Zákon o odpadoch - zmeny
19. 5. 2021
Cieľom novely zákona, ktorá nadobudne účinnosť až 1. 1. 2023, je zrušiť povinnosť zabezpečiť vybavenie zberných vozidiel vážiacim systémom zaradeným do skupiny určených meradiel a spĺňajúcim požiadavky na určené meradlo.
Ten, kto vykonáva zber zmesového odpadu alebo triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov v obci, je povinný zabezpečiť vybavenie zberných vozidiel vážiacim systémom zaradeným do skupiny určených meradiel a spĺňajúcim požiadavky na určené meradlo. Ustanovenie sa zruší z nasledujúcich dôvodov:
1. Povinnosť vybavenia zberných vozidiel vážiacim systémom je kontraproduktívna, nakoľko mnohé obce takýto systém nepotrebujú. Všetky zberné vozidlá sú totiž pred vysypaním vážené na certifikovaných váhach v spaľovniach, taktiež na skládkach a v zariadeniach na spracovanie triedeného odpadu. Väčšie obce a mestá preto majú k dispozícii informáciu o tom, koľko komunálneho odpadu bolo vyprodukovaného obyvateľmi obce. Menšie obce sa môžu naďalej dohodnúť na inštalovaní systému dobrovoľne, podobne ako doteraz.
2. Na niektoré staršie typy áut sa zariadenie nedá domontovať. Súčasné vozidlá nie je v mnohých prípadoch z technického hľadiska možné vybaviť vážiacim systémom. Týka sa najmä starších vozidiel, ktoré sú využívané predovšetkým menšími zberovými a zvozovými spoločnosťami.
3. Súčasné opatrenie spôsobí neprimerane vysoké investičné náklady, nakoľko vážiaci systém bude potrebné zabezpečiť aj pre stovky vozidiel, ktoré ho nebudú v praxi vyžívať, keďže túto informáciu by zvozové spoločnosti získavali zbytočne dvakrát: pri zbere aj pri odovzdaní odpadu. Cena jedného vážiaceho zariadenia sa podľa informácií od prevádzkovateľov vozidiel pohybuje od 5-30 tisíc eur.
4. Súčasná úprava by sa premietla do cien za zber komunálneho odpadu, čo bude mať negatívny vplyv nielen na zvozové spoločnosti, výrobcov vyhradených výrobkov, ale aj na obyvateľov. Neprimeranú finančnú záťaž spôsobia predovšetkým menším zberovým spoločnostiam vo vlastníctve miest a obcí (napríklad technické služby).
5. Povinnosť vážiaceho systému, ktorú tento návrh ruší, vykazuje znaky klientelisticky motivovanej regulácie, ktorá vnucuje nákup zariadení aj pre tých, ktorí ho nepotrebujú.
6. Vážiaci systém namontovaný na vozidlách je užitočný napríklad v prípadoch, kedy vozidlo nakladá v rámci jedného zvozu odpad z viacerých obcí. K tomu však postačuje namontovanie váhy na dobrovoľnej báze, podobne ako je to v iných krajinách EÚ.
7. Viacero systémov v menších obciach využíva sofistikovanejšie a ekologickejšie riešenia než je váženie, napríklad čipovanie nádob, či elektronická indentifikácia naplnenosti nádob. Údaje o hmotnosti vyzbieraného odpadu z jednotlivých nádob sú nadbytočné, pokiaľ obec eviduje objem vyzbieraných nádob (viaceré súčasné elektronické evidenčné systémy). Povinné váženie nádob je pre nich technologickým krokom späť.
8. Predkladatelia nemajú vedomie o tom, že by povinnosť vážiaceho systému bola zavedená v iných krajinách.
9. K nevýhodám vážiaceho systému na vozidlách treba pripočítať negatívne environmentálne externality, najmä zníženie úžitkovej hmotnosti vozidla a pomalší prejazd obcou. Vyklápanie odpadu bude s vážiacim systémom automatické, nie ručné, pričom spomalenie oproti ručnému vyklápaniu je významné. Vzrastú teda aj náklady na výsyp nádob a ekologická záťaž zvýšením počtu prejazdov a spotreby palív. Vážiaci systém je citlivým zariadením, ktoré sa v praxi často poškodzuje, najmä pri jazde na skládke či pri preťažení nadstavby. Systém je nevhodný pre použitie na svahových terénoch, napríklad v horských a podhorských oblastiach.
K
Nepremeškajte zápis budúceho prváčika
23. 1. 2013
Aj vaše dieťa bude mať do konca augusta šesť rokov?
Tak nezabudnite, že musí ísť na zápis. Niektoré školy so zapisovaním už začali.
Už tradične sa v období medzi 15. januárom a 15. februárom konajú na základných školách zápisy žiakov do 1. ročníka.
Ak vaše dieťa dovŕši do 31.8.2012 šesť rokov, zákon vám ukladá povinnosť ho zapísať do školy, aby si splnilo povinnú školskú dochádzku.
V tomto sa to týka takmer 54-tisíc budúcich prváčikov.
Aké zmeny čakajú mamičky v roku 2013?
22. 1. 2013
Keďže sa zvýšila výška životného minima, narástli od 1. januára 2013 aj sociálne dávky, ktoré sa z neho vypočítavajú.
Rodičovský príspevok sa zvýši z doterajších 194,70 eura na 199,60 eura mesačne.
Zvýšenie, aj keď minimálne, nastalo aj v prípade prídavku na dieťa. Jeho výška vzrástla z doterajších 22,54 eura na 23,10 eura.
Súčasne sa zvýši aj príplatok k prídavku na dieťa a to o 26 centov na 10,83 eura.
Povinné kvóty pre ženy naša vláda odmieta
16. 1. 2013
Povinné počty žien v dozorných radách firiem zrejme na Slovensku neprejdú.
Dvojpätinové povinné zastúpenie žien v dozorných radách spoločností obchodovaných na burze Slovensko nechce.
Ak štát firme nadiktuje, koľko žien ju má kontrolovať, obmedzí slobodu podnikania.
Požiadavku na 40-percentné zastúpenie žien v nevýkonných riadiacich zložkách, čiže v dozorných radách, presadzuje eurokomisárka pre občianstvo Viviane Redingová.
Slovensko by bolo radšej, keby takéto kvóty neboli záväzné. Zrejme sa tak pridá k ďalším krajinám, ktoré Redingovej návrh kritizujú.
Farbivá v kozmetike sa môžu dostať do krvi
15. 1. 2013
Ľudia by mali byť opatrnejší pri výbere kozmetiky, ktorú používajú na holenie alebo depiláciu.
Takisto si treba dať pozor na farbivá v lízankách, tvrdých cukríkoch a cmúľacích pastilkách. Syntetické farbivá v nich obsiahnuté sa totiž môžu cez narušenú pokožku a sliznicu ústnej dutiny dostať priamo do krvného obehu. Potvrdzujú to výsledky výskumníčok zo Slovenskej technickej univerzity.