Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy v parlamente

Zákon nenapraviteľného optimizmu: Ak chcete zvoliť rozumného, pravdovravného, skromného a čestného poslanca, nechoďte voliť – nebudete si mať z čoho vybrať.

Zákon vytrvalosti chyby: Čo jeden hlúpy pozmeňovací návrh pokazí, ani sto ďalších návrhov nenapraví.

Zákon delenia núl: Z každej politickej strany môže vzniknúť toľko nových strán, koľko má poslancov v parlamente.

(Murphyho zákonník)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všeobecné ustanovenia

Matka príroda je macocha.

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

(Murphyho zákonník)
Typy ľudí - VI. večer

Čas schôdzovania rastie kvadraticky s počtom zúčastnených.

V dnešnom pretechnizovanom svete vraj existujú iba tieto dva typy ľudí: 1. Tí, ktorí rozumejú tomu, čo nemôžu riadiť. 2. Tí, ktorí riadia to, čomu nerozumejú.

Odkladanie práce nás väčšinou ochráni od vyrušovania (napr. od poverenia inými úlohami).

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Vláda schválila nový systém riadenia ľudských zdrojov pre eurofondy

28. 9. 2023 Ľudské zdroje zapojené do implementácie eurofondov v novom programovom období by sa mali riadiť spoločnými princípmi, postupmi a nástrojmi. Stanovuje ich Systém riadenia ľudských zdrojov zapojených do implementácie fondov EÚ v programovom období 2021 – 2027, ktorý v stredu schválila vláda. Cieľom nového dokumentu nie je zmena legislatívnych noriem a všetky jeho návrhy sú definované ako odporúčania. Venuje sa rôznym oblastiam od plánovania ľudských zdrojov, ich vzdelávania, cez hodnotenie výkonnosti, až po odmeňovanie a motiváciu.
Dokument sa týka zamestnancov orgánov verejnej správy, ktorí sa podieľajú na implementácii eurofondov ako tzv. administratívne kapacity. Ich úlohou je prispievať k úspešnej implementácii fondov EÚ zabezpečením koordinácie, riadenia, implementácie, monitorovania, hodnotenia, kontroly a auditu eurofondov v programovom období 2021 až 2027, a to bez ohľadu na zdroj financovania.
„Sekundárnym cieľom predkladaného materiálu je stanoviť rámec a odporúčania pre subjekty zapojené do implementácie fondov EÚ v programovom období 2021 – 2027 v oblasti riadenia ľudských zdrojov, a to za účelom eliminácie nedostatkov z predchádzajúceho programového obdobia 2014 – 2020," priblížilo ministerstvo. Zámerom je zlepšiť efektívnosť a výkonnosť subjektov, zvýšiť motiváciu ľudských zdrojov a nastaviť systém ich odmeňovania prepojený na výkonnosť pri dodržaní efektívneho čerpania technickej pomoci.
Dokument je určený pre programy spolufinancované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu +, Kohézneho fondu, Fondu na spravodlivú transformáciu a Európskeho námorného, rybolovného a akvakultúrneho fondu. Pri jeho vytváraní vychádzalo MIRRI z analýzy predchádzajúceho programového obdobia 2014 – 2020 pre potreby prípravy Cestovnej mapy budovania administratívnych kapacít pre 2020+, ako aj z ďalších materiálov a informácií popisujúcich riadenie ľudských zdrojov v rámci eurofondov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Reforma dohľadu nad finančným trhom

22. 6. 2009 Reforma by mala v priebehu budúceho roku vstúpiť do platnosti. Dohodli sa na tom lídri členských štátov únie na summite v Bruseli. Obrovských investícií do vysoko rizikových produktov by sa mali do budúcnosti finančné inštitúcie vyvarovať.
Základom návrhu komisie je vytvorenie dvoch celoeurópskych orgánov, ktoré by mali zlepšiť reguláciu a sledovanie finančných trov v únii. Významný bude predovšetkých Eurpean Systemic Risk Council, ktorý by mali tvoriť centrálni bankári jednotlivých členských štátov a národní regulátori. Úlohou tohto orgánu bude predovšetkým monitorovať situáciu a varovať úniu pred prípadnými rizikami na celom finančnom trhu.
(Zdroj: HNONLINE)

Švédsko chce inšpirovať krajiny EÚ k zdravému stravovaniu

22. 6. 2009 Dôvodom nie sú len obavy zo zhoršovania zdravotného stavu, ale aj obavy z tvorby emisií CO2. Medzi environmentálne rizikové potraviny patrí nielen mäso ale napríklad aj ryža.


