Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Talianska vláda je pripravená zachraňovať veľké domáce firmy
27. 12. 2019
Pre talianskeho ministra hospodárstva a financií Roberta Gualtieriho nie sú zásahy štátu na záchranu súkromných firiem tabu. "Štát a súkromné firmy môžu spolupracovať, aby vytvorili efektívnejší trh, ako sa to deje vo všetkých rozvinutých krajinách," povedal v rozhovore pre rímsky denník La Repubblica, ktorý bol zverejnený v utorok.
"Nemáme v úmysle podporovať neefektívne firmy, ale chceme v prípade potreby podporiť investície a inovácie v strategických oblastiach," uviedol Gualtieri. Podľa neho sa aj v prípade privatizácie osvedčil mix štátu a súkromných investorov. Veľké nadnárodné talianske koncerny sú spoločnosti, v ktorých má podiel aj štát. Viacero veľkých talianskych firiem sa v poslednom čase dostalo do problémov, napríklad letecká spoločnosť Alitalia, oceliareň Ilva či neapolský závod Whirlpoolu. Vláda uvažuje o ich zoštátnení, aby zachránila tisíce pracovných miest. Rím nevylučuje ani oživenie holdingu IRI, v ktorom sa pod jednou strechou až do roku 2000 nachádzali štátne podiely vo veľkých firmách. Vláda musela naposledy pomáhať banke Banca popolare di Bari (BPB). Na jej záchranu uvoľnila 900 miliónov eur.
Rastom cien v Únii vyčnievame
20. 12. 2019
Východoeurópske štáty vykazujú výrazne vyššiu infláciu ako staré členské krajiny.
Na jednej strane to znamená dobiehanie Západu. Na druhej ide o jeden z najneobľúbenejších ekonomických fenoménov. Rast cien. Slovensko v inflačných pretekoch v rámci EÚ vyčnieva vysoko nad priemer.
Obnovenie prepravy plynu brzdia politika aj peniaze
18. 12. 2019
Dva týždne do vypršania zmlúv a séria neúspešných rokovaní. Moskva napriek tomu tvrdí, že je na pokračovanie v preprave plynu cez Ukrajinu pripravená. Avšak s jedným háčikom, iba ak to bude pre Gazprom ekonomicky výhodné.
A to je hlavný kameň úrazu. Európske zásobníky sú totiž plné, cena plynu na burze nízka a záujem o prepravované množstvo zo strany Kyjeva a štátov Únie omnoho vyššia, ako je ochotné cez kohútiky pustiť Rusko.
Malé britské firmy s obavami očakávajú výsledky kľúčovej vianočnej sezóny
16. 12. 2019
Malé britské firmy s obavami očakávajú výsledky kľúčovej vianočnej sezóny. Najnovší prieskum totiž ukázal, že viac ako jedna z piatich menších firiem v Spojenom kráľovstve, teda vyše 20 percent, sa obáva, že do 12 mesiacov bude musieť skončiť s podnikaním, ak budú jej vianočné tržby podpriemerné.
Malé britské firmy s obavami očakávajú výsledky kľúčovej vianočnej sezóny. Najnovší prieskum totiž ukázal, že viac ako jedna z piatich menších firiem v Spojenom kráľovstve, teda vyše 20 percent, sa obáva, že do 12 mesiacov bude musieť skončiť s podnikaním, ak budú jej vianočné tržby podpriemerné. A hoci 85 percent zákazníkov v Spojenom kráľovstve tvrdí, že podporuje menšie firmy, prieskum odhalil, že zhruba tretina si od nich nekúpila nič za ostatných šesť mesiacov. Ekonómovia odhadujú, že približne štvrtina z výdavkov britských domácností na Vianoce by mala skončiť v pokladniciach malých firiem a zvyšok si rozdelia väčšie korporácie a reťazce. Podľa Claire Davenportovej, riaditeľky Notonthehighstreet, tieto čísla naznačujú, že zákazníci nemusia „míňať svoje peniaze za produkty miestnych firiem“. „Je zrejmé, že veľa menších firiem sa do veľkej miery spolieha na vianočné obdobie a podpriemerné Vianoce by ich mohli dostať do neistej situácie, pokiaľ ide o ich životaschopnosť z dlhodobého hľadiska,“ dodala.