Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Na Slovensku je medzi najrýchlejšie rastúcimi firmami spoločnosť Sygic
25. 10. 2012
Spoločnosť Sygic, ktorá sa zaoberá vývojom navigačného softvéru, dosiahla za posledných päť rokov rast tržieb vo výške 536 %.
Umiestnila sa na 27. mieste v rebríčku, čím si obhájila minuloročnú pozíciu.
Jeho výnosy vzrástli za posledných päť rokov až o 17 323 %. Druhú priečku obsadil český prevádzkovateľ športového webu LiveSport. Viac než polovica technologických firiem v rebríčku sa zameriava na vývoj softvéru, ďalšia tretina na internetové služby. Iba tri spoločnosti pôsobia v oblasti telekomunikácií a sietí a jedna v oblasti médií a zábavy.
Chyby úradníkov budú bez trestu
18. 10. 2012
Od decembra budú úradníci, politici a sudcovia za chybné rozhodnutia takmer nepostihnuteľní.
Beztrestnosť úradníkom zabezpečil vládny Smer, keď schválil novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone moci.
Dnes platí, že ak napríklad úradník urobí chybu pri stavebnom konaní a súd prizná občanovi odškodné, štát si ju musí vymáhať. Po novom bude musieť preukázať, že úradník konal úmyselne.
Poslanci sa v novele tiež poistili, aby už nebolo možné žalovať parlament za prijatie zákona. Do budúcnosti tak chcú zabrániť situácii, ktorá nastala, keď akcionári súkromných zdravotných poisťovní zažalovali Národnú radu za prijatie zákona o zákaze ich zisku. Od parlamentu teraz vymáhajú stovky miliónov eur.
Slováci sú skokani v predaji áut
18. 10. 2012
V septembri ukázalo Slovensko zvyšku Európy chrbát v rebríčku predaja nových áut.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka záujem stúpol takmer o polovicu viac. Naopak, väčšina krajín EÚ sa borí s dlhovou krízou a nízkym odbytom vozidiel. Ide o dôsledok toho, že od októbra sa zaviedla na Slovensku registračná daň na silnejšie vozidlá a vodiči sa jej snažili v septembri vyhnúť.
Od októbra za registráciu vozidla ľudia zaplatia štátu od 33 do 2 997 eur v závislosti od výkonu automobilu. Poplatok stúpa od výkonu 80 kilowattov.
V náraste príjmov budeme lídrom
16. 10. 2012
Vyššie dane a odvody vyšvihnú príjmy krajiny nad 34 percent výkonu ekonomiky.
Vyššie dane a odvody urobia v budúcom roku zo Slovenska rekordéra. V náraste príjmov, ktoré štát vyberie, sa dostaneme podľa Medzinárodného menového fondu na čelo pelotónu rozvinutých krajín sveta. Z tohtoročných vyše 32 percent sa príjmy štátu vyšplhajú o dva percentuálne body vyššie. Prekonáme tak aj Francúzsko, kde socialistická vláda zamierila na bohatých a niektoré firmy, ktoré sa už pripravujú na rok extrémne vysokých daní.
Aj medzi európskymi štátmi sa nájdu výnimky, ktoré očakávajú pokles príjmov. Medzi nimi je napríklad Nemecko, ale aj susedné Poľsko.