Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Oproti loňsku se v EU vyrobilo o 1,6 procenta méně vozů
18. 10. 2019
Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v září meziročně zvýšil o 14,5 procenta na 1,25 milionu vozů. Důvodem vysokého růstu byl prudký pokles prodeje loni v září po zavedení nového, přísnějšího emisního standardu. Za devět měsíců letošního roku se ale prodej automobilů snížil o 1,6 procenta. Oznámilo to ve středu Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
V září rostl prodej ve všech členských zemích EU, vyjma Bulharska. Na čtyřech z pěti největších automobilových trzích se prodej zvyšoval dvoucifernými čísly. V Německu vzrostl o 22,2 procenta, ve Španělsku o 18,3 procenta, ve Francii o 16,6 procenta a v Itálii o 13,4 procenta. V Británii růst činil pouze 1,3 procenta, zejména kvůli nejistotě spojené s brexitem, která má negativní dopad na důvěru spotřebitelů. Za prvních devět měsíců tohoto roku se v EU prodalo 11,77 milionu aut. Jedinou zemí z největších trhů, která zaznamenala za devět měsíců růst, je Německo. Tam se počet registrací zvýšil o 2,5 procenta.
Francúzska poisťovňa AXA uvažuje o odchode zo strednej Európy
16. 10. 2019
Francúzska poisťovňa AXA uvažuje o odchode zo strednej Európy, a to vrátane Slovenska. AXA v rámci svojej rozsiahlej reštrukturalizácie zvažuje predaj svojich aktivít v strednej Európe, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na tri zdroje oboznámené so situáciou. Poisťovňa sa údajne chce stiahnuť z trhov, kde nemá dostatočne silnú pozíciu.
AXA realizuje hlbokú reštrukturalizáciu, ktorá by jej mala pomôcť vyrovnať sa s prostredím negatívnych úrokových sadzieb a posilniť operácie skupiny v oblastiach zdravotného poistenia, poistenia majetku a zodpovednosti za škody. AXA sa aktuálne sústredí na expanziu v Ázii. Vlani za 15 miliárd USD (13,6 miliardy eur) prevzala bermudskú poisťovňu XL a jej americká dcéra AXA Equitable Holdings vstúpila na burzu. "AXA plánuje predať svoje aktivity v Poľsku, Českej republike a na Slovensku," uviedol jeden zdroj pre Reuters. Dodal, že poisťovňa už zaslala ponuky a informácie potenciálnym investorom.
Brusel schválil úver 380 miliónov eur pre dcéru cestovky Thomas Cook
14. 10. 2019
Európska komisia (EK) schválila preklenovací úver v hodnote 380 miliónov eur pre nemeckú charterovú leteckú spoločnosť Condor, dcéru britskej cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook, ktorá minulý mesiac vyhlásila bankrot.
Úver, rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko, je zameraný na udržanie Condoru nad vodou. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na CK Thomas Cook a hľadá kupca. Komisia, ktorá dohliada na hospodársku súťaž v Európskej únii, schválila v pondelok preklenovaciu pôžičku po tom, ako zistila, že neposkytne spoločnosti Condor nespravodlivú výhodu.
EÚ potenciálne uvalí sankcie na produkty z USA
11. 10. 2019
Francúzsko uviedlo, že Európska únia (EÚ) zavedie sankcie na import z USA, ak sa obe strany nedohodnú na spore týkajúcom sa podpory leteckého priemyslu. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo štvrtok povedal, že EÚ uvalí sankcie na produkty z USA, ak Brusel s Washington nevyriešia spor týkajúci sa nepovolených subvencií EÚ pre Airbus.
Svetová obchodná organizácia (WTO) minulú stredu povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,83 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. USA ešte v ten deň ohlásili, že prijmú clá na import produktov z EÚ. Od 18. októbra bude na dovoz lietadiel platiť dodatočné clo vo výške desať percent, na mnohé ďalšie tovary bude platiť clo vo výške 25 percent.