Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Na Slovensku korupcia prekvitá
5. 12. 2012
Slovensko je v rebríčku vnímania korupcie na 62. mieste.
Celkovo sa hodnotilo 176 krajín.
Horšie ako Slovensko skončili z krajín EÚ v hodnotení iba Rumunsko, Taliansko, Bulharsko a Grécko.
Návrh nového zákona o verejnom obstarávaní síce zapchal viaceré diery v legislatíve.
Index vnímania korupcie je počítaný centrálou Transparency International v Berlíne. Prieskumy boli robené medzi domácimi i zahraničnými podnikateľmi a analytikmi. Týkali sa len korupcie vo verejnom sektore.
Penta predá polovicu svojich firiem
5. 12. 2012
Investičná skupina Penta sa chystá predať asi polovicu svojich firiem.
Skupina sa chce zamerať už len na veľké podniky a realitný biznis.
Finančná skupina sa zbavuje podnikov už niekoľko rokov. Od svojho vzniku v roku 1994 mala vždy okolo 30 firiem, momentálne ich má na území Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Nemecka dvadsať.
Cieľom je ponechať si najviac pätnásť firiem. Zbaviť sa firma nechystá siete lekární Dr. Max ani poľského maloobchodného reťazca Empik.
Skupine Penta Investments vlani stúpol čistý zisk na 126,7 milióna eur. Pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave, Varšave, Limassole, Amsterdame a na Jersey.
Odchodom do dôchodku Slovinsko zvýši vek o 7 rokov
5. 12. 2012
Slovinský parlament v utorok schválil návrh vládneho zákona, v rámci ktorého sa postupne zvýši vek odchodu do dôchodku v krajine so súčasných 58 rokov na 65 rokov.
Dôchodková reforma je súčasťou opatrení, ktoré majú Slovinsku pomôcť zvládnuť svoju finančnú situáciu.
Dôchodková reforma zabezpečí finančnú stabilitu dôchodkového systému.
Získalo tým dostatočné množstvo prostriedkov na odvrátenie bankrotu na najmenej šesť mesiacov.
Vláda plánuje znižovanie miezd vo verejnom sektore, prepúšťanie a škrtane výdavkov na školy a zdravotnícke zariadenia.
Štát nevyrobí dostatok potravín, zvláda to len na 60 %
4. 12. 2012
Slovensko nie je v produkcii základných potravín sebestačné ani na 60 percent, uviedol to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Táto úroveň je hlboko pod akceptovateľnou mierou, ktorá sa podľa potravinárov začína aspoň na 80 percentách. V roku 1990 bolo Slovensko vo výrobe základných agropotravinárskych produktov sebestačné.
Krajina musí podniknúť razantné kroky na zvrátenie tohto nepriaznivého stavu, inak bude naďalej pokračovať úpadok poľnohospodárskej produkcie a klesať zamestnanosť na vidieku.
Hlboko pod prijateľnou hranicou je podľa potravinárov aj podiel domácich potravín na pultoch slovenských obchodov.