Maloobchodné tržby v eurozóne aj v Únii v auguste vzrástli
9. 10. 2024
Maloobchodné tržby v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v auguste v medzimesačnom aj medziročnom porovnaní vzrástli. Informuje štatistický úrad Eurostat. Podľa prvého odhadu Eurostatu sa maloobchodný predaj po očistení od sezónnych vplyvov v auguste 2024 v porovnaní s júlom zvýšil o 0,2 percenta v eurozóne a o 0,3 percenta v EÚ. V júli 2024 maloobchodný predaj v eurozóne po revízii medzimesačne stagnoval a v EÚ stúpol o 0,1 percenta.
V medziročnom porovnaní index maloobchodných tržieb upravený o kalendárny rok v auguste 2024 vzrástol o 0,8 percenta v eurozóne a o jedno percento v EÚ. Zo štatistík ďalej vyplýva, že v eurozóne sa v auguste 2024 v medzimesačnom porovnaní zvýšili tržby z predaja potravín, nápojov a tabaku o 0,2 percenta a z nepotravinárskych výrobkov bez motorových palív o 0,3 percenta. Tržby z palív stúpli o 1,1 percenta.
V EÚ v sledovanom období vzrástli tržby za potraviny, nápoje a tabak o 0,1 percenta, za nepotravinárske výrobky bez palív o 0,3 percenta a za palivá o jedno percento.
Spomedzi členských štátov, ktorých údaje mal Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný nárast maloobchodných tržieb zaznamenali v auguste Luxembursko (5,3 percenta), Cyprus (2,2 percenta) a Rumunsko (1,6 percenta). Najväčší pokles nahlásili Dánsko (-1,5 percenta), Slovensko (-1,1 percenta), Bulharsko a Chorvátsko (v oboch -0,7 percenta).
V medziročnom porovnaní sa v eurozóne v auguste 2024 tržby za potraviny, nápoje a tabak znížili o 0,2 percenta, zatiaľ čo za nepotravinárske výrobky bez palív vzrástli o 1,4 percenta a za palivá v špecializovaných predajniach o 2,5 percenta. V EÚ tržby za potraviny, nápoje a tabak v auguste stagnovali, za nepotravinárske výrobky bez palív sa zvýšili o 1,7 percenta a za palivá o dve percentá.
Najstrmší medziročný nárast maloobchodného predaja mali v auguste Luxembursko (17,3 percenta), Rumunsko (8,9 percenta), Chorvátsko a Cyprus (zhodne 5,7 percenta). Najväčší pokles bol zaznamenaný v Estónsku (-2,7 percenta), Belgicku (-1,7 percenta), Dánsku a Írsku (v oboch -1,6 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Ukrajina chce krajinám EÚ pomôcť vymaniť sa zo závislosti na Rusku
28. 3. 2022
Ukrajina ponúkla krajinám Európskej únie vlastné podzemné zásobníky plynu s cieľom zvýšiť ich strategické rezervy, čo by EÚ mohlo pomôcť vymaniť sa zo závislosti od dovozu plynu z Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že Ukrajina má najväčšie podzemné zásobníky plynu v Európe a je pripravená umožniť ich využitie krajinami Európskej únie.
Ako počas víkendu napísal na Facebooku, aj napriek vojenskej agresii Ruska Ukrajina naďalej zostáva v otázke energetickej bezpečnosti silným a dôveryhodným partnerom Európy.
Minister privítal, že Európska únia sa v reakcii na útok Ruska na Ukrajinu chce čo najskôr vymaniť zo svojej závislosti od ruského plynu, súčasťou čoho sú dohodnuté spoločné nákupy suroviny od ďalších dodávateľov. Ukrajina by k tejto solidarite mohla prispieť ponukou vlastných zásobníkov, dodal Haluščenko.
V
Únia sprísňuje pravidlá na antibiotiká v mäse
21. 3. 2022
Ešte v októbri prehrmela médiami správa o stiahnutí obrovského množstva bravčového mäsa zo známeho reťazca. U našich západných susedov to nariadil Český veterinárny úrad, pretože 17,5 tony prekročilo limity na antibiotiká až 60-násobne. Lidl tak nemal na výber a tovar pôvodom z Poľska zmizol z predajní. Okrem negatívneho vplyvu na naše zdravie tieto látky totiž významne vplývajú aj na životné prostredie.
Európska únia dlhodobo bojuje práve s týmto problémom. Už od roku 2006 obmedzuje používanie antibiotík u zvierat, avšak v tomto roku pravidlá ešte sprísnila. V rámci svojej Európskej zelenej dohody sa zaviazala znížiť použitie liečiv v živočíšnej výrobe o 50 percent do roku 2030. Niektoré krajiny s tým však môžu mať problém.
V
Aktuálne dopady krízy na ceny elektriny a zemného plynu v EÚ
18. 3. 2022
Už v období pred vojnou prišla do Európy zhoršujúca sa energetická situácia, ktorá viedla k zvýšeniu nákladov na elektrinu, potraviny a zásoby pre jednotlivcov aj podniky. Dnešným svetom, respektíve Európou, otriasa vojnový konflikt a stále vyššie ceny spojené s obavami, že konflikt povedie k prerušeniu dodávok energií.
Európsky región je ovplyvnený oveľa silnejšie ako USA, a to kvôli silnej energetickej závislosti od Ruska.
V roku 2021 Európska únia doviezla 155 miliárd kubických metrov zemného plynu z Ruska, čo predstavuje približne 45 percent dovozu plynu do EÚ a takmer 40 percent celkovej spotreby plynu.
V
Nemecko chce do konca roka ukončiť dovoz uhlia a ropy z Ruska
14. 3. 2022
Nemecko chce do konca roka prakticky ukončiť dovoz uhlia a ropy z Ruska, povedal denníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung minister hospodárstva Robert Habeck.
S ruským plynom napriek vojne na Ukrajine ďalej počíta. Nemecko by sa bez neho zatiaľ podľa Habecka len ťažko obišlo. Podiel ruských dodávok plynu do Nemecka predstavuje podľa ministerstva 55 percent, pri uhlí je to 50 percent a pri rope 35 percent.
"Každý deň, prakticky každú hodinu sa lúčime s časťou ruských importov," poznamenal minister za Zelených. "Keď sa to podarí, budeme na jeseň nezávislí od ruského uhlia a na konci roka prakticky nezávislí od ropy z Ruska," uviedol tiež.
S plynom je to podľa neho zložitejšie, pretože Nemecko zatiaľ nemá terminál na dovoz skvapalneného plynu. Plánuje ich síce niekoľko, ale podľa odhadov expertov vzniknú najskôr o štyri roky.
V