Zmeny v Civilnom sporovom poriadku
5. 6. 2023
Podľa súčasnej právnej úpravy o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. Pokiaľ bol v takomto rozhodnutí nárok priznaný, o výške náhrady trov konania rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník.
V súčasnej právnej úprave tak absentovala lehota, do ktorej má byť uznesenie obsahujúce výšku náhrady trov konania vydané, po tom, ako bol už nárok súdnym rozhodnutím priznaný.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy obsiahnutej v Občianskom súdnom poriadku, o povinnosti nahradiť trovy konania rozhodol súd spravidla na návrh v rozhodnutí, ktorým sa konanie končilo, pričom účastník, ktorému bol nárok na náhradu trov priznaný bol povinný trovy konania vyčísliť najneskôr do troch pracovných dní odo dňa vyhlásenia takéhoto rozhodnutia. Ak bolo vyhlásené rozhodnutie, ktorým súd priznal nárok na náhradu trov konania, účastník konania následne v lehote zaslal vyčíslenie trov konania. Do vyhotovenia písomného znenia rozhodnutia súd mohol ustáliť presnú výšku náhrady, ktorá bola priznaná a účastníkovi bolo doručené rozhodnutie už s vymedzením výšky priznanej náhrady trov konania, pričom uplynutím lehoty na prípadne podanie opravného prostriedku účastník konania disponoval exekučným titulom nielen k nároku, ktorý bol predmetom súdneho konania, ale aj k nároku na náhradu trov konania, čo umožňovalo začať s vymáhaním oboch nárokov súčasne v rámci jedného vykonávacieho konania.
Nezakotvenie žiadnej lehoty pre vydanie uznesenia k náhrade trov konania viedlo k tomu, že v praxi dochádzalo k situáciám, kedy bol síce účastníkovi súdneho konania nárok na náhradu trov konania priznaný súdnym rozhodnutím, ale ani po niekoľkých mesiacoch od vydania takéhoto rozhodnutia nie je výška nároku ustálená a nie je ju možné vymáhať. V praxi tak nastávali situácie, kedy si účastník konania, ktorému bol priznaný nárok na náhradu trov konania, musel v samostatnom vykonávacom konaní uplatňovať nárok, ktorý bol predmetom súdneho konania a až následne, s časovým odstupom, nárok na náhradu trov konania. To viedlo jednak k zvýšenej administratívnej, časovej, ale aj finančnej záťaži účastníka konania, ale aj k zhoršeniu jeho situácie v prípadnom exekučnom konaní, keďže medzi časom si môžu nároky voči tomu istému dlžníkovi začať vymáhať aj ďalší veritelia a plynutím času sa tiež zvyšujú možnosti dlžníka účelovo sa zbavovať majetku.
Zakotvením lehoty na vydanie uznesenia k náhrade trov konania dochádza k posilneniu právnej istoty účastníkov konania a zvýšeniu kvality fungovania súdneho systému. Predpokladá sa, že ubudnú prípady, kedy vydanie uznesenia o náhrade trov konania trvá neprimerane dlho a zároveň bude určená objektívna hranica, od ktorej sa bude možné odraziť pri posúdení, či nedochádza k prieťahom v konaní. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že lehota je pomerne dlhá a aj vzhľadom na minulú prax by jej dodržiavanie nemalo súdy neprimerane zaťažovať ani im spôsobovať problém.
K
Mladí ľudia málo čítajú
8. 10. 2009
Prieskum o čítaní, vzťahu ku knihám, knižniciam a k informáciám, na ktorom sa zúčastnilo vyše tisícpäťsto žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl a prvého a druhého ročníka stredných škôl v Bratislavskom kraji ukázal, že 54 percent žiakov nenavštevuje žiadnu knižnicu. V minulom školskom roku tri alebo viac kníh povinného čítania prečítalo len 17 percent respondentov. Informácie sprístupnilo šesť verejných knižníc v kraji.
Z prieskumu podľa odborníkov vyplýva, že tradičné tlačené médiá strácajú svoje postavenie ako zdroj informácií. Internet ako spôsob získavania informácií je presýtený nekvalitnými a pochybnými zdrojmi.
Z analýzy postojov mladých ľudí vyplýva, že problémom nie je prestíž či imidž knihy a čítania, problém je v samotnej schopnosti čítať.
Mladí ľudia málo čítajú najmä preto, že čítať nevedia a nie sú naučení nájsť si zaujímavý materiál. Pri rozvoji čitateľskej a informačnej gramotnosti sa potvrdila dôležitosť vplyvu rodinného zázemia. Ak sú knihy a čítanie súčasťou rodinného života, mladí ľudia po nich siahnu pri vyhľadávaní informácií častejšie.
Experimentálna očkovacia látka proti kokaínu
8. 10. 2009
Jeden z najnovších vedeckých výskumov zistil relatívnu úspešnosť experimentálnej očkovacej látky proti kokaínu. Podľa výsledkov klinickej štúdie došlo k 38 % očkovaných pacientov k výraznému zníženiu užívania kokaínu.
Mohol by to byť sľubný krok na ceste k efektívnej liečbe závislosti na kokaíne.
V ďalších klinických testoch je však potrebné potvrdiť vyššiu účinnosť látky a preskúmať aj jej prípadné nežiadúce účinky.
Aj keď očkovanie nespôsobilo úplnú abstinenciu od užívania kokaínu, je toto očkovanie podľa štúdie terapeuticky dôležité, pretože aj čiastočné zníženie konzumácie drogy zlepšuje spoločenské väzby a bežný život závislých pacientov.
Skeptici varujú, že vakcína naopak môže viesť k zvýšenému užívaniu drogy, nakoľko zaočkovaní závislí pacienti radšej užijú väčšie množstvo kokaínu, aby sa u nich napriek blokácií protilátkami dostavil pocit eufórie.
Niektorí vedci vidia použiteľnosť očkovacej látky najmä v prevencii v prípade ľudí, ktorí ešte kokaín neužili.
Očkovacia látka proti kokaínu v tele pôsobí podobne ako očkovanie proti chrípke. Protilátky však v tele vírus neničia, ale viažu sa na molekuly kokaínu a bránia im vstúpiť do krvného obehu v mozgu, kde kokaín vyvoláva pocit eufórie. Podľa zistení vedcov účinnosť očkovacej látky bola priamo úmerná úrovni protilátok v organizme očkovaného pacienta.
57. narodeniny čiarového kódu
7. 10. 2009
Od registrácie patentu na čiarový kód uplynulo v utorok 57 rokov. Za čiarový kód svet vďačí dvom americkým vynálezcom, Bernardovi Silverovi a Normanovi Josephovi Woodlandovi. Čiarový kód bol vytvorený na základe známej Morseovej abecedy.
Patent na novú technológiu bol Americkým patentovým úradom vydaný pod poradovým číslom 2 162 994.
Čiarové kódy spadajú do oblasti automatickej identifikácie. Každý kód je zložený z tmavých čiar a svetlých medzier, ktoré sa čítajú pomocou snímačov vyžarujúcich červené svetlo. Čiary svetlo pohlcujú, kým medzery ho odrážajú. Snímač na tomto základe zisťuje rozdiely v reflexii a tie premieňa na elektrické signály zodpovedajúce šírke čiar a medzier. Tieto signály sa následne prevádzajú do čísiel, resp. písmen, ktoré príslušný čiarový kód obsahuje.
Používanie kódov je jedna z najpresnejších a najrýchlejších metód k registrácii väčšieho množstva údajov. Na rozdiel od ručného zadávania dát, pri ktorom dochádza k chybe v priemere pri každom tristom zadaní, pri použití čiarového kódu sa počet chýb znižuje na jednu milióntinu. Ak sa do kódu zakomponuje kontrolný znak na overovanie správnosti čítania všetkých ostatných znakov, väčšina chýb môže byť eliminovaná.
Ak používate Hotmail, zmeňte heslo
6. 10. 2009
Polícia vyšetruje nový prípad „phishingu“. Útočníci v tomto prípade oklamali tých, čo používajú freemail od Microsotu. Na internete publikovali vzorku zozbieraných údajov. Tie boli zozbierané z falošnej stránky, ktorá poslúžila pre zber údajov. Internetisti presmerovaní na servery hackerov sa nevedomky podelili o svoje prihlasovacie údaje s verejnosťou. Zatiaľ nie je známe, akým spôsobom bolo presmerovanie dosiahnuté.
Polícia informovala o tom, že podstatná časť dotknutých používateľov je z Európy. Microsoft vyslovil poľutovanie nad touto situáciou a odporúča zmeniť heslá. Rovnaké prihlasovacie údaje spájajú používateľov Live služieb Microsoftu aj so zvyškom portfóĺia. V ohrození nie sú iba e-mailové schránky.
Niektoré účty Microsoft zablokoval, aby zabránil ich zneužitiu. V týchto prípadoch je potrebné účet odblokovať vyplnením identifikačnej žiadosti na stránke Microsoftu.