Záujem o novú elektroniku klesá
12. 1. 2010
Výrobcovia elektroniky novinky chrlia rýchlejšie ako kedykoľvek doposiaľ. Záujem o ne však klesá. Na vine je chybná stratégia firiem. Teda nie kríza, ani presýtenie trhu. Firmy Dôvodom nižšieho záujmu je, že výrobcovia nám namiesto užitočných funkcií ponúkajú technológie, ktoré nám nič nehovoria.
Výrobcovia neponúkajú televízory ktoré si rozumejú s internetom, mobily ktoré vydržia dlhšie, ba ani počítače, ktoré by sa chránili pred hrozbami útočníkov. Namiesto toho predstavujú zložité technológie a funkcie skrývajúce sa za názvami, ktoré poznáme iba z reklamy. Kto chce nové technológie použiť, musí prejsť čítaním nezrozumiteľných návodov a zlyhá vždy v momente, ak chce novinky vo svojom príbytku požiadať o spoluprácu.
Veď aký je rozdiel medzi tým, čo dokázal váš starý a nový televízor? Pokiaľ naďalej sedíte iba pred obrazovkou, aby ste dvomi gombíkmi na diaľkovom ovládači prepínali kanály, kdesi sa stala chyba. Napriek tomu, že najnovšie modely dokážu mnoho nových vecí, málokto po doplnkových funkciách siahne.
Chýba podpora technológií, ktorých obsah by ich dostal do popredia a úplne vypadli stimuly, ktoré by nás účinne presvedčili o tom, že sme si kúpili čosi, čo sme už roky potrebovali. Vytratila sa radosť z novej elektroniky. Aj keď vyzerá lepšie a atraktívnejšie, nové skúsenosti z používania nám nepridáva.
V najbližších dvoch rokoch by sa to však malo zmeniť. Firmy, ktoré sa zúčastnili veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas hovorili otvorene o tomto probléme. Rozhodli sa utlmiť vývoj technológií a viac sa sústrediť na ich dostupnosť. Namiesto toho, aby naďalej nezmyselne míňali peniaze na zákazníkmi nepovšimnuté inovácie, sústredia sa na použiteľnosť tých, ktoré na trh uviedli v posledných dvoch rokoch.
Televízory sa napríklad budú snažiť využiť bezdrôtové pripojenie na to, aby ponúkli rovnaký multimediálny komfort ako počítače. Digitálnu káblovku bude možné využívať na ľubovoľnom zariadení s displejom a všetky zariadenia budú hľadať svoju podporu vo všetkom, čo k nim pripojíme. Väčšina funkcií by sa mala aktivovať automaticky bez toho, aby sme sa museli zaťažovať nastavovaním.
Zostáva iba dúfať, že nezostane pri prázdnych sľuboch. Ak sa veci pohnú vpred, výrobcovia by nemali zabudnúť ani na tie zariadenia, ktoré do obehu uviedli v poslednom čase. Ak je možnosť aktualizovať ich firmware, mali by tak spraviť.
(Zdroj: SME)
Povodne nehrozia
11. 1. 2010
Rieky, ktoré ohrozovali viaceré časti Slovenska, by už stúpať nemali. Ľudia sa teda povodní báť nemusia. Najhoršia situácia bola v nedeľu na hornej Nitre. Mierne by mohli stúpať hladiny v povodí Hornádu, Torysy, Tople a Ondavy. Podľa jedného z meteorológov však nepôjde o niečo prevratné.
Predpovede sú optimistické aj na nasledujúce dni. Vzhľadom na to, že by sa malo ochladiť, a ďalšie zrážky v podobne snehu by mali relatívne slabé, skomplikovanie situácie sa neočakáva. Hladiny by mali klesať. Povodňové nebezpečenstvo teda v najbližších dňoch pravdepodobne nehrozí.
Chráňte sa pred zlodejmi kariet
11. 1. 2010
Platba kartou je čoraz obľúbenejšia. Množia sa však aj jej krádeže. Aby majitelia kariet zabránili jej krádeži mali by dodržiavať tieto zásady. Kartu nikomu nepožičiavať. Nemať na papieriku v peňaženke napísané údaje ako číslo karty, platnosť karty, CVV/CVC kód, (posledné trojčíslie na podpisovom prúžku karty). Karty by sa nemali nosiť priamo v peňaženke spolu s hotovosťou a dokladmi. Pri krádeži v takomto prípade majiteľ prichádza o všetko – peniaze, doklady, ďalšie preukazy, karty a pod. Lepšie je zaobstarať si puzdro na doklady a karty mať oddelené od peňazí.
Kabelky si treba starostlivo zatvárať. Doklady a karty by sa nemali voľne nosiť po vreckách. Pre zlodejov je veľmi jednoduché pri vystupovaní z dopravného prostriedku alebo v dave na stanici veci vytiahnuť. Puzdro s kartou, kabelku či príručnú tašku si nikdy neukladajte voľne do nákupného košíka. Pre zlodejov nie je totiž väčšie lákadlo ako nestrážený nákupný vozík.
Ak majiteľ zistí stratu karty, treba ju urýchlene zablokovať. Preventívne tak treba urobiť aj v prípade, že neviete, či ste ju náhodou nenechali doma. Od novembra 2009 je blokácia karty zadarmo. Jednoduchšie je nechať kartu odblokovať, než vybavovať nepríjemné záležitosti okolo zneužitia karty.
Európa pod snehom
8. 1. 2010
Nepriaznivé počasie, sneženie a dažde zasiahli celú Európu. V Česku sneh komplikuje najmä dopravu. Pre chlad majú v Anglicku niektoré domácnosti problém s elektrinou. Vo Francúzsku pre počasie zase zatvorili niektoré školy. Sneženie v Strednej Európe by malo pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Bude ho sprevádzať silný vietor a mrazivé teploty.
Najintenzívnejšie sneženie doterajšej zimy zažíva Česká republika. Snehovej nádielky pribúda jeden až dva centimetre za hodinu vo všetkých českých a moravských krajoch. Najviac snehu je na Vysočine a v horských oblastiach.
Pri opatrnej jazde sú zjazdné diaľnice a komunikácie 1. triedy. Komplikovanú situáciu zhoršujú dopravné nehody a skrížené kamióny. Na diaľnici D1 medzi Prahou a Brnom sa opakovane vytvárajú dlhé kolóny. Problémy s dopravou sú v Brne.
Snežiť má aj v ďalších dňoch, pričom niekde môže snehová vrstva dosahovať až 60 centimetrov.
Problémy s počasím očakávajú aj v ďalších krajinách. Európske letiská varovali pasažierov pred zrušením či značným meškaním letov.
Až 40 cm snehu očakávajú v piatok v Nemecku. Ďalšie dni ho má napadnúť ešte viac. Hrozí chaos v doprave a niektoré časti Nemecka môžu zostať úplne paralyzované. Červený kríž po celej krajine pripravuje veľké vyhrievané stany pre bezdomovcov.
Najchladnejšíu noc tejto zimy zažila aj Británia. V severnom Škótsku mrazy dosahovali až mínus 21,6 stupňa Celzia. Podľa meteorológov má chladné počasie pokračovať aj v priebehu budúceho týždňa. Mrazivé počasie si doteraz vyžiadalo 22 obetí na životoch. V Anglicku ostalo bez elektriny pre stromy popadané na elektrické vedenia asi 5 000 domácností. Obmedzená je aj železničná doprava, ktorá spája Londýn s Bruselom.
Husté a dlhotrvajúce sneženie dnes ráno spôsobilo chaos v doprave vo viacerých častiach Francúzska. Pri pobreží Stredozemného mora, predovšetkým v Marseille a okolí prešlo sneženie postupne do dažďov. V dôsledku krajne nepriaznivého počasia zostali v mnohých mestách a dedinách zatvorené školy. Na niektorých cestách až do odvolania nemôžu jazdiť ťažké nákladné autá, zatiaľ čo veľa iných cestných komunikácií bolo úplne uzavretých pre všetku dopravu.
Elektronické čítačky kníh hrozia vytlačiť papierové knihy
8. 1. 2010
Elektronické čítačky kníh sa nápadne sa podobajú jedna druhej, sú však medzi nimi priepastné rozdiely. Kým tie najlacnejšie zobrazia na displeji iba obsah pamäťovej karty alebo súbory nahraté cez USB port, tie najlepšie cez mobilnú sieť dokážu sledovať aj váš plánovač či e-maily.
Na najväčšom veľtrhu elektroniky CES v Las Vegas ich mali vo svojej ponuke desiatky firiem, ktoré sa netajili tým, že tento rok bude prelomový. Technológie zlacneli a záujem o ne je veľký. Má to však aj háčik. Bez obsahu to však nejde. Preto podstatne viac zarobia jeho tvorcovia, ako výrobcovia zariadení.
Rovnako, ako si vreckový prehrávač poradí s hudbou a notebook so softvérmi, tak elektronické čítačky kníh v teréne zobrazujú dokumenty. Sú tenké iba niekoľko milimetrov a namiesto displeja používajú elektronický papier. Ten má pri akomkoľvek osvetlení skvelú čitateľnosť. Nepriateľom mu nie je ani slnko.
Výhodou elektronického papiera oproti displejom je, že elektronický papier potrebuje napájanie iba v momente vykresľovania. Znamená to, že kým oči čítajú zobrazený text, napájanie displeja je vypnuté. Preto výrobcovia môžu používať Li-Pol akumulátory s nízkou kapacitou a dokážu vyrobiť tenké a ľahké čítačky.
Najlacnejšie čítačky kníh majú malú zobrazovaciu plochu a tlačidlové ovládanie. Robia presne to, čo hovorí ich názov. Zo zabudovanej pamäte, alebo pamäťovej karty načítajú zoznam dokumentov a následne tieto dokumenty, stránku po stránke, zobrazujú na displeji.
S prehľadnosťou zobrazenia si príliš veľké starosti nerobia. Počítajú s tým, že fanúšikovia literatúry ich budú používať iba na čítanie nekonečného množstva riadkov textu. Vďaka čítačkám nebudú musieť so sebou nosiť ťažké knihy a budú mať v rukách to, čo potrebujú. Obľúbia si ich najmä študenti.
Lepšie vybavené modely majú dotykové ovládanie výkonnejší procesor a zabudovaný WiFi modul alebo 3G modem pre prístup k mobilnej sieti, aby mali ich používatelia vždy prístup k aktuálnemu obsahu. Výrobcovia očakávajú, že práve tento druh zariadení zaistí za poplatok prístup ku knihám, čerstvej tlači, a časopisom.