Zúčastnená osoba v správnom konaní
22. 8. 2022
Podľa správneho poriadku osobitný zákon môže ustanoviť, za akých podmienok sa na konaní alebo na jeho časti má právo zúčastniť aj iná osoba než účastník konania, čiže zúčastnená osoba.
Zúčastnená osoba má právo byť upovedomená o začatí konania a o iných podaniach účastníkov konania, zúčastniť sa na ústnom pojednávaní a na miestnej obhliadke, navrhovať dôkazy a doplnenie podkladu rozhodnutia. Osobitný zákon môže ustanoviť zúčastnenej osobe viac práv.
Podľa § 35 ods. 2 správneho poriadku svedok nesmie poskytnúť svedeckú výpoveď v správnom konaní, pokiaľ by tým sprístupnil utajovanú skutočnosť, bankové tajomstvo, daňové tajomstvo, obchodné tajomstvo alebo porušil zákonom výslovne uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti, okrem prípadu, že by ho tejto povinnosti zbavil príslušný orgán alebo ten, v prospech koho takúto povinnosť svedok má uloženú. Napríklad v prípade príslušníkov ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky ich môže zbaviť mlčanlivosti minister obrany Slovenskej republiky.
Jednotlivé právne skutočnosti, ktoré tvoria podstatu tajomstiev, ktoré ustanovuje správny poriadok ustanovuje osobitná právna úprava. Osobitná právna úprava síce neustanovuje konkrétne skutkové prípady, prípadne informácie, ktoré tvoria dané tajomstvo, ale existujú všeobecné ustanovenia, ktoré určujú, čo je potrebné za skutočnosti, ktoré spadajú pod dané tajomstvo považovať.
Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností utajovanou skutočnosťou je informácia alebo vec určená pôvodcom utajovanej skutočnosti, ktorú vzhľadom na záujem Slovenskej republiky treba chrániť pred vyzradením, zneužitím, poškodením, neoprávneným rozmnožením, zničením, stratou alebo odcudzením (neoprávnená manipulácia) a ktorá môže vznikať len v oblastiach, ktoré ustanoví vláda Slovenskej republiky svojím nariadením.
K
Tretina zmrzlín nevyhovuje. Ľad je na tom ešte horšie
14. 8. 2020
Sezóna predaja zmrzlín je v plnom prúde. Práve na tento osviežujúci pokrm, ale aj na ľad do nápojov sa teraz zameriavajú kontroly českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie.
Výsledky sú už tradične neuspokojivé, zdôrazňujú inšpektori. Zo vzoriek nebalených zmrzlín bolo zatiaľ 30 percent nevyhovujúcich, pri ľade preukázali kontroly problém pri 43 percentách vzoriek.
Stúpajúce ceny drahých kovov
11. 8. 2020
Posledný mesiac sme boli svedkami silnej rastovej rely na drahých kovoch. Cena zlata zaznamenala za toto obdobie nárast približne o 13 percent, pričom cena striebra vzrástla až o viac ako 50 percent. Rastová rely bola primárne ovplyvnená neistotou týkajúcou sa koronavírusu.
Giganti cez koronu rástli. Apple je hodnotnejší ako ropa
3. 8. 2020
Druhý kvartál priniesol najväčším americkým IT firmám rekordné zisky s tržbami. Pozitívnu vlnu neprerušilo ani vypočúvanie v Kongrese.
Kým sa svet zmieta v koronavírusových kŕčoch, americká firma Apple si na konto pripísala 10-percentný kvartálny rast akcií. Jej trhová kapitalizácia sa zvýšila na 1,82 bilióna dolárov. Prekonala tak aj ropný gigant, saudskoarabskú spoločnosť Saudi Aramco. Ak by bola firma pod vedením Tima Cooka štátom a jej hodnota by vyjadrovala hrubý domáci produkt, zaradila by sa do desiatky najväčších ekonomík sveta.
Posudková činnosť zákone o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia
24. 7. 2020
Podľa zákona č. 355/2007 Z. z. je posudková činnosť chápaná ako proces posudzovania a vyhodnocovania opatrení a návrhov z hľadiska ich možného negatívneho vplyvu na verejné zdravie, ktorého výsledkom je vydanie záväzného stanoviska alebo rozhodnutia.
Vypustením posudkovej činnosti pri vybraných typoch prevádzok, ako aj prevádzok, ktoré už boli orgánom verejného zdravotníctva schválené a ak dochádza len k zmene fyzickej osoby – podnikateľa alebo právnickej osoby, ktorá priestory prevádzkovala a súčasne nedošlo k žiadnej zmene v prevádzkovaní a jej nahradením oznamovacou povinnosťou, sa zníži nielen administratívna záťaž pre podnikateľov, ale aj ich priame a nepriame náklady spojené s touto procesno-posudkovou činnosťou orgánov verejného zdravotníctva. Uvedenou zmenou však nedôjde k zníženiu ochrany verejného zdravia, keďže tieto prevádzky budú naďalej povinné dodržiavať povinnosti ustanovené zákonom č. 355/2007 Z. z. a predpisov vydaných na jeho vykonanie v oblasti verejného zdravia a ich dodržiavanie bude naďalej kontrolované príslušným orgánom verejného zdravotníctva v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru, ktorý bude zároveň možné zefektívniť a zintenzívniť vzhľadom na uvoľnenie kapacít dosiaľ využitých pri posudkovej činnosti.
Posudková činnosť orgánov verejného zdravotníctva (povinnosť požiadať príslušný orgán verejného zdravotníctva o schválenie prevádzky a do času kladného posúdenia zdržať sa v nej vykonávania činnosti) pred začatím prevádzky priestorov, na ktoré sa táto povinnosť nevzťahuje, sa táto nahrádza oznamovacou povinnosťou, v zmysle ktorej je prevádzkovateľ takéhoto zariadenia povinný príslušnému orgánu verejného zdravotníctva oznámiť zákonom ustanovené údaje týkajúce sa prevádzky a predložiť prevádzkový poriadok, ak to ustanovuje tento zákon. Právnou úpravou sa zníži nielen administratívna záťaž pre podnikateľov, ale aj ich priame a nepriame náklady spojené s touto posudkovou činnosťou orgánov verejného zdravotníctva.