Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nebo je v nebi

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

(Zrnká úsmevu)
Všetko má svoj koniec

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Ako bojovať s klebetou

O klebetení platí dvojnásobne, že zručnosť sa získava cvičením.

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

Väčšina ľudí si zaslúži povesť, ktorú majú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Na čo má človek rozum

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

Nikto ti neporadí tak dobre ako ty sám. (Cicero)

(Zrnká úsmevu)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Najľahšou cestou ako prísť k peniazom je prestať ich utrácať.

Všetko sa dá vyhrať a všetko sa dá stratiť.

Vždy treba počítať s tým, že raz príde deň, keď dva plus dva nebude štyri.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Úrazov po páde z kolobežky pribúda, často ide o vážne zranenia

24. 6. 2023 Lekári apelujú, aby ľudia pri jazde nepreceňovali svoje schopnosti a boli maximálne obozretní. Úrazov po páde z elektrickej kolobežky pribúda. Lekári z urgentných príjmov upozorňujú, že často ide o vážne zranenia. Apelujú, aby ľudia pri jazde nepreceňovali svoje schopnosti a boli maximálne obozretní. TASR o tom informovali Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave a Ministerstvo zdravotníctva SR. „Nerešpektovanie pravidiel, riskantná jazda a preceňovanie schopností často končia zranením. Lekári na urgentných príjmoch nemocníc tak čoraz častejšie riešia zlomeniny či otrasy mozgu,“ uviedol rezort.
V NÚDCH od začiatku mája do polovice júna celkovo v súvislosti s pádom z kolobežky ošetrili 65 detí, v 18 prípadoch bola potrebná hospitalizácia. „Hospitalizované deti boli operované pre zlomeniny alebo bola nutná liečba otrasu mozgu,“ ozrejmil primár Oddelenia urgentného príjmu NÚDCH Marcel Brenner.
Vlani v rovnakom období podľa jeho slov v ústave ošetrili 32 detí, z toho bolo potrebné hospitalizovať deväť. „Medziročne sme tak v sledovanom období zaznamenali stopercentný nárast,“ upozornil. Dodal, že zranenia po páde z kolobežky pribúdajú po celom Slovensku.
Odborníci upozornili, že vážne zranenia hrozia nielen deťom, ale aj dospelým, ktorí by sa pred jazdou mali vyhnúť konzumácii alkoholu. Pripomínajú aj dôležitosť ochranných prostriedkov. „Na hlave by nemala chýbať prilba, ktorá môže ochrániť pred závažným zranením hlavy. Pri jazde za zníženej viditeľnosti sú dôležité reflexné prvky a osvetlenie,“ priblížili.
B
(Zdroj: aktuality.sk/)

Nové laserové radary na netrpezlivých vodičov

3. 9. 2009 Policajti nielenže začali prísnejšie pokutovať cestných pirátov, na slovenských cestách rozmiestnili aj viac kontrol rýchlosti. Polícia nakúpila stovku nových laserových radarov, vďaka ktorým je teraz oveľa mobilnejšia. Za vyššiu rýchlosť podľa nových pravidiel hrozí pokuta 150 až 800 €.
Na prekročenie rýchlosti by si mali vodiči dať pozor najmä na týchto úsekoch: - západná diaľnica D1 medzi Trnavou a Piešťanmi až po Nové Mesto nad Váhom, - Drietoma na ťahu do Českej republiky, - severná diaľnica D1 Ružomberok - Poprad, - Cesta z Ružomberka do Liptovského Mikuláša, - Bardejov, najmä v Bardejovskej Novej Vsi, - hlavné ťahy okolo Prešova - Košice - hlavné ťahy v smere na sídlisko Luník IX, Košické Olšany, Dargov, - Rimavská Sobota, hlavný ťah mestom, - cesty medzi Prievidzou, Handlovou a Novákmi, - cesta z Trenčína v smere do Bánoviec nad Bebravou, - hlavné ťahy okolo Zlatých Moraviec, - úsek medzi Trnavou a Bánovcami nad Bebravou, - Bratislava: Bajkalská, Račianska, Nový most, Most Lafranconi, - diaľnica D2 Bratislava - Kúty. Na radar sa dá naraziť nielen na najnehodovejších úsekoch, ale aj v obciach, kde sa rýchlosť doteraz nikdy nemerala. Pre vysokú mobilitu policajných hliadok sa už neoplatí spoliehať na varovania v rádiách. Rýchlosť na cestách už nekontroluje len dopravná polícia, ale túto možnosť dostali aj obvodné oddelenia. Zástupca Autoklubu SR považuje rozšírenie radarov za prínos, pretože sa znížila dopravná nehodovosť a poklesol počet obetí. Oproti vlaňajšku za dva mesiace letných prázdnin zahynulo na slovenských cestách o 41 ľudí menej ako vlani.
(Zdroj: HNONLINE)

Aj vlk sýty, aj koza celá

2. 9. 2009 Niektorí majitelia reštaurácií sa snažia obísť nový zákon na ochranu nefajčiarov. Preto vymysleli nasledujúcu fintu: Cez deň chcú byť nefajčiarskou reštauráciou, večer fajčiarskym barom.
Tvorca nového zákona z Úradu verejného zdravotníctva však takýto výklad odmieta. Zákon je v tomto jednoznačný. Nerozlišuje či zariadenia podávajú pokrmy celý deň. Dôležité je, čo má podnik uvedeného v dokumentoch. Ak je v povolení na prevádzku uvedené, že ide o zariadenie spoločného stravovania, zákaz fajčenia v stavebne neoddelených priestoroch sa ho týka celý deň aj v takom prípade, keby sa pokrmy podávali iba hodinu denne. Zákaz fajčenia cez obed veľa majiteľov slovenských reštaurácií využívalo aj doteraz. Nový zákon takúto toleranciu neumožňuje.
(Zdroj: PRAVDA)

Stereotyp zabíja ľudskú tvorivosť

1. 9. 2009 Ak celý náš život tvorí len dopredu naplánovaná rutina, náš mozog pomaly, ale iste zlenivie a ťažšie prijíma nové podnety. Keď sa potom stane niečo nepredvídateľné, máme problém. Len horko-ťažko sa vyrovnávame so zmenami.
Pritom, ak vezmeme do úvahy, že v našom svete nie je nič nemenné, zmeny jednoducho nemôžeme ignorovať. Rovnaký stereotyp, ktorý sa deň čo deň opakuje, nebodaj aj celé roky, pomaly, ale iste zabije našu tvorivosť. Ľudský mozog prirodzene baží po nových informáciách, ktoré určitým svojským spôsobom, podľa toho, aký máme typ osobnosti, spracováva. Angličania na tento spôsob používajú výraz out of box – myslenie mimo škatuľu. Ide o také myslenie, ktoré prekračuje zavedené hranice. Ak si teda položíme otázku, čo v našom živote vytvára hranice, prídeme aj na to, čo našu tvorivosť obmedzuje.
Odborníci, ktorí sa venujú rozvoju kreatívneho myslenia, v tom majú jasno – rozvoj tvorivosti jednoznačne najviac ničia nuda a strach. Prvou príčinou sú najviac ohrození ľudia, od ktorých sa v práci a možno aj v rodine neustále vyžaduje spoľahlivá pravidelnosť pri plnení určitých rutinných úloh. Čím viac činností denne musíme vykonávať v rovnaký čas rovnakým spôsobom, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa „unudíme na smrť“. Naše telo síce pritom nezahynie, ale všetka radosť zo života a s ňou aj tvorivosť, ktorá v prvom rade vychádza z nadšeného prístupu k novým ideám, celkom určite neprežije.
Strachom, čiže druhou príčinou, sú najviac ohrození jedinci s podlomeným sebavedomím. Sú to ľudia, ktorí sa boja, že keby vybočili zo zabehnutých koľají, tak by sa v očiach druhých strápnili. Možno si prestali veriť preto, že ich v určitom životnom období niekto kritizoval zakaždým, keď sa pokúšali niečo samostatne vytvoriť. S najväčšou pravdepodobnosťou túto traumu prežili v detstve alebo v ranej mladosti a katom ich tvorivosti bol jeden z rodičov alebo učiteľov. Rovnako dobre nás však o radosť z tvorby môže rovnako pripraviť i v dospelosti despotický šéf alebo manžel, ktorému nič z toho, čo vytvoríme, „nie je dosť dobré“. K civilizačným faktorom, ktoré ohrozujú našu tvorivosť, patrí bezmyšlienkovité sledovanie televízie, čítanie brakovej literatúry a iné formy „vymývania mozgov“.
Nedostatok tvorivého myslenia má však oveľa horšie následky než len to, že sa z nás časom stanú nezáživní suchári. Je dokázané, že ľudia s potlačeným tvorivým potenciálom rýchlejšie mentálne a následne i fyzicky chátrajú. Naopak, všimnime si, ako mlado vyzerajú niektorí kreatívni ľudia aj bez kozmetických úprav. Tvorivosť doslova regeneruje ľudské telo aj myseľ. Človek, ktorý väčšinu času robí to, na čo má chuť, je na tom zdravotne vždy lepšie než ten, kto vynakladá energiu len preto, že musí. Situácia našťastie nie je nikdy úplne beznádejná. Aj vo veľmi rutinnom prostredí je možné nájsť nájsť spôsob, ako rutinu narušiť. Pomôcť môže všetko, čo je neopozerané, na čo nie sme zvyknutí. Okrem toho na rozvoj tvorivého myslenia existuje množstvo techník. Rozvoju tvorivosti pomáhajú aj takéto zdanlivé maličkosti: - nechodiť deň čo deň do práce rovnakou cestou, vystúpiť napríklad skôr z autobusu a prejsť sa, - zakomponovať do práce aspoň drobné zmeny, prípadne si naplánovať na vyváženie nejakú kreatívnu činnosť na voľný čas, - po práci si každý deň naplánovať niečo, čo nám urobí radosť (bicyklovanie, posedenie s kamarátkou, pár minút s obľúbenou knižkou), - vyskúšajme pri varení nejaký nový recept, - ak máme deti, styk s nimi neredukovať len na "povinné" aktivity, ako je jedenie, umývanie a obliekanie. Mentálne nás osviežia najmä spoločné hry, - občas treba urobiť niečo spontánne, čo sme dopredu neplánovali, - zariadenie bytu si občas treba oživiť novou drobnosťou, alebo premiestniť nábytok, ktorý už pridlho stojí na svojom mieste, - občas si treba namaľovať obrázok (nech je akýkoľvek) - z plného hrdla si zaspievajme, aj keď iba pri vysávaní.
(Zdroj: SME)

Zdraví ľudia by nemali denne užívať aspirín ako prevenciu

1. 9. 2009 Pravidelným užívaním aspirínu ako prevenciou proti srdcovému infarktu si zdraví ľudia môžu uškodiť. Hoci vedci nepopreli, že aspirín môže pomáhať pacientom, ktorí predtým mali kardiovaskulárne problémy, pridali sa k dlhodobým diskusiám o tom, či riziká užívania aspirínu prevýšia výhody, ktoré poskytuje redukciou vzniku zrazenín.
Jedným z takýchto rizík je riziko krvácania. Štúdiu v nedeľu predstavili na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti v Barcelone. Na výskume sa zúčastnilo 3 350 žien a mužov vo veku od 50 do 75 rokov. Podľa testov mali upchaté cievy na nohách, ale nemali žiadne symptómy srdcového ochorenia, ani neprekonali v minulosti infarkt. Pacienti boli monitorovaní osem rokov. Dostávali denne 100 miligramov aspirínu alebo placeba. V počte srdcových infarktov, mozgových mŕtvic a iných kardiovaskulárnych príhod rozdiel nebol. U dvoch percent užívateľov a užívateliek aspirínu v porovnaní s 1,2 percentami ľudí, ktorým podávali placebo, zaznamenali krvácania.
(Zdroj: 24HOD )
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner