Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákonník

Kompromis je vždy nákladnejší, ako ktorákoľvek z dvoch pôvodne navrhnutých alternatív.

Ak sa zdá, že niečo nemôže dopadnúť zle, aj tak to dopadne zle.

Ak sa už raz niečo pokazilo, všetky pokusy o opravu to ešte viac pokazia.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Ľudstvo sa berie príliš vážne, a to je dedičný hriech sveta. Keby sa bol vedel jaskynný smiať, dejiny by boli bývali iné. (Oscar Wilde)

Ten, koho považujeme za blbca my, považuje za blbca nás. Ide o to nevyvraždiť sa.

Žena si myslí, že zmyslom života je láska, muž si myslí zmyslom života je práca.

(Murphyho zrnká II)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

(Murphyho zákony v bájkach)
Zákony sexu

Jediný spôsob, ako si udržať muža, je držať ho v náručí.

Je výhodnejšie byť bohatý ako krásny, lebo priemerná žena uprednostňuje inštinkt pred tým, čo vidí.

Tam, kde nemožno oceniť výkon, treba oceniť ochotu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)

Úrazov po páde z kolobežky pribúda, často ide o vážne zranenia

24. 6. 2023 Lekári apelujú, aby ľudia pri jazde nepreceňovali svoje schopnosti a boli maximálne obozretní. Úrazov po páde z elektrickej kolobežky pribúda. Lekári z urgentných príjmov upozorňujú, že často ide o vážne zranenia. Apelujú, aby ľudia pri jazde nepreceňovali svoje schopnosti a boli maximálne obozretní. TASR o tom informovali Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave a Ministerstvo zdravotníctva SR. „Nerešpektovanie pravidiel, riskantná jazda a preceňovanie schopností často končia zranením. Lekári na urgentných príjmoch nemocníc tak čoraz častejšie riešia zlomeniny či otrasy mozgu,“ uviedol rezort.
V NÚDCH od začiatku mája do polovice júna celkovo v súvislosti s pádom z kolobežky ošetrili 65 detí, v 18 prípadoch bola potrebná hospitalizácia. „Hospitalizované deti boli operované pre zlomeniny alebo bola nutná liečba otrasu mozgu,“ ozrejmil primár Oddelenia urgentného príjmu NÚDCH Marcel Brenner.
Vlani v rovnakom období podľa jeho slov v ústave ošetrili 32 detí, z toho bolo potrebné hospitalizovať deväť. „Medziročne sme tak v sledovanom období zaznamenali stopercentný nárast,“ upozornil. Dodal, že zranenia po páde z kolobežky pribúdajú po celom Slovensku.
Odborníci upozornili, že vážne zranenia hrozia nielen deťom, ale aj dospelým, ktorí by sa pred jazdou mali vyhnúť konzumácii alkoholu. Pripomínajú aj dôležitosť ochranných prostriedkov. „Na hlave by nemala chýbať prilba, ktorá môže ochrániť pred závažným zranením hlavy. Pri jazde za zníženej viditeľnosti sú dôležité reflexné prvky a osvetlenie,“ priblížili.
B
(Zdroj: aktuality.sk/)

Tango ako prostriedok vzájomnej komunikácie

18. 1. 2010 Argentínske tango je nielen tanečný, ale aj hudobný štýl, pochádzajúci z dvoch veľkých svetových prístavov – z argentínskeho Buenos Aires a paraguajského Montevidea. Jeho vznik je silne spätý so sociálnou vrstvou, ktorú tvorili imigranti a takzvaní portenos, teda ľudia, ktorí sa už narodili v prístave. Muži sa po tvrdej práci chceli trochu pobaviť a najmä sexuálne rozptýliť.
A na to nebolo lepších miest, ako kaviarne, bary, kreolský cirkus či nevestince, ktoré sa často vydávali za tanečné podniky so zadnou miestnosťou, kde si tanečnice odchytávali robotníkov a dojednávali obchody. Preto sa až do začiatku dvadsiateho storočia tango považovalo za tanec spodných vrstiev. Napriek tomu ho radi a vo veľkom, samozrejme tajne, tancovali aj ľudia z vyššej spoločnosti,. Dáma by na verejnosti tango nikdy nepredviedla, prostitútka ho zasa naopak, považovala za súčasť svojej práce. Keď argentínske tango priviezli bohatšie vrstvy do Paríža, ten pred ním doslova pokľakol. No a odtiaľ už tango malo len kúsok do celého sveta. Charakteristickým prvkom argentínskeho tanga je uzavreté držanie tela, čo znamená, že pár tancuje pri sebe tak blízko, že nevidno žiadnu medzeru medzi telami. Druhým poznávacím znamením argentínskeho tanga je pauza, ktorá umožňuje tancujúcim akýsi tanečný dialóg, kedy sa jeden zastaví a druhý pokračuje, bez toho aby opustil pevné objatie. Tradičné školy tanga učia, že vedúce postavenie v sedemdesiatich percentách má muž. On iniciuje pohyby, zatiaľ čo žena cíti príkazy a časovanie z jeho tela. Liberálnejšie školy povoľujú rozdelenie vedenia medzi mužom a ženou pol na pol. Všetko však závisí predovšetkým od samotného páru, keďže tango je založené najmä na vzájomnej komunikácii.
(Zdroj: TOPKY)

Mobily pomáhajú liečiť Alzhaimerovu chorobu

18. 1. 2010 K takémuto zisteniu sa dopracovali americkí vedci. Okolo antény, z ktorej deväť mesiacov vychádzalo dvakrát denne jednu hodinu elektromagnetické žiarenie s frekvenciou 918 megaherzov, čo je bežné pri mobilných telefónoch, dali do klietok pokusné myši.
Na pokus použili myši zdravé i také, u ktorých umelo vyvolali chorobu. Pamäť v oboch skupinách sa zlepšila „ožiarené“ myši však v testoch dopadli lepšie. Experti sa nazdávajú, že novú liečebnú metódu bude možné využiť aj u ľudí.
(Zdroj: PLUSKA)

Základné školy zapisujú budúcich prvákov

15. 1. 2010 Dnes sa začal mesiac zápisov do prvého ročníka. Zápisu sa musí zúčastniť každé dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov do konca augusta. To platí aj pre deti, ktorých rodičia žiadajú odklad povinnej školskej dochádzky. Deti, ktoré dostali odklad vlani, si musia zápis znova zopakovať.
Pre zápis rodič potrebuje rodný list dieťaťa, občiansky preukaz, vyplnený dotazník, ktorý dostal v materskej škôlke alebo na návšteve základnej školy. Ak ho nemá, môže ho vyplniť aj na mieste. Ak žiada rodič o odklad nástupu do školy, prinesie žiadosť a odporúčania psychológa alebo lekára. Rodič dieťa musí zapísať, až potom môže požiadať o odklad. Riaditeľ školy rozhodne o žiadosti na základe posudku odborníka z centra pedagogicko-psychologického poradenstva. Odklad zo zdravotných dôvodov môže odporučiť iba lekár. Čas a miesto zápisu sa v jednotlivých regiónoch môžu líšiť. Presný termín školy majú na vývesných tabuliach alebo na svojej internetovej stránke.
(Zdroj: SME)

Hodiny katastrofy sa vrátili späť o minútu

15. 1. 2010 Nukleárni vedci veľkú ručičku na kyvadlových hodinách apokalypsy, ktoré symbolizujú blízkosť konca sveta najmä v dôsledku atómovej katastrofy, vrátili o minútu späť. Toto rozhodnutie sa už tradične robí na základe konzultácií správnej rady slávnej vedeckej organizácie združenej okolo časopisu Bulletin of the Atomic Scientists. Medzi vedcami je podľa agentúry AFP aj devätnásť držiteľov Nobelovej ceny.
Táto zmena bola vedcov možná vďaka „o niečo povzbudivejšiemu stavu sveta“ v otázke dvojitej hrozby pre ľudstvo, jednak v podobe jadrového sebazničenia a jednak klimatickej katastrofy. Kyvadlové hodiny boli vytvorené v roku 1947 a teraz ukazujú 6 minút pred polnocou. Vedci posunutie ručičiek zvažujú najmenej raz ročne, ale zatiaľ ho povolili len devätnásťkrát, naposledy v roku 2007. Veľká ručička bola vtedy posunutá vpred o dve minúty. Organizácia ocenila, že nová americká vláda sa s Ruskom snaží dohodnúť zníženie jadrových arzenálov a zahájiť rokovanie s Iránom o zastavení jeho jadrového projektu. Uvítala tiež, že priemyslové a rozvíjajúce sa krajiny sa vlani zaviazali obmedziť emisie skleníkových plynov.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner