Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Lehota na podanie daňového priznania pri DzMV
9. 4. 2021
„Základným“ zdaňovacím obdobím je kalendárny rok (§ 9 ods. 1). Podanie daňového priznania a zaplatenie dane za toto základné zdaňovacie obdobie sa spája s termínom 31. január (po uplynutí zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka) podľa § 9 ods. 2 zákona o dani z motorových vozidiel.
Daňové priznanie daňovník podá správcovi dane (daňovému úradu) miestne príslušnému (§ 13), a to primárne podľa miesta trvalého pobytu fyzickej osoby alebo sídla právnickej osoby.
Podľa novely zákona o DzMV – § 15c ods. 3 znie:
„Daňové priznanie za zdaňovacie obdobia, ktoré sa začínajú najskôr 1. januára 2020 a končia najneskôr 28. februára 2021,
a) je povinný daňovník podať do 31. marca 2021 na tlačive daňového priznania, ktorého vzor určí Ministerstvo financií Slovenskej republiky a uverejní na svojom webovom sídle, pričom lehoty podľa § 9 ods. 2 až 7 sa neuplatnia; to neplatí pre daňovníka, ktorý podal daňové priznanie v lehote podľa § 9 ods. 3 až 7 pred 1. decembrom 2020 a nevzťahujú sa na neho ustanovenia § 7 ods. 1 až 3 a príloha č. 1a v znení účinnom od 1. decembra 2020,
b) môže daňovník podať do 31. marca 2021 na tlačive daňového priznania, ktorého vzor určí Ministerstvo financií Slovenskej republiky a uverejní na svojom webovom sídle, ak podal daňové priznanie v lehote podľa § 9 ods. 3 až 7 pred 1. decembrom 2020 a vzťahujú sa na neho ustanovenia § 7 ods. 1 až 3 a príloha č. 1a v znení účinnom od 1. decembra 2020.“
Na základe uvedeného za zdaňovacie obdobie (ročné) roku 2020 sa lehota na podanie a zaplatenie dane posúva do 31. 3. 2021. Povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie 2020 (ročné) sa teda považuje za splnenú, ak sa daňové priznanie podá do 31. marca 2021 na tlačive daňového priznania, ktorého vzor určí Ministerstvo financií Slovenskej republiky a uverejní na svojom webovom sídle (ďalej len „nové tlačivo“).
K
Zvýšenie úrazových dávok
7. 4. 2021
Od 1. januára 2021 sa zvýšili úrazové dávky po novele zákona o sociálnom poistení.
Úrazová renta a pozostalostná úrazová renta sa zvýšili o 2,3 %. Rovnako o 2,3 % sa zvýšili aj ďalšie úrazové dávky – jednorazové odškodnenie, náhrada nákladov spojených s liečením a náhrada nákladov spojených s pohrebom, ktoré sú obmedzené maximálnou sumou. Maximálna výška jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky, ako aj maximálna výška úhrnu súm jednorazového odškodnenia nezaopatrených detí sa v roku 2021 zvýšila na 58 712,30 eur. Maximálna výška náhrady nákladov spojených s liečením je v roku 2021 29 356,50 eur. Maximálna suma náhrady nákladov spojených s pohrebom v roku 2021 je vo výške 2 936,50 eur. Na hodnotu 2 936,50 eura vzrastie aj maximálna výška úhrnu náhrad výdavkov spojených s pohrebom pre všetky fyzické osoby a nezaopatrené deti.
K
Zvýšenie povinných príspevkov do II. dôchodkového piliera
7. 4. 2021
Sporitelia v II. dôchodkovom pilieri si môžu od januára 2021 na svoj dôchodok v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach sporiť viac.
Povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie sa im v roku 2021 zvýšia na 5,25 % z vymeriavacieho základu (zvýšenie je o 0,25 % oproti roku 2020). Zároveň sa v roku 2021 sporiteľom v II. pilieri výška ich odvodov na starobné poistenie do I. piliera (do Sociálnej poisťovne) zníži o 0,25 % na 12,75 %. Mechanizmus prerozdelenia odvodov medzi I. a II. Pilierom je nastavený tak, aby odvody do I. a II. piliera v súčte vždy zostali na úrovni 18 %.
K
Zákon o dani z motorových vozidiel – novela
5. 4. 2021
Zákonom č. 339/2020 Z. z. bol s účinnosťou od 1. decembra 2020 novelizovaný zákon č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p.
Prijatá novela zákona o DzMV
sa venuje
– ustanoveniu o ročných sadzbách daní – použitie ročných sadzieb daní obsiahnutých v prílohe č. 1 pre všetky vozidlá s výnimkou vozidiel ťahač a náves, zavedenie novej prílohy č. 1a s ročnými sadzbami dane výlučne určenými pre úžitkové vozidlá, ktorými sú ťahač a náves,
– úprave ročných sadzieb daní pre konkrétne kategórie vozidiel v závislosti od veku vozidla alebo bez obmedzujúceho kritéria,
– novému výpočtu preddavkov na daň z predpokladanej dane ako i spôsobu ich platenia na zdaňovacie obdobie 2021,
– novej úprave lehoty na podanie daňového priznania a tým aj zaplatenie dane.
V