Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
V druhom pilieri chce mať vláda v rozpočte rezervu aj krízu
10. 10. 2012
Štát nevie odhadnúť, koľko ľudí vystúpi z druhého piliera.
Rezervy, s ktorými počíta návrh budúcoročného štátneho rozpočtu, sú výrazne väčšie ako v posledných rokoch. Je to najmä preto, že vláda vo svojich rozpočtových plánoch vytvorila rezervu na dve najviditeľnejšie riziká.
Prvým je riziko, že ekonomike sa môže dariť horšie, než sú aktuálne predpovede. Podľa septembrovej prognózy ministerstva financií sa má rast nášho HDP o rok spomaliť na 2,1 percenta.
Štát si tiež myslí, že je ťažké odhadnúť, koľko ľudí môže vystúpiť z druhého piliera pri jeho otvorení do konca januára budúceho roka.
Ak napríklad ekonomika porastie pomalšie a štát vyberie menej na daniach, tento výpadok sa podľa plánu vykryje z rezervy vo výške 313 miliónov eur.
Pilierom hospodárstva je elektrotechnický priemysel
8. 10. 2012
Jedným z najväčších priemyselných odvetví na svete je elektrotechnický priemysel.
Aj na Slovensku dosahuje odvetvie elektrotechniky silné postavenie, pričom v rámci Európskej únie prekračujú základné ukazovatele tohto odvetvia úniový priemer.
Elektrotechnický priemysel na Slovensku je jedným z hlavných pilierov priemyslu a celej slovenskej ekonomiky. V minulom roku bolo v tomto odvetví evidovaných 224 firiem, zatiaľ čo v celej priemyselnej výrobe pôsobilo celkovo 2 446 firiem.
Noví podnikatelia pri registrácií DPH majú skladať štátu finančné zábezpeky
4. 10. 2012
Pri registrácií DPH majú noví podnikatelia od októbra skladať štátu finančné zábezpeky.
Na účet daňového úradu budú musieť zložiť finančnú zábezpeku na jeden rok a bez úroku.
Podľa novely zákona, ktorá platí od októbra, môže byť vo výške od tisíc eur do 500-tisíc eur.
Ministerstvo financií zaviedlo zábezpeku preto, aby bojovalo proti daňovým únikom.
Ak podnikateľ požiadal o registráciu na DPH 1. októbra, daňový úrad má čas na výpočet zábezpeky do 30. novembra.
Štátnych úradníkov viacnásobné úväzky neobmedzia
3. 10. 2012
Popri pracovnom zaradení štátnych úradníkov, zákony umožňujú vykonávať aj vedeckú a pedagogickú činnosť.
Ministerstvo práce nebude riešiť úväzky úradníkov, ktorí majú pri práci v štátnej správe ďalšie úväzky.
Zákonník práce, zákon o štátnej službe aj ďalšie normy vraj umožňujú vykonávať popri pracovnom zaradení aj vedeckú a pedagogickú činnosť.