingu sa slovenské firmy stretávajú najčastejšie?
V rámci Slovenska sú najčastejším problémom útoky, ktorým by bolo možné ľahko predísť, keby firmy viac prioritizovali svoju kybernetickú bezpečnosť. Stačí jeden úspešný útok a firma môže utrpieť nevyčísliteľné škody. Týmto škodám je možné predchádzať, ak by firmy pravidelne realizovali penetračné testy alebo aplikovali programy, ktoré by im umožnili identifikovať slabiny v bezpečnosti vopred. Ak sa tak nestane, stačí jeden úspešný hacker, ktorý dokáže ukradnúť osobné údaje alebo čísla kreditných kariet.
Ak sa firma stane cieľom kyberútoku, aký by mal byť jej postup?
Veľká chyba, ktorú robia firmy je, že ihneď vypnú počítače a týmto sa zmaže veľa stôp. Ak chce firma situáciu aj následne vyšetriť, je potrebné urobiť si snapshoty virtuálnych prístrojov. Ide o veľmi dôležité veci, ktoré inak zo systému zmiznú. Potom je možné zistiť potrebné informácie o útoku a útočníkovi – samozrejme, ak je to niečo, čo spoločnosť považuje za prioritu. Pokiaľ chcú útok len okamžite zastaviť, treba postupovať odpojením všetkých systémov.
Existuje aj možnosť, keď stačí odpojenie od internetu, ale to zastaví iba online prítomnosť útočníka. Často, pokiaľ je útok prepracovaný, môže dostať hacker upozornenie, že už nemá kontakt, a tak sa jeho stopy automaticky začnú mazať. Avšak v závislosti od toho, kto je útočníkom, môže byť rozdiel v tom, aké sú prvé kroky. Preto odporúčam poradiť sa s odborníkom.
B
(Zdroj: https://www.trend.sk/)

Druhá najväčšia kryptomena sa dostala na nové rekordné maximum

30. 4. 2021 ​Európska investičná banka v stredu oznámila, že emitovala svoj vôbec prvý digitálny dlhopis na blockchainovej sieti Ethereum, ktorá je základom rovnomennej kryptomeny.
Druhá najväčšia kryptomena, ethereum, pokračuje v posilňovaní a jej cena sa dostala na nové rekordné maximum. Cena etherea sa vo štvrtok podľa Coin Metrics dostala na nový rekord 2774 amerických dolárov (2287,08 eura). Naopak, bitcoin, ktorý je najväčšou a najstaršou kryptomenou, sa mierne oslabil na 54 471 dolárov. Podiel bitcoinu na trhu kryptomien minulý týždeň podľa CoinMarketCap prvýkrát od augusta 2018 klesol pod 50 percent. ​Európska investičná banka v stredu oznámila, že emitovala svoj vôbec prvý digitálny dlhopis na blockchainovej sieti Ethereum, ktorá je základom rovnomennej kryptomeny. To podporilo špekulácie, že ethereum čoraz viac akceptujú mainstreamové finančné inštitúcie. Vo štvrtok si väčšina digitálnych mien polepšila vďaka nárastu etherea.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Mäsiari chcú zvýšiť ceny

23. 4. 2021 Od mája si v obchodoch priplatíme za bravčové. Zdražovanie avizovali spracovatelia, pričom majitelia stád upozorňujú na stále nízku rentabilitu.
Ešte pred rokom boli chovatelia svíň ako v raji. Ceny mäsa sa pohybovali na historických maximách. V marci vlaňajška presiahli dve eurá za kilo, čo zodpovedalo takmer 50-percentnému medziročnému nárastu.
Za týmto extrémnym zdražovaním stál africký mor ošípaných – ten vyčíňal hlavne v Číne.
Najľudnatejšia krajina na svete prišla o obrovskú časť stád a musela zháňať zvieratá po celom svete. Tým vytlačila hodnoty na spomínané rekordy.
Situácia sa však otočila. Pandémia zatvorila HoReCa segment, školy a vznikol v Európe prebytok mäsa. Trhy preto zaznamenali prepad. V prvých dvoch mesiacoch tohto roka kilo malo na burze cenovku 1,19 eura za kilo. Hodnoty sa však už jemne pozviechali a vrátili sa viac-menej na úrovne spred moru ošípaných.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Dlhodobé ošetrovné a predĺženie ošetrovného od 1. apríla 2021

21. 4. 2021 Sociálna poisťovňa začne od apríla 2021 priznávať a vyplácať nový druh nemocenskej dávky –dlhodobé ošetrovné.
Nárok na túto dávku si budú môcť uplatniť nemocensky poistené osoby, ktoré budú ošetrovať v domácom prostredí blízku osobu poskytovaním domácej alebo paliatívnej starostlivosti a splnia aj ostatné zákonné podmienky. Takíto poistenci budú mať nárok na ošetrovné vo výške 55 %z hrubej mzdy zamestnanca (z vymeriavacieho základu SZČO) až počas 90 dní. Pri starostlivosti o blízkeho príbuzného sa môže vystriedať viac poistencov (spravidla po 30 dňoch) – dávka sa v takom prípade vyplatí v úhrne všetkým poistencom najviac za 90 dní. Dávka dlhodobé ošetrovné je určená poistencom, ktorí sa budú starať o chorého blízkeho príbuzného po ukončení jeho minimálne 5-dňovej hospitalizácie alebo blízkeho príbuzného, ktorý je umierajúcim paliatívnym pacientom, resp. pacientom v terminálnom štádiu ochorenia. Potrebu osobnej starostlivosti bude potvrdzovať príslušný lekár. Nový druh nemocenskej dávky má poistencovi, ktorý sa stará o blízkeho príbuzného, pokryť stratu príjmu počas tejto starostlivosti. Za blízkeho príbuzného sa budú považovať príbuzní v priamom rade (napr. rodičia a deti, starí rodičia a vnúčatá), súrodenci, manželia a rodičia manželov. Od 1. apríla 2021 sa predĺži bežné ošetrovné (OČR) z 10 na 14 dní. Táto dávka sa do 31. marca 2021 bude vyplácať najdlhšie 10 dní, od 1. apríla 2021 sa jej poskytovanie predĺži na najviac 14 dní.
K

Maďari plnia trezor zlatom za miliardy eur

19. 4. 2021 Maďarsko naplnilo svoje štátne trezory zlatými tehličkami. Tamojšia centrálna banka minulý týždeň ohlásila nákup 63 ton zlata, čím sa rezervy nášho južného suseda zvýšili na viac ako 94 ton.
Ešte donedávna mali pritom Maďari toľko zlata, ako má Slovensko – približne 32 ton. V rebríčku s najväčšími rezervami sa tak krajina posunula o 20 priečok z 56. na 36. miesto.
„Zlato, akokoľvek sa môže zdať, že je to len relikvia z minulosti, stále predstavuje komoditné peniaze. Mať zlato zvyšuje kredibilitu súvahy centrálnej banky, ktorá v prípade Maďarska nie je veľmi vysoká,“ uviedol riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.
Maďarská centrálna banka dáva týmto spôsobom možným záujemcom o budapeštianske dlhopisy či forinty najavo, že nakupovať jej štátne aktíva alebo miestnu menu je bezpečné.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Galina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner