Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zvýšenie dane z nehnuteľnosti
5. 11. 2015
Bez cenových máp a zmeny zákonov stále platí, že na Slovensku máme najnižšiu daň z nehnuteľností v Európskej únii. Radia nám ich zvýšiť Medzinárodný menový fond, Európska komisia aj Organizácia pre hospodársky rozvoj.
Príjmy tvorili z dane z nehnuteľnosti v roku 2013 na Slovensku 0,4 percenta výkonu ekonomiky. Na porovnanie naši susedia v Maďarsku ju majú 0,6 percenta a v Poľsku 1,2 percenta. Na Západe sú ešte vyššie. Dáni prispievajú do rozpočtu 1,4 percenta a Briti dokonca až 3,2 percenta hrubého domáceho produktu.
Kým mnohé obce a mestá sú pri zvyšovaní dane z nehnuteľností opatrné, radikálny krok chystá Bratislava. Primátor Ivo Nesrovnal avizoval až 100-percentný nárast dane. To by v praxi znamenalo, že daň za štvorcový meter bytu napríklad v Starom Meste by stúpla z dnešných 47 na 94 centov.
zdroj: hnonline.sk
Zmena rodného čísla
28. 10. 2015
Dátum svojho narodenia pozná azda každý. Stačí si zapamätať posledné štvorčíslie rodného čísla a človek sa tak môže identifikovať aj v prípade, že prišiel o všetky doklady.
To sa však už čoskoro zmení. Slováci si budú musieť precvičiť pamäť a naučiť sa nové, náhodné desaťmiestne číslo, ktoré nahradí súčasné rodné číslo. BIFO. Taký je názov identifikátora, ktorý prevezme funkciu rodného čísla. Nový, bezvýznamový, desaťmiestny kód by mal zaistiť vyššiu bezpečnosť osobných údajov. Rozhodlo sa tak na základe odporúčaní Európskej únie, ktorej prekáža, že z rodného čísla sa dá vyčítať dátum narodenia a pohlavie nositeľa. Ďalším dôvodom na zmenu je aj fakt, že rodné číslo by sme v súčasnej podobe mohli používať iba do roku 2054. Potom by sa kombinácie začali opakovať. Nahrádzanie rodných čísel bude postupné. Nebude to však zadarmo. Peniaze na projekt by sme mali získať z eurofondov. Do vrecka si pravdepodobne budú musieť siahnuť aj súkromné firmy, neziskovky a občania. Plánovaná výmena rodných čísel nakoniec nemusí znamenať pozitívny prínos. Nie je totiž vôbec isté, či prospešnosť nových identifikátorov preváži vysoké náklady a rozsiahle zmeny spojené s ich zavedením.
IOMO ušetrí občanom čas aj peniaze
28. 10. 2015
Rýchlo, jednoducho a pod jednou strechou. Tak budú po novom k dispozícii občanom elektronické služby verejnej správy.
Postupne budú dostupné po celom Slovensku na asistovaných miestach pod značkou IOMO (Integrované Obslužné Miesto Občana).
IOMO je miesto, kde môžu občania vybaviť rôzne úradné záležitosti napríklad výpis alebo odpis z registra trestov, výpis z listu vlastníctva a výpis z obchodného registra. V celom procese bude občanovi na mieste IOMO k dispozícii profesionálne vyškolený pracovník.
Každý musí raz za čas riešiť rôzne životné situácie, ktoré si vyžadujú návštevu viacerých úradov v jeden deň. Preto sa realizuje uvedený projekt integrovaných obslužných miest občana, ktorý ľuďom umožní vybaviť si viaceré úradné záležitosti rýchlo, pohodlne a najmä na jednom mieste, čím ušetria nielen čas, ale aj peniaze. Ministerstvo financií, ako hlavný garant projektu, vytvorí v spolupráci so Slovenskou poštou, Ministerstvom vnútra a Združením miest a obcí Slovenska sieť 1 500 integrovaných obslužných miest. V súčasnosti je v prevádzke viac ako 300 IOMO, dostupných na pracoviskách Slovenskej pošty. Ďalších 973 prevádzok bude dostupných od novembra tohto roka na matričných úradoch. Takmer 80 pracovísk IOMO bude tiež súčasťou klientskych centier ministerstva vnútra. Rozsah poskytovaných elektronických služieb sa bude rozširovať a vytvárať tak pre občanov užívateľský komfort pri využívaní služieb štátu. Projekt je súčasťou Operačného programu Informatizácia spoločnosti a je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Spotrebná daň z alkoholických nápojov
28. 10. 2015
Cieľom zavedenia opatrení je ochrana zdravia obyvateľov elimináciou nelegálne vyrobených liehovín a súčasne zamedzenie daňových únikov na spotrebnej dani z liehu.
S účinnosťou od 1. októbra 2014 sa zaviedol do praxe nový systém tlače a distribúcie kontrolných známok určených na označovanie spotrebiteľských balení liehu, na základe ktorého sa umožňuje tlač kontrolných známok len v štátnej tlačiarni. Východiskovým zámerom tohto systému je zvýšenie bezpečnosti tlače kontrolných známok vyhotovovaním kontrolných známok s vyššou úrovňou ochranných prvkov a následne prostredníctvom informačného systému na odber kontrolných známok a na oznamovanie údajov odberateľom kontrolných známok vytvorenie prehľadného systému poskytujúceho údaje správcovi dane o pohybe spotrebiteľských balení liehu od odberateľa kontrolných známok až po konečného spotrebiteľa.
Realizácia tlače kontrolných známok v štátnej tlačiarni priniesla nové skúsenosti a poznatky, na základe ktorých bolo potrebné presnejšie vymedziť práva a povinnosti štátnej tlačiarne a Finančného riaditeľstva SR a zároveň umožniť zjednodušenie nastavených procesov a zníženie administratívnej záťaže odberateľov kontrolných známok. Tento zákon nadobúda účinnosť 1. novembra 2015.