Verejné obstarávanie po novom od januára 2022
17. 9. 2021
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa sleduje dosiahnutie štyroch hlavných cieľov.
Medzi tieto ciele patrí:
• zrýchlenie a zjednodušenie postupu verejného obstarávania,
• revidovanie národnej úpravy z pohľadu rozsahu transpozičnej povinnosti vo vzťahu k smerniciam EÚ,
• zrýchlenie procesu aj z pohľadu uplatňovania práv dotknutých záujemcov, uchádzačov, účastníkov a iných osôb,
• zlepšenie kontroly verejného obstarávania prostredníctvom automatizácie zadávania a vyhodnocovania zákaziek a zabezpečenia efektívneho zberu a analýzy údajov o cenách.
Medzi najvýznamnejšie zmeny zákona o verejnom obstarávaní, ktorými sa sleduje naplnenie vyššie uvedených cieľov patria:
• v oblasti zjednodušenia postupov
- úprava niektorých existujúcich pravidiel, ktoré majú charakter národného goldplatingu,
- úprava finančných limitov pre zákazku, koncesiu a súťaž návrhov, so zachovaním úpravy finančných limitov pre podlimitné zákazky, zákazky s nízkou hodnotou a finančného limitu na uplatňovanie zákona priamo v zákone,
- zriadenie centrálnej obstarávacej organizácie pre štátne orgány,
- používané elektronické prostriedky budú musieť podporovať aj podávanie žiadostí o nápravu a námietky (jedno prostredie pre všetky úkony),
- flexibilnejšia úprava vylúčenia v prípade podozrení na existenciu dohôd obmedzujúcich súťaž,
- umožní sa v žiadosti o účasť a v ponuke predkladať aj elektronické kópie (skeny) a nielen elektronické originály,
- umožní sa uzatvárať zmluvu s ďalším uchádzačom v poradí, ak predošlý neposkytol súčinnosť, a to bez obmedzenia na prvých troch, ako je tomu dnes,
- zavedenie zjednodušeného režimu obstarávania zákaziek na sociálne a iné služby podľa prílohy č. 1 k zákonu,
- zjednotia a zjednodušia sa informačné povinnosti v podlimitných zákazkách a zákazkách s nízkou hodnotou,
- postihovanie špekulatívnych postupov hospodárskych subjektov pri využívaní námietok,
- podpora a zavedenie nástrojov na automatizáciu procesu zadávania zákaziek v podlimitných zákazkách a zákazkách s nízkou hodnotou a realizácia podlimitných zákaziek prostredníctvom jednotnej elektronickej platformy, ktorá bude upravená nielen na verejné obstarávanie bežne dostupných tovarov a služieb, ale aj na verejné obstarávanie tovarov, služieb a stavebných prác, ktoré nie sú bežne dostupné na trhu a na používanie iných kritérií než je cena,
• v oblasti skrátenia procesu
- rozšírenie katalógu postupov verejného obstarávania, pri ktorých bude obmedzené využitie revíznych prostriedkov (so zachovaním možnosti kontroly zo strany ÚVO),
- úpravy revíznych postupov a dohľadu nad verejným obstarávaním, cieľom ktorých je skrátenie dĺžky procesu verejného obstarávania,
- posilnenie koncentrácie v konaní o námietkach,
- v špecifických prípadoch osobitné odklony procesnej úpravy konania o preskúmanie úkonov kontrolovaného,
- mierne skrátenie lehôt a koncentrácia úkonov v podlimitných zákazkách,
• v oblasti zvýšenia transparentnosti
- jednotná a verejne dostupná elektronická platforma na celý proces verejného obstarávania pre všetky podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotu (ak sa budú obstarávať oslovením viacerých záujemcov),
- zverejňovanie úmyslu zadať zákazku s nízkou hodnotou na jednotnej elektronickej platforme, pričom ak bude na predloženie ponuky vyzvaných viac hospodárskych subjektov, bude takýto postup prebiehať cez jednotnú elektronickú platformu,
• úprava smerujúca k zvýšeniu profesionalizácie vo verejnom obstarávaní a zvýšeniu zodpovednosti osôb, ktoré pri verejnom obstarávaní porušia zákon.
Na účely zrýchlenia procesu verejného obstarávania bude navrhnutá úprava procesných ustanovení revíznych postupov, vrátane konania o preskúmaní úkonov pred podpisom zmluvy na základe námietok. Cieľom je skrátanie konania so zachovaním potrebnej úrovne ochrany práv dotknutých subjektov vrátane možnosti súdnej ochrany.
Na účely zabezpečenia efektívneho zberu a vyhodnocovania údajov verejného obstarávania budú v rámci jednotnej elektronickej platformy, ktorá vznikne spojením existujúcich informačných systémov, realizované nasledujúce úpravy:
• automatizácia jednotnej elektronickej platformy (vytvorenie inteligentných formulárov pre zadávanie zákaziek s použitím viacerých, aj kvalitatívnych kritérií, automatické zoraďovanie došlých ponúk na základe týchto kritérií),
• umožní sa plnohodnotné fungovanie jednotnej elektronickej platformy pre všetky podlimitné zákazky, ako platforma na realizáciu elektronického verejného obstarávania nielen bežných tovarov a služieb,
• bude vytvorený systém na sledovanie vývoja cien, ako funkčná súčasť jednotnej elektronickej platformy, použiteľný aj v podlimitných zákazkách a aj na účely určenia predpokladanej hodnoty zákazky v nadlimitných zákazkách,
• zrealizuje sa integrácia na spoločný modul procesnej integrácie a integrácie údajov (IS CSRÚ) na účely automatizovaného získavania údajov, ktoré sú potrebné vo verejnom obstarávaní.
Účinnosť navrhovanej právnej úpravy sa navrhuje od 1. marca 2022, vo vzťahu k povinnosti používať elektronické prostriedky zapísané v zozname na 1. júla 2022 a vo vzťahu k povinnosti využívania odborných garantov vo verejnom obstarávaní od 1. marca 2024.
K
Obce nebudú platiť daň z príjmov pri predaji ich majetku
22. 11. 2012
V rámci ďalších opatrení vláda plánuje presunúť pre mestá a obce povinnosť poskytnúť sociálne služby do 60 dní na neskoršie obdobie.
Vláda plánuje oslobodiť obce, vyššie územné celky a ich rozpočtové organizácie od dane z príjmu pri predaji ich majetku.
Obce by tak mali byť od tejto dane oslobodené už pri podaní daňového priznania za tento rok. Ide o jedno z opatrení v rámci viacerých legislatívnych zmien v prospech vyšších územných celkov a miestnej územnej samosprávy, ktoré dnes schválila vláda.
V rámci ďalších opatrení vláda plánuje presunúť pre mestá a obce povinnosť poskytnúť sociálne služby do 60 dní na neskoršie obdobie.
Výnos dane obciam na činnosť školských klubov detí by sa mal upraviť podľa počtu všetkých žiakov základných škôl zriadených na území obce obdobne, ako sa prerozdeľujú v súčasnosti finančné prostriedky na stravovanie žiakov.
Slovensko stráca príťažlivosť
16. 11. 2012
Pre firmy zlepšili podmienky, znížili dane, zákony nemenili každý rok a nezadlžovali sa.
Toto sú opatrenia, ktoré zabezpečili Novému Zélandu prvé miesto v prestížnom rebríčku magazínu Forbes Najlepšia krajina pre biznis. Nasleduje ho Dánsko a ázijské krajiny Hongkong a Singapur.
Naopak, Slovensko oproti minulému roku padlo až o desať miest a v rámci regiónu sa dokonca prepadlo najviac. Pohoršili sme si najmä kvôli vysokej administratívnej záťaži, dlhé roky neriešenej nízkej vymožiteľnosti práva a zaostávame aj v inováciách.
Podnikatelia však očakávajú, že v budúcom roku budú podmienky na podnikanie u nás ešte horšie.
Rodinné farmy konkurujú gigantom
15. 11. 2012
Malé firmy využívajú zvýšený dopyt po tradičných výrobkoch.
Úspech im prinášajú korbáčiky.
Návratom k tradícii regiónov. Takúto zbraň si našli malí syrári a pomaly žnú úspech. Gro našich výrobkov sú najmä korbáčiky a oštiepky.
Syrmix je jednou z firiem, ktoré vznikli len nedávno a darí sa jej práve vďaka zacieleniu na výrobu tradičných domácich výrobkov. Rodinná firma vyrába približne 30 druhov syrov.
Producenti mlieka a výrobcovia syrov na Slovensku sa majú čo obracať. Napriek kríze však malých agrofariem pribúda.
Najmä na Orave a na východnom Slovensku vznikajú ďalšie malé agrofarmy.
Zatiaľ čo malí výrobcovia bojujú o svoje pozície v regiónoch, veľkí hľadia za hranice.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka neeviduje štatistiky o náraste regionálnych producentov, ale narastajúci trend potvrdzuje. Upravením pravidiel pre priamy predaj sa rozšírili možnosti pre farmárov finalizovať ich produkciu smerom ku konečnému spotrebiteľovi
Dlhopisy by chcel minister financií predávať ľuďom už budúci rok
15. 11. 2012
Minister financií chce pripraviť niekoľkoročný program emisií pre obyvateľstvo, nie iba jednorázový predaj.
Rezort financií plánuje podľa slov ministra vydávať štátne dlhopisy (ŠD) aj pre obyvateľstvo, a to už pravdepodobne od budúceho roka.
"Chceme pripraviť emisiu dlhopisov pre obyvateľstvo tak, aby bola zaujímavá aj pre laických klientov, nielen pre profesionálnych, ktorí už v niekoľkých stovkách s dlhopismi obchodujú," uviedol minister financií.
Emisia štátnych bondov musí však podľa ministra financií mať formu programu.
Chceme pripraviť niekoľkoročný program emisií pre obyvateľstvo, ktoré budú atraktívne aj z hľadiska úrokov, aj z hľadiska dĺžky splatnosti ako ďalší alternatívny produkt pre ukladanie peňazí.