Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Nová investícia v Brne ponúka príležitosť aj slovenským IT-čkárom
5. 10. 2015
Konica Minolta otvorila prevádzku prvého výskumného a vývojového R&D centra v Európe. Investícia nadväzuje na otvorenie inovačného centra BIC (Business Innovation Centre) Konica Minolta, ktoré sa tu uskutočnilo tento rok v marci.
eho úlohou je vyhľadávanie aktívnych obchodných príležitostí, zber nápadov a prianí od zákazníkov a vznik nových obchodných modelov. Na základe zadania od BIC sa špecialisti R&D centra následne postarajú o technologický vývoj a realizáciu inovačných riešení. Obe brnenské centrá by mali do troch rokov zamestnávať viac ako 100 IT odborníkov.
zdroj: hnonline.sk
Aerolinka Ryanair bude lietať aj do Bruselu
1. 10. 2015
Bratislava bude mať od 1. apríla budúceho roka priame letecké spojenie s Bruselom. Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair bude pravidelnú linku na hlavné bruselské letisko Zaventem prevádzkovať šesťkrát týždenne okrem soboty.
Ryanair bude v letnom letovom poriadku od konca marca budúceho roka prevádzkovať z Bratislavy osemnásť pravidelných liniek. Plánuje pritom týždenne 78 spiatočných letov. Okrem spojenia do Bruselu oproti tohtoročnej letnej sezóne pridá aj linku do Manchestru s troma letmi v týždni.
Novinkou bude aj pravidelné spojenie do Berlína na letisko Schönefeld so siedmimi letmi v týždni. Túto linku začne Ryanair prevádzkovať už 27. októbra tohto roku počas zimného letového poriadku.
zdroj: hnonline.sk
Volkswagen sa topí v emisnom škandále
22. 9. 2015
Akcie nemeckej automobilky Volkswagen sa včera prepadli najhlbšie za posledných sedem rokov. Pokles dosiahol viac ako 20 percent. Stačilo na to málo. Šéf koncernu Martin Winterkorn cez víkend potvrdil, že automobilka podviedla americké regulačné úrady.
Do svojich dieselových vozidiel nainštalovala softvér, ktorý zatajoval skutočné množstvo vypúšťaných emisií z nemeckých áut.Automobilke teraz hrozí pokuta až do výške 18 miliárd dolárov. Navyše druhý najväčší výrobca áut sveta musí zastaviť predaj svojich modelov Jetta a Passat, ktorých sa emisný škandál týka.
zdroj: hnonline.sk
Zavedenie hraničných kontrol kazí biznis aj spoločnostiam pôsobiacim na Slovensku.
17. 9. 2015
Stovky kamiónov a nákladných áut. Kilometrové kolóny a niekoľkohodinové čakanie na prechod do druhého štátu. Frimy začínajú cítiť prvé dosahy opätovného zavedenia hraničných kontrol.
Brusel situáciu nateraz upokojuje. Problémom však podľa odborníkov je, že ak by došlo k predĺženiu tejto lehoty, komisia nemá páky na dodržiavanie tejto lehoty. Naopak, páky hľadá na štáty, najmä V4, ktoré odmietajú prijatie utečencov na základe kvót. Tie považuje Západ za jednu z možností, ktorá by mohla upokojiť utečeneckú krízu. Situácia sa totiž vyhrotila do súčasnej situácie po tom, ako Nemci prestali zvládať nápor migrantov a v nedeľu podvečer pristúpili k zavedeniu hraničných kontrol. Posilnené stráženie zaviedli aj Rakúsko, Maďarsko, Česko a Slovensko.
zdroj: hnonline.sk