Žiadosť zamestnávateľa o súhlas so skončením pracovného pomeru výpoveďou
27. 5. 2022
Zamestnávateľ predkladá príslušnému úradu práce žiadosť v písomnej forme, kde je uvedený výpovedný dôvod, pre ktorý sa má pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer so zamestnancom so zdravotným postihnutím skončiť.
K žiadosti ďalej predkladá:
a) v prípade výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce zápis z vedenia organizácie, ak sa jedná o akciovú spoločnosť zápis z predstavenstva spoločnosti príp. valného zhromaždenia ak sa jedná o spoločnosť s r. o. a podobne, na ktorej sa o organizačnej zmene rozhodlo (uzniesli sa alebo schválili organizačnú zmenu), organizačnú štruktúru pred organizačnou zmenou a po organizačnej zmene, pracovnú zmluvu zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím prípadne, ak má pracovná zmluva dodatky predkladá aj jej dodatky (predkladá sa kvôli pracovnému zaradeniu), doklad Sociálnej poisťovne o zdravotnom postihnutí zamestnanca (spravidla sa jedná o rozhodnutie SP o zdravotnom postihnutí občana a priznaní/nepriznaní nároku na invalidný dôchodok), rozhodnutie o organizačnej zmene musí predchádzať podanej žiadosti v opačnom prípade nie je dôvod rozhodovať o predchádzajúcom súhlase, vyjadrenie odborového orgánu o prerokovaní organizačných zmien, ak zamestnávateľ odborový orgán má, príp. prerokovanie tejto skutočnosti zástupcami zamestnancov, zamestnávateľom sa odporúča, aby oslovili vo veci ponuky pracovného miesta aj iných zamestnávateľov, aj v prípade negatívnej odpovedi, (napriek tomu, že uvedenú povinnosť zamestnávatelia nemajú, zo súdnych konaní vyplynula aj takáto požiadavka, i keď nebola priamo určená ako povinnosť),
b) v prípade výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce lekársky posudok príp. rozhodnutie orgánu štátnej zdravotníckej správy alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia, pri uplatnení tohto výpovedného dôvodu musí ísť o dlhodobú nespôsobilosť zamestnanca vykonávať doterajšiu prácu (jedná sa o prípady, keď sa zamestnanec stane úplne invalidným), výpoveď zo strany zamestnávateľa bude možná aj v prípade čiastočnej invalidity zamestnanca a to v prípade, že zamestnanec by mohol vykonávať doterajšiu prácu, avšak za osobitne uľahčených podmienok, ktoré mu zamestnávateľ nie je schopný zabezpečiť,
c) v prípade výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. d) bod 1 až 4 Zákonníka práce predpoklady musia byť ustanovené vo všeobecne záväzných právnych predpisoch; zamestnávateľ uvedie, ktorých predpisov sa predmetná vec týka - nemá povinnosť ich predložiť [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 1 Zákonníka práce], nesplnenie požiadaviek na riadny výkon práce Zákonník práce viaže na požiadavky, ktoré má zamestnávateľ zakotvené vo svojom vnútornom predpise (sú to požiadavky určené samotným zamestnávateľom), v tomto prípade je žiaduce, aby zamestnávateľ vnútorný predpis predložil aspoň k nahliadnutiu [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 2 Zákonníka práce], vyžaduje sa, aby išlo o požiadavky, ktoré sú nevyhnutné a oprávnené a ktorých oprávnenosť môže vyplývať priamo z pracovnej zmluvy, z príkazu vedúceho zamestnanca alebo požiadavky, ktoré sú pre určitý výkon práce všeobecne známe [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 3 Zákonníka práce], neuspokojivé plnenie pracovných úloh na strane zamestnanca, pričom nie je rozhodujúce, či neuspokojivé plnenie je trvalejšieho charakteru alebo ojedinelé [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 4 Zákonníka práce].
K
Rast cien výrobcov sa mierne zrýchľuje
30. 11. 2010
Tempo medziročného rastu cien priemyselných výrobcov v SR sa v októbri 2010 mierne zrýchlilo.
Ceny priemyselných výrobkov vzrástli o 2,1 %, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR vývoj ovplyvnil 4,8-% rast cien pre export, zatiaľ čo ceny pre tuzemsko pokračovali v prepade a klesali už 19. mesiac po sebe, medziročne o 1 %.
Dôvera v slovenskú ekonomiku v novembri opäť stúpla
30. 11. 2010
Dôvera slovenských podnikov a spotrebiteľov v ekonomiku v novembri šiesty mesiac po sebe vzrástla.
Ukazovateľ sa v novembri medzimesačne zvýšil o 0,7 na 92,6 %. Pozitívny vývoj indikátora bol ovplyvnený najmä zvýšením dôvery v maloobchode, službách a stavebníctve.
Pomalší rast ekonomiky
26. 11. 2010
Analytici slovenských bánk v novembri mierne znížili odhady tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky.
Predpokladajú, že hrubý domáci produkt SR by mal v závere roka vzrásť v stálych cenách o 4 %, čo je o 0,1 % menej, ako očakávali v októbri. Odhady pravidelne získava a aktualizuje Národná banka Slovenska.
Ceny plynu pre domácnosti sa v budúcom roku meniť nebudú.
26. 11. 2010
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) oznámil, že zamietol návrh SPP na zdraženie plynu pre domácnosti od budúceho roka o 13,4 %.
Plynárňam sa totiž nepodarilo získať súhlas štátu, ktorý je väčšinovým akcionárom spoločnosti. Okrem zdraženia plynu chcel SPP zvýšiť aj ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 14 %. Ani tento zámer však štát neschválil.