 


Mäso - jahňacina, hovädzina, bravčovina a hydina - patrí k potravinej skupine, ktorá má najväčšie dôsledky pre životné prostredie.  Keďže jeho konzumácia za posledných 10 rokov narástla, k čomu prispelo aj zvyšovanie životnej úrovne a preberanie západných stravovacích návykov v krajinách ako Čína a India, Švédsko konzumentom odporúča, aby sa správali ekologicky.
Mäso by sa malo jesť menej často a v menších porciách, alebo vymeniť jedno alebo dve mäsité jedná za týždeň vegetariánskym pokrmom.
Voľba zdravých pokrmov môže až  na niekoľko výnimiek, tiež kráčať ruka v ruke s voľbami, ktoré sú dobré pre životné prostredie. Švédska správa  odporúča jesť najmä sezónne ovocie, ktoré sa vyprodukuje v regióne spotrebiteľa.  Pre zdravie a klímu je vhodná  tiež konzumácia zeleniny.
Ku skupine environmentálne rizikových potravín patria tiež fľaškové nápoje, sóda, olivový olej a ryža. Ryža do skupiny environmentálne rizikových potravín patrí tiež pre tvorbu metánu počas jej pestovania.
Švédske úrady sú prvé v EÚ, ktoré vydali odporúčania takéhoto druhu. Krajina chce svoje odporúčania  šíriť aj do ostatných členských krajín a očakáva spätnú väzbu, reakcie a diskusiu.
V správe Švédska sa konštatuje, že spotrebitelia pri nakupovaní potravín robia  dôležité environmentálne rozhodnutia,  preto potrebujú zdravý základ pre svoje rozhodnutia. Produkcia pokrmov sa pod emisie švédskych spotrebiteľov  podpisuje rovnou štvrtinou. K ďalším škodlivým dôsledkom pre životné prostredie prispieva, ak sa napríklad používajú pesticídy.
(Zdroj: EURACTIV)

Spoločensky zodpovedné podnikanie (CSR)

19. 6. 2009 Princípy spoločensky zodpovedného podnikania by nemali uplatňovať len veľké korporácie ale aj stredné a malé firmy. Kríza nebude trvať večne a zodpovedne podnikať treba aj počas hospodárskeho poklesu.
Mnohé MSP tieto princípy dodržiavajú dlhé roky. Existujú dokonca také, ktoré si to ani neuvedomujú, pretože nevedia čo CSR predstavuje, iné zase nevedie, do akých oblastí môžu tieto princípy aplikovať.
Dlhodobý prínos spoločensky zodpovedného podnikania môže mať rôzne podoby:
- zvýšenie profitu, zniženie výdavkov
- konkurenčné výhody
- podpora inovácií
- lojalita zákazníkov,
- posilnenie dôveryhodnosti značky
- rozvoj krízového manažmentu
- vyššia produktivita a väčšia lojalita zamestnancov.
Možno predpokladať, že vplyvom finančnej krízy dôjde v krátkom čase k posilneniu programov posilňujúcich podnikovú zodpovednosť, transparentnosť produktov, kontrolu investícií a zodpovedné správanie na trhu.
Len veľmi málo firiem na Slovensku o svojich aktivitách informuje. Je potrebné, aby hovorili aj o negatívnych veciach - napríklad koľko ľudí bolo nespokojných so službami. Firmy sa nemôžu tváriť, že sú len dobré. 
Pre publikovanie pozitívnych informácií o firmách je najčastejšou prekážkou  strach zo skrytej reklamy, ktorý spôsobujú najmä nezrovnalosti vo výklade legislatívy.  Odborníci však tvrdia,  že naša legislatíva nebráni publikovaniu informácií o spoločensky zodpovednom podnikaní, pretože nejde o reklamu.  Poukazujú na to, že úlohou médií je aj kultivovať, a tú si nesplnia pokiaľ budú prinášať len negatívne spravodajstvo.
(Zdroj: EURACTIV)

Dohoda o predĺžení rodičovskej dovolenky

19. 6. 2009 Dĺžka rodičovskej dovolenky nebude ovplyvnená druhom pracovnej zmluvy. Novú rámcovú dohodu o predĺžení rodičovskej dovolenky z troch na štyri mesiace podpísali sociálni partneri ETUC, BUSINESSEUROPE, CEEP a UEAPME za prítomnosti komisára pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnaké príležitosti – Vladimíra Špidlu.

Dovolenka sa každému rodičovi predĺži z troch na štyri mesiace, pričom jeden z mesiacov nebude možné preniesť na druhého rodiča. Dohoda sa vzťahuje na všetkých zamestnancov bez rozdielu pohlavia či druhu pracovnej zmluvy (pracovný pomer na dobu určitú, na kratší pracovný čas a pod.).
Rodičovskú dovolenku podľa nových pravidiel sú oprávnení čerpať aj rodičia, ktorí si dieťa adoptovali.
Úlohou Komisie je teraz preskúmať ustanovenia dohody. Komisia do leta Rade navrhne, aby sa uvedená dohoda vykonávala prostredníctvom smernice podľa ustanovení zmluvy týkajúcich sa sociálneho dialógu.  Smernicu musí rada prijať kvalifikovanou väčšinou.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner