Zmeny v Civilnom sporovom poriadku
5. 6. 2023
Podľa súčasnej právnej úpravy o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. Pokiaľ bol v takomto rozhodnutí nárok priznaný, o výške náhrady trov konania rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník.
V súčasnej právnej úprave tak absentovala lehota, do ktorej má byť uznesenie obsahujúce výšku náhrady trov konania vydané, po tom, ako bol už nárok súdnym rozhodnutím priznaný.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy obsiahnutej v Občianskom súdnom poriadku, o povinnosti nahradiť trovy konania rozhodol súd spravidla na návrh v rozhodnutí, ktorým sa konanie končilo, pričom účastník, ktorému bol nárok na náhradu trov priznaný bol povinný trovy konania vyčísliť najneskôr do troch pracovných dní odo dňa vyhlásenia takéhoto rozhodnutia. Ak bolo vyhlásené rozhodnutie, ktorým súd priznal nárok na náhradu trov konania, účastník konania následne v lehote zaslal vyčíslenie trov konania. Do vyhotovenia písomného znenia rozhodnutia súd mohol ustáliť presnú výšku náhrady, ktorá bola priznaná a účastníkovi bolo doručené rozhodnutie už s vymedzením výšky priznanej náhrady trov konania, pričom uplynutím lehoty na prípadne podanie opravného prostriedku účastník konania disponoval exekučným titulom nielen k nároku, ktorý bol predmetom súdneho konania, ale aj k nároku na náhradu trov konania, čo umožňovalo začať s vymáhaním oboch nárokov súčasne v rámci jedného vykonávacieho konania.
Nezakotvenie žiadnej lehoty pre vydanie uznesenia k náhrade trov konania viedlo k tomu, že v praxi dochádzalo k situáciám, kedy bol síce účastníkovi súdneho konania nárok na náhradu trov konania priznaný súdnym rozhodnutím, ale ani po niekoľkých mesiacoch od vydania takéhoto rozhodnutia nie je výška nároku ustálená a nie je ju možné vymáhať. V praxi tak nastávali situácie, kedy si účastník konania, ktorému bol priznaný nárok na náhradu trov konania, musel v samostatnom vykonávacom konaní uplatňovať nárok, ktorý bol predmetom súdneho konania a až následne, s časovým odstupom, nárok na náhradu trov konania. To viedlo jednak k zvýšenej administratívnej, časovej, ale aj finančnej záťaži účastníka konania, ale aj k zhoršeniu jeho situácie v prípadnom exekučnom konaní, keďže medzi časom si môžu nároky voči tomu istému dlžníkovi začať vymáhať aj ďalší veritelia a plynutím času sa tiež zvyšujú možnosti dlžníka účelovo sa zbavovať majetku.
Zakotvením lehoty na vydanie uznesenia k náhrade trov konania dochádza k posilneniu právnej istoty účastníkov konania a zvýšeniu kvality fungovania súdneho systému. Predpokladá sa, že ubudnú prípady, kedy vydanie uznesenia o náhrade trov konania trvá neprimerane dlho a zároveň bude určená objektívna hranica, od ktorej sa bude možné odraziť pri posúdení, či nedochádza k prieťahom v konaní. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že lehota je pomerne dlhá a aj vzhľadom na minulú prax by jej dodržiavanie nemalo súdy neprimerane zaťažovať ani im spôsobovať problém.
K
Vláda vyhlásila núdzový stav
29. 11. 2011
Na včerajšom mimoriadnom rokovaní vláda schválila vyhlásenie núdzového stavu v šestnástich nemocniciach Slovenska.
Niektorí lekári sťahujú svoje výpovede, avšak ešte stále je vo výpovednom stave okolo 2000 lekárov. Po rozhodnutí, pre ktorých lekárov platí pracovná povinnosť, im to oznámi príslušný miestny obvodný úrad. Lekár, ktorý odmietne prísť do nemocnice k vykonávaniu svojej práce, porušuje zákon a môže byť sankcionovaný. Núdzový stav však možno vyhlásiť maximálne na 90 dní. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik oslovil aj susedné krajiny a požiadal o pomoc. Avšak v prvom rade Ministerstvo zdravotníctva SR chce uprednostniť potenciál slovenských lekárov.
Začiatkom roka 2012 vznikne nový orgán
23. 11. 2011
Zákon o finančnej správe upravuje organizáciu, postavenie, právomoc a pôsobnosť orgánov štátnej správy.
Na základe schválených zákonov bude začiatkom roka 2012 vytvorená finančná správa zlúčením daňovej a colnej správy. V prvej etape vznikne Finančné riaditeľstvo so sídlom v Bratislave. Finančnému riaditeľstvu budú podriadené daňové a colné úrady. V druhej etape v roku 2013 sa zlúčia daňové úrady a colné úrady do finančných úradov, ktorých bude 8, vzniknú v sídle kraja. Vytvoria sa aj špecializované úrady a to, Finančný úrad pre východnú hranicu, Finančný kriminálny úrad a Finančný úrad pre vybrané daňové subjekty.
Slovensko by mala na európskom summite zastupovať Iveta Radičová
19. 10. 2011
Vláda rozhodla, že delegáciu na summite eurozóny, ktorý sa bude konať 23. októbra 2011, má viesť Iveta Radičová.
Slovenskú delegáciu na summite Európskej únie, ktorého cieľom je doriešiť opatrenia v boji proti dlhotrvajúcej kríze, bude viesť Iveta Radičová. Rozhodla o tom dnes na rokovaní vláda Slovenskej republiky. Avšak je možné, že už v termíne určenom na summit nebude premiérkou Slovenskej republiky, ak prezident v piatok vládu odvolá. V tom prípade bude musieť prezident Ivan Gašparovič rozhodnúť kto sa summitu zúčastní.
Dnes začalo každoročné udeľovanie Nobelových cien
3. 10. 2011
Prvá Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu je už udelená, týka sa výskumu imunitného systému.
Nobelovou cenou sú každoročne oceňované vedecké výskumy, technické objavy i prínos pre ľudstvo. Prvými ocenenými sú, za objav, ktorý sa týka aktivácie vrodenej imunity, Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann, ako aj Ralf M. Steinman za objav dentrických buniek a ich úlohy v získanej imunite, ktorý sa tohto udeľovania cien údajne nedožil. Laureáti dostávajú medailu, diplom a tiež finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún, čo je približne 854 000 €.