Slobodný prístup k informáciám
18. 11. 2024
Slobodný prístup k informáciám upravuje zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý sa v niektorých častiach mení.
Cieľom zmien je zavedenie mechanizmu, ktorý umožní povinným osobám efektívnejšie riadiť proces poskytovania informácií a zabezpečiť úhradu nákladov spojených s rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním informácií. Právna úprava zákona zavádza možnosť povinných osôb požadovať úhradu nákladov spojených s mimoriadne rozsiahlym vyhľadávaním informácií. Povinné osoby budú oprávnené požadovať úhradu nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií, ktoré výrazne zaťažuje ich administratívne kapacity.
Zákon reaguje na dlhotrvajúce problémy vznikajúce v prípadoch, keď sú povinné osoby zahlcované častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií. Povinné osoby sú niekedy konfrontované s požiadavkami, ktoré si vyžadujú mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií, čo výrazne zaťažuje ich administratívne kapacity a zdroje. Tento problém sa stáva obzvlášť závažným v kontexte rastúceho objemu dát a zvyšujúcich sa nárokov na transparentnosť a zodpovednosť verejnej správy.
S
NBS vydáva svoj komentár štvrťročne a analyzuje v ňom trendy
27. 9. 2023
Ochladenie finančného cyklu na Slovensku je citeľné. Poskytovanie úverov významne pribrzdilo tak u domácností, ako aj podnikov a momentálne už rastú stabilne jednociferným medziročným tempom.
Za týmto spomalením je zmiernený dopyt, konštatovala Národná banka Slovenska (NBS) v septembrovom makroprudenciálnom komentári.
„Motivácia domácností a podnikov k zadlžovaniu je už výrazne nižšia, ako tomu bolo ešte pred rokom. K zmene ich postoja prispeli najmä vyššie náklady na financovanie dlhu v dôsledku vyšších sadzieb, ako aj zmena v očakávaniach domácností ohľadom ďalšieho vývoja cien nehnuteľností," priblížila NBS.
Pripomenula, že táto situácia sa odrazila aj na trhu nehnuteľností, kde ceny domov a bytov od jesene minulého roka klesli v priemere o desatinu. „Úvery však v zásadnejšej miere nezlyhávajú a klienti bánk aktuálne plnia úverové záväzky. Navyše banky sú dostatočne kapitálovo silné a aj pri zmiernenom raste úverov dokážu tvoriť zisk," zdôraznila centrálna banka.
B
Vankúš v dobrých časoch
27. 9. 2023
Vzhľadom na aktuálne trendy nevzniká podľa NBS potreba zmeny proticyklického kapitálového vankúša, ktorý je v súčasnosti na úrovni 1,5 %. Banky tvoria tento vankúš v dobrých časoch, aby ho mohli použiť na neočakávané straty v zlých časoch.
Stanovuje ho NBS podľa toho, ako rastú alebo klesajú cyklické riziká, spravidla na úrovni od 0 % do 2,5 %.
„Ochladzovanie cyklu nie je dôvodom pre znižovanie proticyklického kapitálového vankúša. Tým by boli zvýšené straty z úverov, výrazne nad úrovňou ich bežnej tvorby," vysvetlila centrálna banka.
V nasledujúcom štvrťroku očakáva pokračovanie ochladzovacích tendencií vo finančnom sektore. „Dá sa predpokladať pretrvávanie zníženého dopytu po úveroch, čo sa bude odrážať aj na trhu bývania. Zároveň, vzhľadom na stabilný ekonomický vývoj a trh práce, by úvery nemali zásadnejšie zlyhávať," predpokladá.
Vzhľadom na tento vývoj nevidí NBS dôvod na zmenu proticyklického kapitálového vankúša ani v ďalšom štvrťroku.
B
Zmena poisťovne bez vedomia poistencov
25. 9. 2023
Upozornila, že v minulosti sa vyskytli prípady, keď k zmene zdravotnej poisťovne došlo bez vedomia poistencov alebo im osoby, ktoré s nimi prihlášku spísali, poskytli nepravdivé či zavádzajúce informácie. Dané prípady odporúča oznámiť úradu.
„Chceme však veriť, že v súlade s novoprijatou legislatívou zdravotné poisťovne už urobili účinné opatrenia, aby k takýmto nekalým praktikám nedochádzalo a tohtoročná kampaň bude férovejšia," dodala.
Zmeniť zdravotnú poisťovňu je možné raz ročne, pričom prihlášku možno poslať len do jednej poisťovne. Ak poistenec podal prihlášku do viacerých poisťovní, je povinný vziať do 30. septembra podané prihlášky späť a vybrať si jednu, na ktorej trvá...
B
Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Zostáva vám už len pár dní
25. 9. 2023
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) apeluje na poistencov, aby boli obozretní.
Na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva posledných pár dní. Ľudia tak môžu urobiť do konca septembra. Vybrať si môžu medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a súkromnými zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union.
„Poistenci často prihlášku podpisujú v rýchlosti, bez domyslenia dôsledkov, poskytujú svoje osobné údaje, avšak následne namietajú, že prihlášku nepodpísali, že podpis na prihláške bol sfalšovaný a podobne. V prípade, že sa poistenci domnievajú, že boli zneužité ich osobné údaje, odporúčame nahlásiť tieto skutočnosti na polícii. Aktuálne je možné podanú prihlášku kedykoľvek až do 31. októbra kalendárneho roka vziať späť, a to aj bez udania dôvodu," skonštatovala predsedníčka ÚDZS Renáta Bláhová.
B