Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Dlh nemocníc voči SP vzrástol na 55,6 milióna eur
18. 4. 2013
Zdravotnícke zariadenia dlhovali SP ku koncu marca na neuhradenom poistnom takmer 55,6 milióna eur.
Od konca minulého roka došlo k nárastu o vyše 6,8 milióna eur.
Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli ku koncu marca 31,4 milióna eur, teda 56,5 percenta z celkového objemu pohľadávok. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa zvýšili o 418.000 eur.
Transformované zdravotnícke zariadenia dlhovali SP 24,1 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ich pohľadávky vzrástli o 45.000 eur. SP eviduje k 31. marcu 2013 celkovo 20 sledovaných zdravotníckych zariadení s pohľadávkou, z toho je 5 štátnych zdravotníckych zariadení a 15 transformovaných.
Vláda chce siahnuť bohatším na dávky
17. 4. 2013
Ak máte nadštandardný príjem a poberáte dávky od štátu ako napríklad prídavky na deti, od budúceho roka na ne už možno nebudete mať nárok.
Ich vyplácanie plánuje vláda zefektívniť a zadresniť. Znamená to, že dávky by dostávali len rodiny, ktoré ju naozaj potrebujú. Rozumnejšie vyplácanie dávok by tak aspoň čiastočne vyrovnalo polmiliardový balík, na zníženie deficitu v roku 2014. Podľa pravidiel Bruselu musí deficit klesnúť na 2,6 percenta z tohtoročných necelých troch percent.
Okrem dávok sa má na balík poskladať aj efektívnejšie zdravotníctvo či boj proti daňovým únikom.
Nezamestnaným rozhodnutie o zaradení do evidencie nahradí oznámenie
15. 4. 2013
Od 1. mája tohto roka budú žiadatelia o dávku v nezamestnanosti predkladať SP namiesto rozhodnutia o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie písomné oznámenie úradu práce o zaradení do tejto evidencie.
Klient sa zaradí do evidencie bez vydania rozhodnutia a občanovi túto skutočnosť úrad práce písomne oznámi listom.
Legislatívna zmena sa dotkne aj zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého postupuje SP pri rozhodovaní o nároku na dávku v nezamestnanosti. Do 30. apríla tohto roka sa za žiadosť o dávku v nezamestnanosti považuje rozhodnutie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o zaradení klienta do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Od 1. mája 2013 sa za žiadosť bude považovať písomné oznámenie úradu práce o zaradení poistenca do tejto evidencie.
Ženy zarábajú o pätinu menej než muži
10. 4. 2013
Ženy musia v priemere pracovať o tri mesiace dlhšie, aby zarobili rovnakú mzdu ako muži.
Rozdiel medzi mužmi a ženami v priemere medzi hodinovou mzdou dosiahol v roku 2011 20,5 percenta. Ženy zarábajú zhruba o pätinu menej. Za posledných desať rokov sa rozdiel v platoch mužov a žien zmenšil o sedem percent. Rozdiely v praxi stále pretrvávajú aj napriek tomu, že ZP zakazuje diskrimináciu v odmeňovaní na základe pohlavia.
Najväčšie rozdiely sú medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi vo vysokých pozíciách a najnižšie rozdiely v odmeňovaní sú na Slovensku medzi najmenej vzdelanými ľuďmi a pri nižších zárobkoch.