Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Prvý krát v histórii ceny nestúpajú
18. 2. 2014
Január 2014 však bol v histórii Slovenska z pohľadu cien výnimočný. Inflácia sa podľa Štatistického úradu SR medziročne nezmenila.
To, čo domácnosti v januári ušetrili na lacnejších energiách, minuli na mierne drahších potravinách. Spolu tak mohli vynaložiť za všetky tovary či služby podobnú sumu ako pred rokom. Takáto z pohľadu stavu peňaženky pozitívna situácia je zriedkavá. Inflácia spravidla obsah peňaženiek stenčuje. Inflácia v januári spomalila na 0,0 percenta a dosiahla podľa očakávaní historické minimum.
Upravené pravidlá pre múzea a galérie
18. 2. 2014
Múzeá a galérie budú od mája fungovať podľa upravených pravidiel. Prezident podpísal novelu zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.
Novela zákona reaguje na požiadavky z praxe národných kultúrnych inštitúcií – Slovenského národného múzea a Slovenskej národnej galérie. Spresňuje ustanovenia platného zákona, ktoré nemajú jednoznačný a zrozumiteľný charakter, napríklad pojmy ako galéria či vedomostný systém múzeí a galérií. Zavádza sa nový pojem – múzejné zariadenie a galerijné zariadenie. Právna norma novelizuje aj zákon o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty pre určenie MK SR ako príslušného orgánu na vystavenie potrebného povolenia. Táto zmena nadväzuje na nové európske normy týkajúce sa vývozu tovaru kultúrneho charakteru. Novela zákona o múzeách a galériách zároveň upravuje i zákon o ochrane pamiatkového fondu. Spresňuje podmienky, za akých musí múzeum prijať do svojej správy archeologické nálezy, ak pochádzajú z archeologických výskumov v regióne, kde múzeum pôsobí.
Štát nemá peniaze na projekt jednej poisťovne
18. 2. 2014
Podľa plánov vlády mala fungovať jedna štátna poisťovňa už od začiatku tohto roka za podmienky, ak by s odpredajom súkromných poisťovní Dôvera a Union súhlasili ich vlastníci, čo by bol ideálny prípad.
Celý projekt už niekoľko mesiacov stojí na financiách. O konkrétnej sume sa však vôbec nehovorí. Ministerka zdravotníctva trvá na tom, že unitarizácia by bola pre systém mimoriadnym prínosom, všetko však musí byť v súlade s legislatívou, pretože unitarizácia je vážny krok, ktorý musia spraviť dobre a tak, aby nemal zásadné finančné dopady aj neskôr na obyvateľov Slovenska. Hneď ako bude mať Ministerstvo zdravotníctva financie, plánuje v projekte pokračovať.
Podnikatelia majú obavy zo zverejňovania informácii
17. 2. 2014
Informácie o tom, s kým a za koľko spoločnosť obchoduje, čiže zverejňovanie daňových identifikačných čísiel a faktúr medzi firmami, ku ktorým sa dostanú všetci pracovníci daňových úradov, nielen kontrolóri, by malo byť obchodným tajomstvom.
Zverejňovanie účtovných závierok firiem na internete, ktoré sú verejne dostupné každému, kto sa zaujíma o situáciu v obchodnej spoločnosti, vyvolalo medzi podnikateľmi obavy z porušovania obchodného tajomstva. Podobne aj zverejňovanie kontrolných výkazov dane z pridanej hodnoty, keďže údaje v nich, ako aj obchodné údaje firiem, niektorí považujú za citlivé osobné. Obavy malých podnikov pokladá šéf audítorov za neopodstatnené. Poukazuje na opatrenie ministerstva financií, ktoré upravuje obsah účtovných závierok. Podľa neho sa vypustilo uvádzanie tých najcitlivejších údajov. Povinne sa zverejňujú údaje o výške priznaných odmien za účtovné obdobie pre členov štatutárneho, dozorného a iného orgánu účtovnej jednotky z dôvodu výkonu ich funkcie, vrátane plnení vyplývajúcich z dôchodkových programov pre bývalých členov týchto orgánov. Tiež údaje o zárukách alebo iných zabezpečeniach poskytnutých členom orgánov účtovnej jednotky, ako aj informácie o nim poskytnutých pôžičkách. Ak by zverejnenie umožnilo identifikáciu finančnej situácie konkrétneho člena orgánu, tak sa informácia o jeho príjmoch nezverejní, čiže obavy malých podnikateľov nie sú na priamom mieste.