Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho postrehy

V práci sa človek nemá naháňať. Veď nie je na love!

Problém zajtrajška: „Čo človek má z toho, že zajtra bude lepšie, keď vždy, keď sa zobudí, je ešte iba dnes...“.

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákonník

Všetko, čo sa v manželstve povedalo, bude raz použité proti vám.

Malé peniaze sa zarábajú rukami, veľké hlavou.

Ak zmenou nemáte čo stratiť, nestrácajte kľud. Ak môžete zmenou niečo získať, nevzrušujte sa, nakoniec to bude všetko jedno.

(Murphyho zrnká II)
Murphy a byrokrati

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy v parlamente

Monetárny zákon: Nech politici hovoria o čomkoľvek, vždy ide o peniaze.

Zákon zachovania miery: Počet politikov ku korytu sa tlačiacich je rovný počtu politikov od koryta odstavených.

Zákon delenia zodpovednosti: Nikdy sa nevie s určitosťou, ktorý politik hovorí pravdu, ale vždy sa vie, kto ponesie zodpovednosť.

(Murphyho zákonník)
Všetko má svoj koniec

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?

27. 3. 2024 Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať. Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Štát si od poisťovní vypýtal odvod

25. 1. 2017 Poisťovne v tomto roku začali zdražovať niektoré druhy neživotných poistiek. Hore išlo najmä havarijné, ale aj cestovné poistenie. Môže za to najmä nový osempercentný odvod z poistného, ktoré si od nich vypýtal štát cez novelu zákona o poisťovníctve z konca minulého roka. O konkrétnych percentách zvýšenia cien poisťovne hovoriť nechcú, ale priznávajú, že s cenami išli hore.
Ostatné poisťovne odpovedali, že výšku poistného upravujú, ale nie paušálne o nejaké percento, ale individuálne podľa jednotlivých segmentov. Medzi odborníkmi na poistný trh sa šušká o zvýšení cien najmä pri havarijných poistkách od 10 do 20 percent. Poplatky finančným inštitúciám napríklad za auto by tak mohli ísť hore o niekoľko desiatok eur. Cestovné poistky už tiež išli mierne hore. Poistky za byty a domy sa zatiaľ poisťovne zdráhajú zdražovať, lebo sa boja konkurencie. Poisťovne už na jeseň zdražovali povinné zmluvné poistenie. To však nebolo preventívne kvôli novému odvodu, ale najmä preto, lebo toto poistenie je dlhodobo stratové. Ceny sú veľmi nízke už roky a na toto zákonné poistenie sa už platí osempercentný odvod niekoľko rokov. Vyššie ceny a odvody sa však budú týkať iba nových klientov. V novele zákona o poisťovníctve totiž neprešla retroaktivita. Ak si niekto bude chcieť meniť starú poistku za novú, už sa naň bude vzťahovať nová cena so zohľadneným odvodom. Výhodu má starý klient, ktorému sa poistka len predĺži, pre neho ostane platná pôvodná suma.
zdroj: hnonline.sk

Slovensko si v rebríčku korupcie pohoršilo

25. 1. 2017 Slovensko si v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie pohoršilo o tri miesta a umiestnilo sa na 54. priečke. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy organizácie Transparency International (TI), ktorá hodnotí korupciu v 176 krajinách a územiach sveta.
O prvú priečku sa delia Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončili ďalšie dve severské krajiny Fínsko a Švédsko. Na opačnej strane rebríčka skončilo Somálsko. V hodnotení za rok 2015 Slovensko získalo 51 bodov zo sto, je síce rovnaký počet ako pred rokom, znamená však posun o štyri miesta v rebríčku nadol. V dnes zverejnenom indexe za minulý rok stratilo oproti predchádzajúcej správe síce len jeden bod, to ale znamenalo prepad o desať miest. V porovnaní s ostatnými dvadsiatich siedmich členskými krajinami Európskej únie si Slovensko pohoršilo a skončilo na siedmom najhoršom mieste. Spomedzi krajín eurozóny sa za nás zaradilo už iba Taliansko a Grécko. Najhoršia situácia v EÚ panuje v oblasti korupcie v Bulharsku (41 bodov), tesne pred ním sa umiestnilo Grécko (44 bodov) a Taliansko (47 bodov). Priemerné európske skóre 65 bodov zo sto, Česko sa tak s 55 bodmi radí k podpriemeru.
zdroj: hnonline.sk

Na pracovnom trhu je najviac zamestnaných

23. 1. 2017 Zamestnanosť zlomila ďalší rekord. Slovákov ešte nikdy predtým nepracovalo viac, na počet ľudí bez práce to nevplýva. Pre ministra práce Jána Richtera je číslom roka 8,76 percenta. Práve s takouto nezamestnanosťou sa Slovensku v decembri podarilo ukončiť rok 2016.
Je to najnižšia miera nezamestnanosti za Richterovho úradovania. No do historického minima mu ešte stále chýba viac ako jeden percentuálny bod. Jeden rekord si však Richter môže pripísať. A to extra vysokú zamestnanosť. Rekord sme trhli už v druhom štvrťroku vlaňajška a podľa štatistikov sa na jeseň podarilo tromfnúť ďalší. Vysokú zamestnanosť podčiarkuje aj veľa voľných pracovných miest, ktoré hlásia úrady práce. Na konci decembra ich evidovali vyše 35-tisíc. Rok predtým ich bolo o osemtisíc menej.
zdroj: hnonline.sk

Tisíce domácností zaplatia za plyn viac

17. 1. 2017 Od nového roka mali Slováci odoberať zemný plyn lacnejšie až o 2,6 percenta ročne. Zlacnenie však nepocítia všetci zákazníci.
Štátny regulátor od nového roka zásadne mení rozdelenie taríf na odber plynu. Štyri tarify sa rozšíria na osem. A to bude pre tisíce ľudí znamenať, že si za plyn zaplatia viac. Najviac na zmenu doplatia veľké domácnosti, ktoré odoberajú viac ako štyritisíc kubíkov plynu ročne. Čiže tí, ktorí plynom aj kúria. Podľa šéfredaktorky portálu energia.sk Lenky Ferenčákovej sa zdražovanie plynu kvôli novej vyhláške regulačného úradu dotkne mnohých domácností. Dodala, že ich môžu byť až tisícky. Nespokojnosť a hnev. Drahší plyn a zmätok medzi odberateľmi. Presne to so sebou priniesla novinka z dielne štátneho regulátora, ktorá platí od začiatku tohto roka. Na základe novej vyhlášky sa zásadne zmenilo členenie domácností do taríf na odber plynu. Doterajšie štyri skupiny sa rozdelili hneď do ôsmich. Čo znamená, že domácnosti, ktoré doteraz spadali do jednej tarify, sa môžu od januára nájsť v novej. Nepatrná zmena má hneď niekoľko háčikov, na ktoré môžu ľudia „doplatiť“. Napríklad stúpajú poplatky.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner