Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Zákony života

Obísť problém sa nedá bez toho, aby ste nezakopli. Zakopnete vždy v okamihu, keď to najmenej očakávate.

Nie je isté, či je vesmír nekonečný. Isté je len to, že problémy koniec nemajú.

To, čo si najviac želáte, k vám nikdy nepríde. To druhé, naopak, príde samo.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

(Murphyho zákony v bájkach)
Veci sa kazia

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Parkinsonove zákony - V. večer

Práca sa roztiahne vždy tak, aby vyplnila čas, ktorý je na jej vykonanie k dispozícii.

Pomyselná dôlžitosť a zložitosť práce rastie úmerne s časom, ktorý je na jej vykonanie.

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a byrokracia

Sťažnosti na byrokrata sa strácajú smerom k jeho nadriadený, rovnako ako úplatky, určené nadriadenému.

Na diaľku nemožno rozlíšiť, či si byrokrati, čo majú rozhodnúť o vašej žiadosti, jednoducho sedia na rukách, alebo sa pokúšajú chrániť si svoje zadky.

Byrokratická pravidlá rastú rovnakou rýchlosťou ako burina.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

23. 1. 2023 Nezdaniteľné časti základu dane predstavujú tzv. odpočítateľné položky (daňové úľavy), o ktoré si daňovník (fyzická osoba) môže znížiť základ dane.
Nezdaniteľné časti základu dane upravuje § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej aj „ZDP“). Súčasná právna úprava rozlišuje tri druhy: nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) a nezdaniteľnú časť na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Základnou daňovou úľavou je nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si môže uplatniť každá fyzická osoba (daňový rezident SR a aj daňový nerezident SR), ak v príslušnom zdaňovacom období dosiahla aktívne príjmy, t.j. príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, príp. príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 zákona o dani z príjmov. Na uplatnenie daňovej úľavy nemá vplyv skutočnosť, či tieto príjmy boli dosahované počas celého zdaňovacieho obdobia alebo len počas jeho časti.
Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (tzv. daňoprosté minimum) si daňovník „v roli“ zamestnanca môže uplatňovať už v priebehu zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka) alebo až po jeho uplynutí v ročnom zúčtovaní prípadne pri podaní daňového priznania. Počas roka 2022 zamestnávateľ mohol uplatňovať nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v mesačnej perióde, ak si zamestnanec tento nárok uplatnil na základe tlačiva „Vyhlásenie na zdanenie príjmov“. Zamestnávateľ uplatní zamestnancovi nárok na mesačnú daňovú úľavu na daňovníka v závislosti od toho, kedy zamestnanec doručí zamestnávateľovi vyplnené vyhlásenie. Ak ho doručí do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, nárok má už za tento kalendárny mesiac. Podmienkou však je, že si tento nárok neuplatnil v tomto mesiaci u iného zamestnávateľa.
Platí totiž, že ak mal zamestnanec počas kalendárneho roka viacerých zamestnávateľov súčasne, vyhlásenie môže predložiť len jednému z nich. Vo vyhlásení zamestnanec vyhlasuje, že nárok na daňovú úľavu na daňovníka si neuplatňuje za rovnaké zdaňovacie obdobie u iného zamestnávateľa, čo potvrdzuje aj svojím podpisom. Ak mal zamestnanec v priebehu roka viacerých zamestnávateľov postupne, vyhlásenie mohol predložiť každému pri zmene zamestnávateľa. Dávame do pozornosti, že ak došlo k zmene zamestnávateľa v priebehu mesiaca (napr. k 15. 9. daného roka), a zamestnanec si chce uplatňovať nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v mesačnej perióde u nového zamestnávateľa tak, aby tieto skutočnosti na seba nadväzovali, zamestnanec má v takomto prípade povinnosť ukončiť platnosť vyhlásenia u predchádzajúceho zamestnávateľa, aby nedošlo k duplicitnému uplatneniu nároku na daňovú úľavu na daňovníka. Zmenu je v takomto prípade možné uviesť k 1. dňu mesiaca odchodu zo zamestnania alebo k 1. dňu nasledujúceho mesiaca.

K

Reforma daňovej a colnej správy

2. 7. 2009 Reforma daňovej a colnej správy začína mať reálnejšiu podobu. Cieľom reformy je zjednotiť výber daní, cla a poistných odvodov.

Ministerstvo financií SR pripravilo nové návrhy dvoch zákonov, ktoré upravujú pôsobnosť daňových orgánov ako aj samotnú správu daní. Zákony rezort predložil do pripomienkového konania. Účinnosť by mali nadobudnúť od začiatku roka 2012.
V prvej fáze by sa mala uskutočniť reforma daňovej správy a vypracovanie príslušnej legislatívy. Daňová a colná správa by sa mala zlúčiť až následne.
 
Harmonogram stanovuje, že by sa to malo podariť k začiatku roka 2013. V návrhu nového zákona o daňových orgánoch napríklad MF navrhuje  zrušiť pracoviská daňového riaditeľstva a zriadiť osem daňových úradov v sídle kraja a daňový úrad pre vybrané daňové subjekty s celoslovenskou pôsobnosťou. Zrušeníe  pracovísk daňového riaditeľstva by malo viesť  k zrýchleniu riadiacich a rozhodovacích procesov a k efektívnejšiemu prenosu informácií priamo od centra k výkonu správy daní.

V súvislosti s plánovaným zjednotením výberu daní, ciel a odvodov MF SR pripravilo aj návrh zákona o správe daní.  Cieľom návrhu je zabezpečiť efektívnejšie fungovanie daňovej správy a zvýšiť mieru priamočiarosti procesov. Zákon by mal pomôcť odstrániť nejednoznačné a neurčité pojmy a hlavne zabezpečiť rýchlejšiu komunikáciu so správcom dane, prípadne znížiť potrebu osobnej komunikácie daňovníka s daňovým úradom.
Zákon uprednostňuje elektronické doručovanie dokumentov, ak sú splnené základné podmienky elektronického doručovania a tiež umožňuje, aby niektoré podania daňovníkov vybavil ktorýkoľvek vecne príslušný správca dane.
Pred nadobudnutím  účinnosti zákona, ktorá je stanovená na začiatok roku 2012, bude však potrebné ešte novelizovať jednotlivé daňové zákony.


Reforma je rozvrhnutá na dve fázy UNITAS I a UNITAS II.
(Zdroj: SITA)

Zdravotné poistenie po ukončení štúdia

1. 7. 2009 Po ukončení štúdia môže dôjsť k niekoľkým situáciám. Podmienky platenia poistného na zdravotné poistenie budú vždy iné. V niektorých prípadoch poistenie platí štát, v iných nie.
Študent sa stane zamestnancom.  Vznik pracovného pomeru oznámi zdravotnej poisťovni jeho zamestnávateľ, ktorý za neho platí aj poistné na zdravotné poistenie. Povinnosťou študenta však je oznámiť ukončenie štúdia.
Študent sa stane samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO).  Napr. na základe živnostenského listu, koncesnej listiny, alebo má na vykonávanie činnosti oprávnenie podľa osobitných predpisov, napríklad vykonáva umeleckú alebo inú tvorivú činnosť podľa autorského zákona a pod.  Túto skutočnosť je povinný oznámiť  zdravotnej poisťovni a musí si začať platiť preddavky na poistné sám v povinnej minimálnej sume. Vznik živnostenského oprávnenia zdravotnej poisťovni oznamuje aj živnostenský úrad.
Šudent sa  po ukončení štúdia na úrade práce zaeviduje ako uchádzač o zamestnanie.  Je povinný túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poisťovni. Platiteľom poistného za uchádzača o zamestnanie je štát.
Študent sa stane tzv. dobrovoľne nezamestnanou osobou.   T. j. nie je zamestnancom, nie je SZČO, nie je poistencom štátu z iného dôvodu, nie je poistený v cudzine, nie je dlhodobo v cudzine.  Má povinnosť  poistné si platiť  sám a oznámiť to zdravotnej poisťovni.
Študent sa zamestná u zamestnávateľa v cudzine. Túto skutočnosť je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni. Poistné na zdravotné poistenie na Slovensku však nemá povinnosť platiť.
Študent odchádza na dlhodobý pobyt (viac ako 6 mesiacov) do cudziny. Môže to byť z dôvodu cestovania, či iného ďalšieho štúdia. Aj túto skutočnosť je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni. Poistné na zdravotné poistenie nie je povinný platiť v prípade, že je súčasne zdravotne poistený v cudzine alebo má poistenie liečebných nákladov v zahraničí uzatvorené v komerčnej poisťovni na Slovensku.

Študent bude po ukončení strednej školy pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Študentom je aj počas prázdnin a až do zápisu na vysokú školu poistné za neho platí štát. Platiteľom poistného je štát aj v prípade, že študent ukončil prvostupňové štúdium na vysokej škole a pokračuje v druhostupňovom štúdiu.
Ak študent štúdium preruší, nie je už poistencom štátu. Túto skutočnosť musí oznámiť zdravotnej poisťovni. Musí si tiež platiť preddavky na poistné ako samoplatiteľ v povinnej minimálnej sume, ak nie je zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo nie je poistencom štátu z iného dôvodu.
(Zdroj: PRAVDA)

Daňová správa preukázala nezákonné rozdiely za milióny eur

1. 7. 2009 Za prvých päť mesiacov tohto roka vykonali daňové orgány vyše osemtisíc kontrol a viac ako ako 15 tisíc miestnych zisťovaní. V rámci nich zistili a preukázali nezákonné rozdiely za takmer 220,5 mil. eur.
Kontroly daňových orgánov boli  zamerané na zisťovanie základu dane, prípadne iných skutočností, rozhodujúcich pre správne určenie dane.  V tejto súvislosti si daňoví kontrolóri overujú aj autenticitu účtovných dokladov, predložených daňovými subjektmi. Na základe vykonaných úkonov - preverenia účtovnej agendy, overenia dodávateľsko - odberateľských vzťahov a svedeckých výpovedí v prípade podozrenia z páchania daňovej trestnej činnosti podávajú orgánom činným v trestnom konaní oznámenie o tomto podozrení.
Na dožiadanie policajných orgánov poskytujú získané a spracované informácie o relevantných skutočnostiach aj v ďalších prípadoch.
(Zdroj: SME)

Povinnosti študenta po skončení školy a dávka v nezamestnanosti

1. 7. 2009 Skončili ste vysokú alebo strednú školu? Viete, aké máte povinnosti k jednotlivým úradom? Viete dokedy za vás platí poistenie štát? Musíte sa hlásiť na úrade práce, ak ste si po škole nenašli zamestnanie? Musíte niekomu nahlásiť, že budete brigádovať?
Povinnosti študenta po skončení strednej školy
1. Stredoškolákom končí školský rok 31. augusta. Zdravotné poistenie dovtedy za nich platí štát.
2. Ak si po skončení školy nenájdu zamestnanie, môžu podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie v mieste svojho bydliska. Nie je to však zákonná povinnosť. V prípade, ak absolvent podá žiadosť o zaradenie do evidencie do 7 dní od ukončenia štúdia,  do evidencie bude zaradený bezprostredne nasledujúcim dňom po dni ukončenia štúdia. V prípade, že tak urobí neskôr, do evidencie bude  zaradený dňom podania žiadosti.  Pri podaní žiadosti absolvent na účel evidencie  predkladá občiansky preukaz a potvrdenie o ukončení štúdia.
3. Študenti, ktorí chcú študovať na vysokej škole, ale ešte nemajú v rukách potvrdenie o prijatí nemusia podávať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Rozumnejšie je počkať na rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí na vysokú školu, keďže za žiakov strednej školy, ktorú absolvovali, sú považovaní až do konca prázdnin.
4. Uchádzači o zamestnaniu môžu aj počas evidencie vykonávať zárobkovú činnosť. Ich mzda alebo odmena nesmie presiahnuť 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov. Za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov. Skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v zákonom určenom termíne.
 
Povinnosti študenta po skončení vysokej školy
1. Pre vysokoškolákov  sa školský rok končí dňom absolvovania štátnej záverečnej skúšky.
2. Žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, by mali, rovnako ako stredoškoláci,  podať do 7 dní od ukončenia štúdia. Do evidencie budú  zaradení  bezprostredne nasledujúcim dňom po dni ukončenia štúdia. V prípade, že tak urobia  neskôr, do evidencie budú   zaradení  dňom podania žiadosti.  Pri podaní žiadosti absolventi na účel evidencie  predkladá občiansky preukaz a potvrdenie o ukončení štúdia.
3. Pre vysokoškolákov  platí jedna výnimka - ak absolvent ukončil prvý stupeň vysokoškolského vzdelania a čaká na prijatie či neprijatie na druhý stupeň vysokoškolského magisterského štúdia. 
Aj v takomto prípade si môžu,  ak chcú, podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Pri podaní žiadosti však musia  túto skutočnosť uviesť!  Ich  žiadosť bude prijatá a po prípadnom prijatí alebo neprijatí na druhý stupeň vysokoškolského štúdia bude absolvent buď zaradený dňom podania žiadosti do evidencie, alebo do nej zaradený nebude, keďže absolvent bakalárskeho štúdia, ktorý v nasledujúcom školskom roku pokračuje bezprostredne ďalej v magisterskom štúdiu, je z pohľadu zákona o službách zamestnanosti považovaný za osobu v sústavnej príprave na povolanie.
4. Za osoby, ktoré sú zaradené do evidencie uchádzačov o zamestnanie úradov práce sociálnych vecí a rodiny platí zdravotné poistenie štát.
Absolventi nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti
Nárok na dávku v nezamestnanosti uchádzačovi o zamestnanie vzniká, ak má platené poistenie v nezamestnanosti najmenej 3 roky za posledné 4 roky alebo najmenej 2 roky za posledné 4 roky pri zamestnaní na dobu určitú. V prvom prípade je dĺžka vyplácania dávky v nezamestnanosti 6 mesiacov, v druhom prípade 4 mesiace. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu. Vyplácanie dávky v nezamestnanosti je v kompetencii Sociálnej poisťovne.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Lesana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner